Bussiliikenne Wizzairin lennolle

rinkku1234

Hei! olen aivan surkea tulkitsemaan bussi aikatauluja ja reittejä. voisiko joku siis avittaa! Lento lähtee 25. päivä eli torstaina. Lentokentällä olisi hyvä olla viimmeistään 12.00,

Voisiko joku fiksu auttaa ja kertoa että kun tulemme junalla turkuun, niin mistä bussi lähtee ja moneltako? :D

Kiitos!

9

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eti ite

      Olen avut on

    • Pysyisit kotona

      Voi hyvät hyssykät! Kuinka lähdet lentokoneella ulkomaan matkalle, kun et edes kotimaassa osaa lukea aikatauluja. Käy hyvä ihminen peruskoulusi loppuun, että tunnet numerot ja kirjaimet.
      Kuka sinulle lusikoi puuron naamaan ja pyyhkii nenäsi, kun et taida itse osata??
      Erotatko bussin junasta?
      Ja mikä on Wissairin lento? En ole ikinä kuullutkaan, lue se lentovarauksesi edes oikein.

    • AtsWir

      No herramunjee! Sehän on Wizz Air eikä mikään Wizzair. Lukekaa ja kirjoittakaa oikein ettei tarvitse fiksumpien oikoa.

    • Neuvo tamakin

      Kylla tassa nyt tiedustelija sai asiallisia vastauksia. Oleteko te suomalaiset niin tosi holmoja etta joka pisteeseen ja pilkkuun pitaa laittaa korjaus.

      Neuvoisin menemaan internet sivuille ja etsimaan kentan osoitteen, sitten etsimaan bussien aikatauluja sinne Turussa. Muuta neuvoa en osaa sanoa, paluumuuttaja kun olen.

    • dkznznznz

      Turun päärautatieasemalla kävele ratapihankadun pysäkille, on aseman edessä. Kaikki paikallisliikenten bussit ajavat siitä torille jotka tulevat lännestäpäin eli kun kävelet asemalta pysäkille, nouse bussiin joka tulee oikealta.

      Torilla vaihda bussiin nro 1, joka ajaa sataman ja lentokentän väliä. Varmista että bussi on menossa lentoasemalle. Vuoroväli lienee jotain vartin luokkaa.

      Wizz operoi kakkosterminaalista. Kaikki bussit eivät aja sen kautta, kannattaa kysyä kuskilta tai katsoa aikataulusta. Joka tapauksessa ykkösterminaalista lyhyt kävelymatka kakkosterminaaliin.

    • wizzman1

      bussit.turku.fi

      Mikäli tulette Helsingin suunnasta, suosittelen Onnibusia, joka ajaa edullisesti ilman vaihtoja Helsingistä Turun lentoasemalle.

    • neuvoja_elmeri

      Terminaali ykköseltä kakkoselle kävellessä kannattaa varoa susihukkasia. Niitä liikkuu siellä ajoittain harhailevia matkustajia saalistamassa, siksi kai Raijakin otti ja lähti, eikä kakkonen ole enää ykkönen niin kuin Pirkkalassa.

    • Reissaaja*

      Lensin itse viime kesänä. Keskustasta meni useampi linja-auto tunnissa lentokentälle, aivan linja-autoaseman vierestä Shellin ja Mäkkärin kulmilta hyppäsin itse kyytiin. Pitää vaan sen varan, että on ajoissa kaupungissa, niin ehtii vaikka syömään ja oottelee sopivan bussin rauhassa. Bussi oli n. 10-15 minuutissa terminaalilla. En nyt enää muista linjan numeroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      127
      8259
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      456
      7453
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      219
      5646
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      90
      4598
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      138
      4580
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4432
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4142
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3810
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      15
      2954
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2690
    Aihe