Pariston tarkka jännite

Äsken mittasin yleismittarilla uusia 1,5V AA paristoja. Mittari näytti 1,59V. Onko tuo siis ihan tavallista, että paristoissa se jännite ei ole ihan tasan ilmoitettu 1,5V? Kokeilkaapa joku muu myös tarkistaa tuo ihan huvikseen.
79074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Näin se yleensä on, uutena 1,6-1,65 V.

Äänestä

Onko niissä sitten ihan tarkoituksella vähän enemmän jännitettä, että se 1,5V paristo kestäisi kauemmin sillä 1,6V varauksella kuin 1,5V?

Äänestä
  • laita siihen paristoon joku kuorma, esim hehkulamppu ja stedaa jännite samaan aikaan ni eiköhän oo lähempänä sitä 1,4v kun 1,6v

    Toi jännite on suuntaa antava standardi ja todellisuudessa vaikuttaa se että kuinka paljon paristoa sillä hetkellä kuormitetaan. Yleismittari ei kuormita paristoa käytännössä ollenkaan joten jännite on korkealla, kuten tuo pro-mies sanoi.

    Jos oot huomannu ni kaikki ladattavat paristot on 1,2v ja niistäkin täytenä tulee joku 1,5-1,6v

    näin karkeasti paristoissa jännite laskee tasaisesti 0,1 volttia kerrallaan kohti nollaa suhteessa aikaan, ladattava paristo pysyy lähes kokoajan 1,2v tuntumassa ja romahtaa kerralla radikaalisti kun se on tyhjä

    Äänestä

  • no siis kirjoitti:

    laita siihen paristoon joku kuorma, esim hehkulamppu ja stedaa jännite samaan aikaan ni eiköhän oo lähempänä sitä 1,4v kun 1,6v

    Toi jännite on suuntaa antava standardi ja todellisuudessa vaikuttaa se että kuinka paljon paristoa sillä hetkellä kuormitetaan. Yleismittari ei kuormita paristoa käytännössä ollenkaan joten jännite on korkealla, kuten tuo pro-mies sanoi.

    Jos oot huomannu ni kaikki ladattavat paristot on 1,2v ja niistäkin täytenä tulee joku 1,5-1,6v

    näin karkeasti paristoissa jännite laskee tasaisesti 0,1 volttia kerrallaan kohti nollaa suhteessa aikaan, ladattava paristo pysyy lähes kokoajan 1,2v tuntumassa ja romahtaa kerralla radikaalisti kun se on tyhjä

    Hyväkuntoinen NiCd antaa heti laturista irrottamisen jälkeen (täyteen ladattuna siis) 1,424 V.

    Itsepurkautumisen takia arvo on alempi, jos odotat muutaman tunnin ennen mittausta.

    Äänestä

Niitä on olemassa sellaisiakin yleismittareita, joissa on paristonmittaustoiminto ("BATT.").

Tällöin paristoa kuormitetaan laitteen käyttöohjeessa kerrotulla virralla. Itse ostin ihan äsken juuri tähän tarkoitukseen Mastech MS8221D -mittarin (hinta Suomessa pyörii siinä 20-30 euron välillä). Tällä voi mitata 1,5:n voltin sekä 9:n voltin paristoja siten, että paristoa kuormitetaan jännitemittauksen aikana. Tämän mittarin kuormitusvirrat ovat 1,5V : 100mA ja 9V : 6mA.

Mitä tulee paristojen jännitteisiin uutena ja ilman kuormitusta mitattuna, niin alkaleilla 1,6:n voltin ylitys on tuoreella paristolla ihan tavallista. Litiumpariston, siis EI akun vaan pariston (Energizer Ultimate Lithium) jännite vastaavassa tilanteessa on noin 1,8V. Siis 1,8V.

Litiumpariston jännite pysyy myös kuormituksessa alkalia korkeammalla, sekä antaa jännitteen romahtamatta reilusti virtaa (eli ampeereita). Tuo mainittu litiumparisto on alkaliin verrattuna täysin ylivoimainen, verrattiinpa mitä tahansa ominaisuutta.

Äänestä
  • Itse teen alkaalisormiparistoilla tai -napeilla kuormituskokeen niin, että oikosuljen pariston virtamittarin suurimmalla alueella hetkellisesti ja päättelen oikosulkuvirrasta pariston kunnon. Akuille en kehota tekemään tuota enkä oikein litiumparistoillekaan.

    Äänestä

  • 10+12 kirjoitti:

    Itse teen alkaalisormiparistoilla tai -napeilla kuormituskokeen niin, että oikosuljen pariston virtamittarin suurimmalla alueella hetkellisesti ja päättelen oikosulkuvirrasta pariston kunnon. Akuille en kehota tekemään tuota enkä oikein litiumparistoillekaan.

    Itse en missään tapauksessa rääkkäisi paristoa tuolla tavalla. Tietysti voit olla hyväkin tekemään oikosulkuvirrasta johtopäätöksen pariston kunnosta, mutta itse käyttäisin jotain selvästi pienempää kuormitusvirtaa kuin mitä oikosulkemalla saadaan.

    Jos irtokuormaa mittauksessa käyttäisin, laskisin jonkin sopivan kuormitusvirran ja siitä edelleen resistanssin ja ostaisin sen keraamisena lankavastuksena, vaikka 5- tai 10-wattisena.

    Samaa mieltä, ettei akkuja eikä mitään litiumkemioita pidä missään tapauksessa oikosulkea.

    Onhan niitä muuten ihan paristotestereitäkin myynnissä. Hakukoneella löytyy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dtfyugyhij kirjoitti:

Äsken mittasin yleismittarilla uusia 1,5V AA paristoja. Mittari näytti 1,59V. Onko tuo siis ihan tavallista, että paristoissa se jännite ei ole ihan tasan ilmoitettu 1,5V? Kokeilkaapa joku muu myös tarkistaa tuo ihan huvikseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu