HOSTELLI 5-kymppiselle Lontoosta

Bangbang

Onko kokemuksia? Voiko yleensäkään 5-kymppinen yöpyä hostelleissa? Olen nuorekas ja hyvä uninen. Löytyykö Lontoosta hostellia ns vanhemmalle ikäluokalle? Onko noissa lukolliset säilytyskaapit matkatavaroille? Tarve olisi parille viikolle ja rahaa on minimisti yöpymisille.

4

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Patikoijat

      Juuri Lontoon hostelleista en osaa sanoa mitään, kuin että niitä on paljon, mutta muualla Englannissa (ja manner-Euroopassa) olemme niissä yöpyneet ja olleet ihan ok vaihtoehto myös iäkkäämmille reissaajille, mikä ettei? Tänä päivänä niissä on jokseenkin yleisesti tarjolla dormien lisäksi jopa yhden hengen huoneita, mutta yleisimpiä ovat ns perhehuoneet 2 - 6 hengelle omine kylppäreineen. Sijainti niillä on yleensä hyvä ja kulku julkisillakin onnistuu, hintaan sisältyy usein kohtuullinen aamiainenkin tai sen saa pikkurahalla ja joissain voi kokkailla itsekin. Yleensä niissä on ihan hyvät tallelokerot ja muut säilytystilat. Jotkut hostelleista on jotain vallan erilaista: linnoja, entisiä luostareita, kartanoita, majakoita, vankiloita, myllyjä - tai latoja. Suosittelen myös meille 'aikuisille', jotka ei ihan kaikesta elämästä ympärillä natise ;) Nuoret ovat myös kivoja matkakumppaneita, iloisia ja aktiivisia. Englannissa on monta järjestöä näiden hostellien takana, kannattaa tsekata siis useampia. Itse suosimme ylleensä YHAa, jolla Lontoossakin kymmnekunta paikkaa. Ne on osittain suunnattu eri kohteille, toiset ryhmille ja leirikouluille, toiset yksilömatkustukseen.

    • hyvä uninen

      hyvä uninen

    • turist-i

      Lontoossa kummallista on se, että se on suurkaupunki! Siellä ei paljo hämmästellä viiskymppistä hostellissa! Hostellia varatessa, ei kannata ottaa sellaista, missä on baari yhteydessä. Teimme kerran sen virheen... Google Mapsista kannattaa kanssa katsoa, onko maanalainen lähettyvillä, helpottaa liikkumista huomattavasti! Säästövinkkinä: Rajaton käyttö metroon päiväksi n.7puntaa, viikoksi Oyster-kortti 30puntaa. Kaverini kanssa ostettiin Oyster-kortit, joille latasimme rahaa, joka miinustui aina yhdesta matkasta, koska ei matkustettu metrolla kuin kaksi tai ei yhtään kertaa päivässä!

      Kannattaa katsoa hostelworld.com, sieltä itse olen aina varannut yöni.

    • Lontoossa asunut

      Lontoon suomalaisella kirkolla on mainio hostelli minkä ikäiselle vaan. Saa myös yhden hengen huoneen. Ei ole baaria samassa talossa eikä ihan vieressäkään. Metroasema sen sijaan on.

      Lisätietoja täätlä: www.finnishchurch.org.uk/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4437
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1168
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1042
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1022
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      893
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      891
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      881
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      846
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      837
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe