Kesä, kesäloma ja kesämatkat ovat edessä, mutta onko teillä suunnitelmissa matkustaa Kanarialle tulevalla talvikaudella?
Onko matka jo varattu vai vasta haaveissa? Mikä saari, mikä kohde ja mikä hotelli? Olisiko kyseessä viikon matka vai ehkä pitempi, jopa koko talven kestävä majoittuminen "onnellisten saarille"?
Itse olen päättänyt lähteä karkuun jouluhumua ja aikeeni on suunnata Teneriffalle Puerto de la Cruziin huoneistohotelli Casablancaan pariksi viikoksi. Saarella olen lomaillut muutaman kerran, mutta Puerto itse on tuttu ainoastaan parilta päiväretkeltä, eli tiedossa toivottavasti mukavaa kaupunkilomaa uusissa rehevissä ja kauniissa maisemissa. Joulunodotus on jo alkanut, joulun joka on varmasti jotain ihan muuta kuin kotona!
Onko matka jo varattu vai vasta haaveissa? Mikä saari, mikä kohde ja mikä hotelli? Olisiko kyseessä viikon matka vai ehkä pitempi, jopa koko talven kestävä majoittuminen "onnellisten saarille"?
Itse olen päättänyt lähteä karkuun jouluhumua ja aikeeni on suunnata Teneriffalle Puerto de la Cruziin huoneistohotelli Casablancaan pariksi viikoksi. Saarella olen lomaillut muutaman kerran, mutta Puerto itse on tuttu ainoastaan parilta päiväretkeltä, eli tiedossa toivottavasti mukavaa kaupunkilomaa uusissa rehevissä ja kauniissa maisemissa. Joulunodotus on jo alkanut, joulun joka on varmasti jotain ihan muuta kuin kotona!
Vastaukset 36
Vanhimmat
Tammikuu on ikävin kuukausi täällä ja silloin tekee mieli vaikka viikoksi etelään.
Kanaria on mukava kohde koska saaria on enemmän kuin yksi ja jokainen saari erilainen.
Mieli tekisi johonkin pieneen kylään kahdeksi viikoksi tai La Palman tai La Comeran saarille. Viikko jätetään kesälomasta tammikuulle varalle jos yllättää reissuhätä.
Joulu-uusivuosi olisi myös mukavaa aikaa, mutta hinnat pilvissä ja rakkaan isänaapurimme turistit tekevät joissakin kohteissa olon vähän epämiellyttäväksi.
Kanarialla on joulu-helmikuussa sen verran viileätä etenkin öisin, että varaan nuo kuukaudet muihin maihin matkustelemiseen. Maaliskuun lopussa tai huhtikuussa voisi käväistä Kanariallakin. Teneriffan Playa de las Americas tai Gran Canarian eteläiset paikat voisivat tulla kysymykseen.
Minun mielestäni Kanarialla on koko talvikauden oikein kiva ja itselle sopiva ilmasto, eli ei liian kuumaa eikä liian kylmää, joten juuri siksi sinne talvilomani aikaan matkustan. Se että millainen sää ja lämpötila kenellekin sopii on tietysti makuasia, joten siitä on turha kiistellä ja kinastella.
Tulevan talven loma-ajankohta on vielä hämärän peitossa, mutta toiveissa olisi päästä Teneriffalle karnevaalien aikaan milloin ne sitten ovatkin. Sen verran olen kuullut positiivisia kommentteja noista maailman toiseksi suurimmista karnevaaleista, jotta melkein pakkohan se on päästä ne edes kerran elämässään kokemaan.
Jos karnevaalimatka toteutuu on kohteena joko Puerto de la Cruz tai Santa Cruz, mutta muuna ajankohtana melkein mikä vain Kanarian kohteista, esimerkiksi jokin pienistä saarista.
