HOSTELLI 5-kymppiselle Lontoosta

Bangbang

Onko kokemuksia? Voiko yleensäkään 5-kymppinen yöpyä hostelleissa? Olen nuorekas ja hyvä uninen. Löytyykö Lontoosta hostellia ns vanhemmalle ikäluokalle? Onko noissa lukolliset säilytyskaapit matkatavaroille? Tarve olisi parille viikolle ja rahaa on minimisti yöpymisille.

4

248

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Patikoijat

      Juuri Lontoon hostelleista en osaa sanoa mitään, kuin että niitä on paljon, mutta muualla Englannissa (ja manner-Euroopassa) olemme niissä yöpyneet ja olleet ihan ok vaihtoehto myös iäkkäämmille reissaajille, mikä ettei? Tänä päivänä niissä on jokseenkin yleisesti tarjolla dormien lisäksi jopa yhden hengen huoneita, mutta yleisimpiä ovat ns perhehuoneet 2 - 6 hengelle omine kylppäreineen. Sijainti niillä on yleensä hyvä ja kulku julkisillakin onnistuu, hintaan sisältyy usein kohtuullinen aamiainenkin tai sen saa pikkurahalla ja joissain voi kokkailla itsekin. Yleensä niissä on ihan hyvät tallelokerot ja muut säilytystilat. Jotkut hostelleista on jotain vallan erilaista: linnoja, entisiä luostareita, kartanoita, majakoita, vankiloita, myllyjä - tai latoja. Suosittelen myös meille 'aikuisille', jotka ei ihan kaikesta elämästä ympärillä natise ;) Nuoret ovat myös kivoja matkakumppaneita, iloisia ja aktiivisia. Englannissa on monta järjestöä näiden hostellien takana, kannattaa tsekata siis useampia. Itse suosimme ylleensä YHAa, jolla Lontoossakin kymmnekunta paikkaa. Ne on osittain suunnattu eri kohteille, toiset ryhmille ja leirikouluille, toiset yksilömatkustukseen.

    • hyvä uninen

      hyvä uninen

    • turist-i

      Lontoossa kummallista on se, että se on suurkaupunki! Siellä ei paljo hämmästellä viiskymppistä hostellissa! Hostellia varatessa, ei kannata ottaa sellaista, missä on baari yhteydessä. Teimme kerran sen virheen... Google Mapsista kannattaa kanssa katsoa, onko maanalainen lähettyvillä, helpottaa liikkumista huomattavasti! Säästövinkkinä: Rajaton käyttö metroon päiväksi n.7puntaa, viikoksi Oyster-kortti 30puntaa. Kaverini kanssa ostettiin Oyster-kortit, joille latasimme rahaa, joka miinustui aina yhdesta matkasta, koska ei matkustettu metrolla kuin kaksi tai ei yhtään kertaa päivässä!

      Kannattaa katsoa hostelworld.com, sieltä itse olen aina varannut yöni.

    • Lontoossa asunut

      Lontoon suomalaisella kirkolla on mainio hostelli minkä ikäiselle vaan. Saa myös yhden hengen huoneen. Ei ole baaria samassa talossa eikä ihan vieressäkään. Metroasema sen sijaan on.

      Lisätietoja täätlä: www.finnishchurch.org.uk/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      743
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      231
      705
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      689
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      56
      610
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    Aihe