Olen nuoren 15-vuotiaan äiti ja ihmettelen mistä saan riparikorttiin leimat häistä tai kastetilaisuudesta kun suvussa eikä tuttavillakaan ole sellaisia tiedossa. Ihmettelen vaan tätä kirkon PAKKOLEIMAA ennen kuin pääsee ripille.
Kun edes tietäisin missä kirkossa ja milloin joku vihittäisiin tai lapsi kastettaisiin niin menisimme takapenkkiin KUOKKIMAAN että saatais se helv.tin LEIMA, mutta ei mistään saa tietää.
Apua auttakaa nyt jos teillä ollut samaa ongelmaa.
TV. Kiitollinen äiti
Rippikoulu ja pakkotlaisuudet
riparileima
3
159
Vastaukset
Hei,
Kehottaisin sinua olemaan yhteydessä nuoresi rippikoulun työntekijöihin ja kysymään heiltä neuvoa, miten tällaisessa tilanteessa kannattaa toimia. Heiltä saat varmasti hyvät ohjeet, jotta rippikoulun ennakkojakso saadaan suoritettua.
Terveisin,
Toni Nettisaappaasta- öööööööhh
Meillä se oli ainakin häät, hautajaiset, kastajaiset tai normi junalanpalvelus, ehkä et ole huomannut että se voi olla myös jumalanpalvelus?
- 1212111
On kyllä oikeasti ihan perseestä tommoset leimat. Kaikella turhalla ne ihmisiä riesaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1032998
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872395- 241936
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221500Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291470Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151365- 87892
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26877Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62836Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2749