Varattu on. Suuntaamme taas Lanzarotelle ja siellä Puerto del Carmen. Hotellina se sama tuttu ja turvallinen Blue Star Sol Lanzarote. Viikon matka. Niin meillä aina on.
Ajatuksena oli mennä ihan muualle, mutta viime kädessä matkatoimisto ilmoitti, että eivät otakaan odottamaani kohdetta myyntiin. Ja ei en aio mennä omatoimimatkalle.
Tänne tuossa joku aika sitten kirjoitinkin, että olimme juuri kotiutuneet matkalta ja olleet kotona alle vuorokauden,kun oli matka buukattu. Lanzalta tulimme ja sinne matka taas ensi talvena. Odottavan aika on pitkä :) Onneksi on kesä tulossa ja kaikki muut matkat.
Minulla oli hieno viikko Americasissa helmikuussa ja siihen en mitenkään kyllästynyt mutta näin aikaisin en mitään varaile,jos menen Cran Canarialle niin menen mieluummin Puerto Ricoon,Inglesin tuulet alkoivat yhtenä vuonna kyrsimään.Tämä talvi taisi olla kanarialla muutenkin miellyttävä,ei huonoja ilmoja pitempään ollenkaan
p.s miten don luisin loma meni maaliskuussa?
Varattu 2014 tammikuulle kaksi viikkoa Americasiin Marola Parkiin koko perhe, 2aikuista ja 6v. lapsi.
suunnitteilla olisi käydä Teneriffalla marras-joulukuun vaihteeessa( tod.näk. los Cristianos), mutta on tuo Fuerteventurakin ja Corralejo siellä ruvennut kiinnostamaan.
Varattu on. Gran canaria ja ingles tällä kertaa 15.1 alkaen 3 viikkoa. Ensimmäisen kerran yksin lähdössä. Hotelli on Las Gacelas.
otan osaa, playa del Inglesiin 3 viikoksi?
Iso mahdollisuus,että matka vaihtuu lyhyempään.Saatamme mennä Dubaihin,aikaa tosin on vielä joten vuosi/kanaria tahti saattaa toteutua muista suunnitelmista huolimatta. Jää nähtäväksi.
2-3 viikkoa tammi-helmikuussa on kuulunut ohjelmaani jo useita vuosia, joten eiköhän sitä taas ensi talvena Kanarialle suunnata. Sää on siellä minulla sopiva, eikä lento ole liian pitkä. Näin eläkeläisenä ei tarvitse tuijotella, että milloinkas se loma nyt olikaan, vaan kaikki ajankohdat ovat sopivia ja äkkilähdötkin kelpaavat.
Minusta Kanarialla ei huonoa paikkaa olekkaan, kaikki on itsestä kiinni. Jos lähdet otsa rypyssä ja huonolla asenteella, niin johan sen loman saa piloille. Sitäpaitsi ei sinun tarvitse istua siellä allasbaarin jakkaralla koko lomaa, vaan hyppää paikallisbussiin ja matkusta johonkin pikku kylään tai isoon kaupunkiin ja katsele ympärillesi. Näkemistä aina löytyy, kun pikkusen viitsii vaivautua. Ei muuta kuin hyviä lomia kaikille Kanarialla tavataan!
17.3-2014 Olemme menossa Bahia Feliziin ja hotelli Playa Feliz, 2 viikon matka:) On varmaankin 5 kerta siihen hotelliin. Viihdymme :)
Kanarialle menemme joka vuosi helmi-maaliskuussa ja niin ensi vuonnakin.
Paikka on tähän asti ollut Playa del Ingles, mutta nyt olisi tarkoitus (lue: kokeilla kerran) vaihtaa
Puerto Ricoon.
Siksi haluaisimmekin teiltä Kanariankävijöiltä apua.
Vaikka joka reissu olemme Puerto Ricossa käyneet, huoneistoja ei ole katseltu.
Viihdymme bungalowissa tai huoneistohotellissa. Alhaalla sataman lähellä olisi mukava olla,
mutta onko siinä ko. paikkoja?
