Milloin rikostutkinta on salainen?

Ihmetystä riittää

Olemme asianomistajia ja ihmettelemme, miksi rikosilmoituksemme on julistettu salaiseksi. Tätä ihmettelevät myös alan ammatti-ihmiset. me asianomistajat emme saa selkeää vastausta kysymykseemme.
Mielikuvituksemme on alkanut laukata, kun vastausta ei tule. Onko kyseessä rikollisen suojelu? Onko asiamme osa suurempaa rikosvyyhteä, josta emme tiedä vai mistä on oikein kysymys?

Osaako joku vastata yleisellä tasolla, koska rikostutkinta julistetaan saliseksi?

9

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+10

      Salassapitopäätös on hallintopäätös, mihin voi hakea muutosta valittamalla.
      Laissa luetellaan mm. seuraavia seikkoja, jolloin oikeudenkäyntiasiakirja on salassa pidettävä:

      9 §
      Salassa pidettävä ‹oikeudenkäyntiasiakirja›

      Oikeudenkäyntiasiakirja on pidettävä salassa siltä osin kuin se sisältää: mm.

      2) arkaluonteisia tietoja henkilön yksityiselämään, terveydentilaan, vammaisuuteen tai sosiaalihuoltoon liittyvistä seikoista;

      3) tietoja rikoksen uhrista, jos tiedon antaminen loukkaisi rikoksen uhrin oikeuksia tai hänen muistoaan tai läheisiään;

      4) tietoja rikoksesta syytetylle tehdystä oikeuspsykiatrisesta mielentilatutkimuksesta, nuoresta rikoksentekijästä laaditusta henkilötutkinnasta, nuorisorangaistuksen toimeenpanosuunnitelmasta, vankeusrangaistuksen sijasta suoritettavan yhdyskuntapalvelun soveltuvuusselvityksestä, jne...

      • Ihmetystä riittää

        Kiitoksia paljon!

        Nyt ymmärrän paremmin, mistä tapauksessamme voisi olla kyse.


    • 15+9

      Ei kai rikosilmoitus mikään oikeudenkäyntiasiakirja ole tutkinnan alkuvaiheessa. Silloin sovelletaan lakia viranomaisten toiminnan julkisuudesta. Vai onko tutkinta jo valmis?

      • 20+13

        Rikosilmoitus on oikeudenkäyntiasiakirja, sillä se kuuluu pöytäkirjaan ja numeroidaan yleensä kansilehden jälkeen ensimmäiseksi sivuksi. Joskus ilmoitussivuja saattaa olla useitakin.
        Käyhän hyvin selville, että kysyjä ei näitä asioita hallitse. Asianomistajan itsensä tekemä ilmoitus ei koskaan ole asianomistajalle itselleen salainen, hänhän sen ilmoituksen poliisille tekee. Asia muuttuu, jos ilmoituksen on tehnyt esim. virkamies virkansa puolesta.
        Kysyjältä on myös mennyt puurot ja vellit sekaisin. Rikostutkinnasta syntyvä pöytäkirja on ihan jotain muuta, kuin pelkkä rikosilmoitus. Pöytäkirjassa saattaa olla tuhat sivua.
        Eli se on se tuotos, joka ilmoituksen johdosta syntyi.


    • 17932147896321478963

      Kaikenlainen salailu ja kieroilu on poliisin ydinosaamista ja -liiketoimintaa. Yhtä hyvin voidaan kysyä, miksei poliisi noudata lakeja?

    • 12+12

      Niillä on pitänyt kiirettä tutustua siihen rikosilmoituksen tehneeseen homoon?

    • 19+3

      Alkuperäiselle kysyjälle: Niin oliko kyseessä rikosilmoitus vai jo valmiin esitutkinnan eli kaikkien kuulustelujen ym. tuloksena syntynyt esitutkintapöytäkirja?

    • Ihmetystä riittää

      Kyseessä oli rikosilmoitus, jonka kerrottiin olevan salainen, kun itse asianomistajina pyysimme siitä poliisilta kopiota. Saimme rikosilmoituksesta kopion asianajajaltamme. Rikosilmoitus on salainen ja poliisin mukaan koko esitutkintapöytäkirja tulee olemaan salainen. Luultavasti asia menee syyteharkintaan ja sekin on salainen?? Enempää emme tiedä tällä hetkellä.

    • 24+6+18

      No mistähän siinä rikosilmoituksessa on kyse?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      217
      6679
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      133
      5584
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      293
      3631
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2190
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2021
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      2006
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1544
    Aihe