Liikuntavammainen Yhdysvalloissa

alkuperäinen Jade

Tietääkö joku muutoin kuin mutu-tuntumalla, millaista liikuntavammaisen elämä on Yhdysvalloissa, etenkin syntymävammaisen kohdalla? Miten siis hoituu kuntoutus ja esimerkiksi avustaja-asiat, kun valtiolla ei kai juurikaan sosiaaliturvaa ole? Ilmeisesti tarvittaisiin vakuutus tai paksu lompakko, jos mielii selvitä.

4

292

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutumies

      Mututuntumalla sanoisin, että varmaan samanlaista kuin Euroopassa. USA:ssa on paljon rikollisuutta ja aseita, joten ei kannata ärsyttää ihmisiä. Miksi kysyt täällä, kun netissä on aika varmasti jenkkifoorumeitakin liikuntavammaiselle?

    • ATDT'2

      Kokeilepa ensin vaikka nettihakua

      disabled services United States

      USA:ssa on hyvinkin kunnallisia ja osavaltiollisia harkinnanvaraisia ja lakisääteisiä palveluita vammaisille.

      Lainsäädäntö esteettömyyden suhteen julkisissa tiloissa on monin paikoin tiukempi kuin esimerkiksi Suomessa. Vai oletko kuullut, että Suomessa vaikkapa ravintola tai huvipuisto saisi isot sakot pyörätuolille sopivan rampin tai invavessan puuttumisesta?

      Arkielämässä palveluiden saanti kuitenkin vaihtelee suuresti. Pyörätuolilla liikkuva tuttavani elää suht itsenäisesti San Franciscossa, toisaalta taas kuulee kauhukertomuksia laitokseen jumittuneista 30-vuotiaista, koska palveluita ei ole tarpeeksi.

      • alkuperäinen Jade

        Kiitos vastauksesta! Erinäisiä nettihakuja on tullut jo tähän mennessä kokeiltua, ja tätä kysymystä eri palstoille heiteltyä. Nyt on selvinnyt sen verran, että Yhdysvallat lienee melkoinen mahdottomuus minulle, juuri tuon palvelujen saannin vaihtelevuuden ja korkeiden hintojen vuoksi. Tiukasta esteettömyyslainsäädännöstä tiesinkin jo, mutta valitettavasti se ei yksinään riitä.


    • ATDT'2

      Esteettömyys sekin on vaihtelevaa. Esimerkiksi New Yorkin osavaltiossa ja siten myös New York Cityn kaupungissa on tiukat esteettömyyden määräykset.

      Siellä vähän aikaa sitten käyneenä totesin, että vaikkapa metroasemalle voi olla ensin 20-30 jyrkkää porrasta, ja sitten jostain välitasanteelta on hissi, ramppi tai rullaportaat eteenpäin. Asema täyttää määräykset, jos noita on tarpeeksi. Se ei kuitenkaan takaa, että asemalle pääsee pyörätuolilla.

      Samoin NYCissä monet kaupat, museot, ravintolat jne olivat yhä sitä vanhaa rakennuskantaa, jossa vessat ovat jyrkkien portaiden päässä. En tajua, miten siellä muka esteettömyys toteutuu alkuunkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      116
      689
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      77
      663
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      48
      638
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      556
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      45
      537
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      532
    7. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      507
    8. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      506
    9. 25
      447
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      52
      444
    Aihe