Ei tarvitse olla mikään neljän-viiden tähden asunto, siisti kuitenkin.
Kaikki kadutkin tuntuvat niin oudoilta, joten tuntuu vaikealta etsiä sopivaa kohdetta.
Tjäreä olemme paljon käyttäneet ja eri maakuntalentoja.
Kiitos neuvoista.
Katso Tjäreborgin sivuilta Marina Suites hotellia, suosittelen.
Lasten (10, 14 ja 17v) talviloman aikaan olemme ajatelleet lähteä viikoksi tai 10 päiväksi Puerto del Cruziin Teneriffan saarelle. Haluaisimme majoittua koko perhe samaan huoneistoon, mutta vaihtoehdot taitavat olla vähissä. Luultavasti valintamme on "valkoinen talo" kuten aloituksen tekijällä eli Casablanca. Tietääkö kukaan muita hotelleja joissa 5 henkinen perhe mahtuisi samaan huoneistoon?
Apartamentos Alta tarjoaa huonestoja kahdella makuhuonella, tilaa 5 henkilölle.
Kaikissa tilava parveke, isoimmissa huonestoissa oma iso terassi.
3-tähden hotelli hyvällä paikalla lähellä vesialtaita. Hotellissa oma allas ja ravintola.
On myös Parque Vacacional Eden, josta löytyy huoneistoja. Rauhallinen ja turvallinen huoneistohotelli. Lämmitetty allas löytyy myös, jos ulkoaltaassa on liian kylmä vesi. Sinne suuntaamme taas vuoden päästä.
Satu-Leenalle ja Edenille iso kiitos hotellivinkeistä. Nyt onkin enää valinnan vaikeus. Eden piha-alueineen olisi kiva varsinkin 10-vuotiaan mielestä, Alta keskustahotellina puolestaan viehättää myös kahdestaan liikkuvia nuoria, ja Casablanca on tuttu ja hyväksi havaittu. Tietystikään kaksi erillistä huoneistoa ei ole poissuljettu mahdollisuus, mutta tällä kertaa haaveilemme "porukkakämpästä".
Puerto de la Cruz on kyllä hieno paikka ja onhan siellä Loroparkit ym., mutta ainoa poikkeus ajankohta, jolloin sinne ei kannata mennä on karnevaalikaika. Etenkin, jos hotelli on lähellä rantaa ja keskustaa, niin eipä siellä juuri nukuta. Tietenkin jos jo menee biletysmeiningillä ja sopeutuu siihen rytmiin, niin mikäpä siinä. Minulle se ei kuitenkaan sopinut, vaikka tykkään paikasta kovasti.
Ainoastaan vanhan kaupungin alueella, Chargon ympäristössä oleviin hotelleihin aukion öiset karnevaaliäänet eli orkesterimusiikki kuuluu. Muualla kaupungissa saa nukkua kaikessa rauhassa.
Päivisin ja iltaisin ei karnevaaleja välttämättä edes huomaa, ellei kulkue tai muu esitys satu kohdalle, tai hieman erikoisemmin pukeutunut ihminen kulje kadulla vastaan.
Karnevaaliaikaan voi karnevaaleista nauttia tai olla nauttimatta, mutta Puertoon matkustamista ei tuohon aikaan todellakaan tarvitse pelätä vaikkei samban ja laulun ystävä olisikaan.
Puerto on rauhallinen ja turvallinen kaupunki vaikka "carnaval" olisi kuumimmillaan.
Kohde on satavarmasti Pta Cruz,. Tarkempi ajankohta ja majoite vielä täysin hämärän peitossa, mutta kuitenkin loka-huhtikuussa mennään noin 2-4 viikoksi.
Talviasuminen on vielä liian kaukana (10 v), että sitä sen kummemmin viitsii ajatella, mutta jos tulee lähdettyä sille linjalle, niin kohde tullee olemaan sama...
