Tällainen sopisi joko pienellä paikkakunnalla asuvalle tai sitten omasta kaupunginosasta kiinnostuneelle vähän soveltaen.
Pienellä paikkakunnalla ei pärjää sanomalehti, koska mainostuloja ei ole tarpeeksi. Silti paikallista tiedotusta tarvittaisiin. Bloggauspalvelut ovat korjanneet tällaisen ongelman.
Ala bloggaamaan paikallisista aiheista. Varaa sopiva osoite blogger-palvelusta tai wordpress-palvelusta. Nimeä blogisi vaikka paikkakunan mukaan. Kerää järjestöjen ja vaikkapa poliitikkojen sähköpostiosoitteita ja lähetä heille haastattelupyyntöjä. Jos et ole taitava kirjoittaja, julkaise jutut kysymys-vastaus-muodossa. Pyydä kirkkoherraa lähettämään sana sunnuntaiksi -kirjoituksia. Perusta viisasten kerho, jossa kysyt jostakin poliittisesta aiheesta. Kuluja tulee toki hieman, jos alat käymään haastattelemassa jotain autolla.
Jos tunnet paikallisen harrastelijavalokuvaaja tai runoilijan, kysy, haluaisiko hän, että hän saisi tekeleitään esille. Myös paikalliset kirjailijat tulevat mielellään haastateltavaksi.
Mainosta blogiasi facebookissa. Jos paikkakunnallasi on keskusteluryhmä, julkaise siellä silloin tällöin linkki juttuihisi. Jos ryhmää ei ole, voithan perustaa sellaisen.
Jos sinulla on videokamera tai sanelin, voit käydä nauhoittamassa vaikkapa kunnanvaltuuston kokouksia. Ala julkaista yhdistysten ja urheiluseurojen tuloksia. Haastattele kiinnostavia henkilöitä.
Hanki facebookissa kavereita ja haastattele jos kuulet heidän erikoisesta harrastuksestaan tai vastaavasta asiasta.
Toimittajan työtä pidetään yleisesti yhtenä mielenkiintoisimmista. Sellainen voisi olla myös hauska harrastus.
Hauskahko vapaaehtoistyö
Bloggaajablokkailija
2
376
Vastaukset
- aloittaja3
Voin antaa neuvoja tarvittaessa. Myös facebookissa tai sähköpostilla, jos tarvitset. Myös tässä.
Terveisin aloituksen tekijä. - 2333
Kukin tyylillään, itse mielummin katkaisen virran tietokoneesta ja menen ulos saamaan oikeita ystäviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad971615- 541083
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4201031- 166952
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126762- 51698
- 79680
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38655- 57651