Milloin rikostutkinta on salainen?

Ihmetystä riittää

Olemme asianomistajia ja ihmettelemme, miksi rikosilmoituksemme on julistettu salaiseksi. Tätä ihmettelevät myös alan ammatti-ihmiset. me asianomistajat emme saa selkeää vastausta kysymykseemme.
Mielikuvituksemme on alkanut laukata, kun vastausta ei tule. Onko kyseessä rikollisen suojelu? Onko asiamme osa suurempaa rikosvyyhteä, josta emme tiedä vai mistä on oikein kysymys?

Osaako joku vastata yleisellä tasolla, koska rikostutkinta julistetaan saliseksi?

9

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+10

      Salassapitopäätös on hallintopäätös, mihin voi hakea muutosta valittamalla.
      Laissa luetellaan mm. seuraavia seikkoja, jolloin oikeudenkäyntiasiakirja on salassa pidettävä:

      9 §
      Salassa pidettävä ‹oikeudenkäyntiasiakirja›

      Oikeudenkäyntiasiakirja on pidettävä salassa siltä osin kuin se sisältää: mm.

      2) arkaluonteisia tietoja henkilön yksityiselämään, terveydentilaan, vammaisuuteen tai sosiaalihuoltoon liittyvistä seikoista;

      3) tietoja rikoksen uhrista, jos tiedon antaminen loukkaisi rikoksen uhrin oikeuksia tai hänen muistoaan tai läheisiään;

      4) tietoja rikoksesta syytetylle tehdystä oikeuspsykiatrisesta mielentilatutkimuksesta, nuoresta rikoksentekijästä laaditusta henkilötutkinnasta, nuorisorangaistuksen toimeenpanosuunnitelmasta, vankeusrangaistuksen sijasta suoritettavan yhdyskuntapalvelun soveltuvuusselvityksestä, jne...

      • Ihmetystä riittää

        Kiitoksia paljon!

        Nyt ymmärrän paremmin, mistä tapauksessamme voisi olla kyse.


    • 15+9

      Ei kai rikosilmoitus mikään oikeudenkäyntiasiakirja ole tutkinnan alkuvaiheessa. Silloin sovelletaan lakia viranomaisten toiminnan julkisuudesta. Vai onko tutkinta jo valmis?

      • 20+13

        Rikosilmoitus on oikeudenkäyntiasiakirja, sillä se kuuluu pöytäkirjaan ja numeroidaan yleensä kansilehden jälkeen ensimmäiseksi sivuksi. Joskus ilmoitussivuja saattaa olla useitakin.
        Käyhän hyvin selville, että kysyjä ei näitä asioita hallitse. Asianomistajan itsensä tekemä ilmoitus ei koskaan ole asianomistajalle itselleen salainen, hänhän sen ilmoituksen poliisille tekee. Asia muuttuu, jos ilmoituksen on tehnyt esim. virkamies virkansa puolesta.
        Kysyjältä on myös mennyt puurot ja vellit sekaisin. Rikostutkinnasta syntyvä pöytäkirja on ihan jotain muuta, kuin pelkkä rikosilmoitus. Pöytäkirjassa saattaa olla tuhat sivua.
        Eli se on se tuotos, joka ilmoituksen johdosta syntyi.


    • 17932147896321478963

      Kaikenlainen salailu ja kieroilu on poliisin ydinosaamista ja -liiketoimintaa. Yhtä hyvin voidaan kysyä, miksei poliisi noudata lakeja?

    • 12+12

      Niillä on pitänyt kiirettä tutustua siihen rikosilmoituksen tehneeseen homoon?

    • 19+3

      Alkuperäiselle kysyjälle: Niin oliko kyseessä rikosilmoitus vai jo valmiin esitutkinnan eli kaikkien kuulustelujen ym. tuloksena syntynyt esitutkintapöytäkirja?

    • Ihmetystä riittää

      Kyseessä oli rikosilmoitus, jonka kerrottiin olevan salainen, kun itse asianomistajina pyysimme siitä poliisilta kopiota. Saimme rikosilmoituksesta kopion asianajajaltamme. Rikosilmoitus on salainen ja poliisin mukaan koko esitutkintapöytäkirja tulee olemaan salainen. Luultavasti asia menee syyteharkintaan ja sekin on salainen?? Enempää emme tiedä tällä hetkellä.

    • 24+6+18

      No mistähän siinä rikosilmoituksessa on kyse?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      320
      1214
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1019
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      819
    7. 71
      764
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    Aihe