Talvea odotellessa tulee tehtyä ehkä yksi äkkilähtötyyppinen viikon pisto jonnekin, ehkä Mallorcalle tms.
Varattu on jo melkein heti edelliseltä matkalta tulon jälkeen :-)
Kohde on tulevana vuonna Los Cristianos tammi-helmikuun vaihteessa pari viikkoa.
Kun heti varaa niin matkakuume hellittää ihan mukavasti loppuvuoden ajaksi.
Kunhan vaan jäät lähtis niin sais veneen vesille ja pääsis mökille.
eläkää tätä päivää !
Perustele!
Mää tykkäisi uida Portugalin sotalaivojen seassa. Kun ensin polttaa nahan auringossa ja sitten antaa sotalaivojen pistää, on se melkein kuin saunois ja vihtois siähen päälle sano.
Tarkoitus olis taas tammi-helmikuussa lähteä pariksi viikoksi, tod.näk. teneriffalle americasin suunnalle. Hieman hankala valita kun pitäis löytää pariksi viikoksi kohtuuhinnalla hotelli jossa on lämmitetty allas (miel. kohtuu iso), mieluiten 2mh:n huoneistoja ja kävelymatka americasin keskustaan.
Pari kertaa ollaan oltu, ensimmäinen oli omatoimimatka norskin siivin ja hotellina oro blanco, toisella kertaa omatoimimatka airberlininä ja majoitus los gigantesissa (jonka totesimme liian pieneksi paikaksi meille).
Matka on jo varattu ensi talveksi, vaikka olemme vielä Gran Canarialla. Tulemme tänne lokakuun puolivälissä ja viivymme huhtikuun puoliväliin. Asumme yksityisessä bungalowissa rauhallisella, mutta keskeisellä paikalla rannan tuntumassa lähellä kauppoja Playa del Inglésissä. Tämä sopii meille erinomaisesti. Keväällä on mukava mennä kesän viettoon Suomeen ja syksyllä mukava tulla taas kesään.
..7.5 lähtö Americasiin Lagos de Fañabé, hotelliin, hieman jännittää minkälainen hotelli ja olisiko kannattanut valita toisin.....onkohan yhtään Suomi paikkaa lähistöllä, kiinnostaisi tutustua?
Minä taas lähen suomen kesää karkuun Kanadaan,mielellään suomessa talvet,kesästä en tykkää yhtään.
Ensin Tenelle Playa de las Americasiin pariksi viikoksi Marraskuun alussa josta noin viikko liikutaan retkillä ympäri saarta esim: Puerto de la Cruz, Teide, Santa Cruz, Loroparque ja käydään La Gomeran saarella. Toinen viikko menee lähinnä "lähinurksissa" ja Los Cristianosin seudulla rennosti. Keväällä menemme taas viikoksi Granille tällä kertaa Maspalomasiin josta "heitämme" 2/3 ajasta retkiä ympäri saarta.
10.10. Inglesiin 2 viikoksi.
11.11. taas Inglesiin reiluksi viikoksi ja tällä kertaa hotelli on Las Faluas - oli Bookingilla ainakin melkein halvin. Näyttää samanlaiselta kokonaisuudelta kun Los Salmones. Toivottavasti 40 - 50-vuotiaita naisia olisi runsaasti liikkeellä samaan aikaan.
Riu Buena Vista Playa Paraiso 10.11 viikko 2 aikuista yksi 14v.
Gran Canaria, Lago Taurito, 5.2 viikoksi. 2 aikuista ja kolme lasta.
Tammikuun 8.päivänä Kuopiosta suoraan Gran Canarialle viikoksi puolison kanssa kahdestaan. Hotellimme on Cordial Sandy Golf Maspalomaksessa.
Marraskuun alusta pari viikkoa tietysti Playa del Ingles,perinne ei katkea!!