Liikuntavammainen Yhdysvalloissa

alkuperäinen Jade

Tietääkö joku muutoin kuin mutu-tuntumalla, millaista liikuntavammaisen elämä on Yhdysvalloissa, etenkin syntymävammaisen kohdalla? Miten siis hoituu kuntoutus ja esimerkiksi avustaja-asiat, kun valtiolla ei kai juurikaan sosiaaliturvaa ole? Ilmeisesti tarvittaisiin vakuutus tai paksu lompakko, jos mielii selvitä.

4

236

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutumies

      Mututuntumalla sanoisin, että varmaan samanlaista kuin Euroopassa. USA:ssa on paljon rikollisuutta ja aseita, joten ei kannata ärsyttää ihmisiä. Miksi kysyt täällä, kun netissä on aika varmasti jenkkifoorumeitakin liikuntavammaiselle?

    • ATDT'2

      Kokeilepa ensin vaikka nettihakua

      disabled services United States

      USA:ssa on hyvinkin kunnallisia ja osavaltiollisia harkinnanvaraisia ja lakisääteisiä palveluita vammaisille.

      Lainsäädäntö esteettömyyden suhteen julkisissa tiloissa on monin paikoin tiukempi kuin esimerkiksi Suomessa. Vai oletko kuullut, että Suomessa vaikkapa ravintola tai huvipuisto saisi isot sakot pyörätuolille sopivan rampin tai invavessan puuttumisesta?

      Arkielämässä palveluiden saanti kuitenkin vaihtelee suuresti. Pyörätuolilla liikkuva tuttavani elää suht itsenäisesti San Franciscossa, toisaalta taas kuulee kauhukertomuksia laitokseen jumittuneista 30-vuotiaista, koska palveluita ei ole tarpeeksi.

      • alkuperäinen Jade

        Kiitos vastauksesta! Erinäisiä nettihakuja on tullut jo tähän mennessä kokeiltua, ja tätä kysymystä eri palstoille heiteltyä. Nyt on selvinnyt sen verran, että Yhdysvallat lienee melkoinen mahdottomuus minulle, juuri tuon palvelujen saannin vaihtelevuuden ja korkeiden hintojen vuoksi. Tiukasta esteettömyyslainsäädännöstä tiesinkin jo, mutta valitettavasti se ei yksinään riitä.


    • ATDT'2

      Esteettömyys sekin on vaihtelevaa. Esimerkiksi New Yorkin osavaltiossa ja siten myös New York Cityn kaupungissa on tiukat esteettömyyden määräykset.

      Siellä vähän aikaa sitten käyneenä totesin, että vaikkapa metroasemalle voi olla ensin 20-30 jyrkkää porrasta, ja sitten jostain välitasanteelta on hissi, ramppi tai rullaportaat eteenpäin. Asema täyttää määräykset, jos noita on tarpeeksi. Se ei kuitenkaan takaa, että asemalle pääsee pyörätuolilla.

      Samoin NYCissä monet kaupat, museot, ravintolat jne olivat yhä sitä vanhaa rakennuskantaa, jossa vessat ovat jyrkkien portaiden päässä. En tajua, miten siellä muka esteettömyys toteutuu alkuunkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5353
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4697
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      157
      1757
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1466
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1292
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1134
    7. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1023
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1013
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      849
    Aihe