..tästä aiheesta suoraan on tuskin koskaan ollut täällä keskustelua.(?)
Minusta olisi mukava kuulla, miten juuri sinusta on tullut palstakirjoittaja?
Mikä on se pohjimmainen motivaatio ja mitä ovat ne pienemmät tekijät, jotka saavat sinut aina uudestaan ja uudestaan palstalle?
Omasta puolestani pidän palstaa raikkaana ja moniulotteisena keskusteluareenana. Monipuolisia aiheita, fiksuja kommentteja ja erilaisia näkökulmia. Myös jonkin verran huumoria, joka on minulle aina mieleen.
Ja miksi juuri minä kirjoitan tänne?
Olen kiinnostunut aidosti ihmisistä, elämän ilmiöistä. Rajaton haluni oppia ymmärtämään edes hitunen ihmisen mielestä on varmaan se kaikkein tärkein oma motivaationi kirjoittaa täällä.
Mikä juuri sinut saa palstalle?
21
1510
Vastaukset
- Zorro
Hyvä kysymys.
Tietenkin se, että ajatuksia voi täällä vaihtaa usein oivaltavien ja mukavien naisten kanssa, purkaa turhautumistaan, surra tai iloita.
Saa uusia näkökulmia asioihin, uutta ruokaa ajatuksille, mikä on aina terveellistä.
Tarve ja halu osallistua, tutustua, vaihtaa kokemuksia. Olla osana "vertaisryhmää". - Klaudia
Minut saa tälle palstalle minä. Minusta on mukavaa kirjoitella tänne omia juttujani ja lukea toistenkin kirjoituksia. Tämä tuntuu minusta kotoisalta paikalta, vaikka joskus kynnys tänne on melko korkea. Ei täällä kyllä yksin viitsisi kirjoitella. Todella tärkeätä on, että täällä on muitakin, joiden kanssa voi vaihtaa ajatuksia ja mielipiteitä asioista, joista voi olla vähän vaikeaa puhua ihmisten kanssa. Ihmisiähän mekin olemme, ei sen puoleen, mutta näin anonyyminä on vähän helpompaa. Ehkä tässä voi kasvattaa itseluottamusta, niin että joskus, joku päivä, voisi olla rohkeasti oma itsensä myös muualla. Minulle tämä ei ole pelkkää ajankulua vaan vähän jotakin enemmän, jonkinlainen haaste, tavallaan.
- heta
on ehkä yleisnimitys, termi, joka muodostuu kaikesta TÄSTÄ täällä olevasta, kaikentyylisestä ja -sävyisestä MEIDÄN kommunikoinnistamme, mikä minua erityisesti kiehtoo.
Yksittäisinä tekijöinä:
- kielenkäyttömahdollisuus itselle ja muille (viestintä = signaali kanava reaktio )
- Ihmispersoonat, jotka voi aavistella pitempään seuratessaan virtuaaliveerojen takana. Joissakin yhteyksissä tulee esiin se aito, jota ei kukaan jaksa systemaattisesti peittää vaikka kävisi kuinka mittavaa maailmojen sotaa 17 nicinsä kesken ;) .
- huumori, ja elämän komiikka
- "Vertaisryhmä" (Zorro) ja sielun- (ja ei_aina_niin_sielun) -sisaret, joille ei tarvitse aina olla vääntämässä rautalankamallia ELÄMÄN peruspalikoista.
,,, - Mehukatti
Se että saan nauraa.
- Jennifer
..on hyvä, että olet oppinut nauramaan itsellesi!
- .....
Jennifer kirjoitti:
..on hyvä, että olet oppinut nauramaan itsellesi!
..toi oli hyvä :))
- IndigoBlue
Nuorempana minulla oli lesboystäviä, joiden kanssa käytiin naisten illoissa ja kahvilla. Juteltiin niitä näitä, puitiin parisuhteita ja elettiin opiskelijaelämää.
Nyt 35-vuotiaana ei ole enää lesboystäviä, vaan heteroystäviä ja miespuolisia ystäviä ja kaipaan niitä aikoja kun kävin kahviloissa ja olusilla usein. Nyt käyn ystävien luona kylässä ja he minun luonani, eikä kukaan oiken jaksa vääntäytyä baariin.
Tämä on minun lesbinen sosiaalinen kotini, niin hassulta kuin se kuullostaakin. Se paikka, jonne on kiva piipahtaa, vaikkei usein ehdikään kirjoitella. Päivittäin tulee luettua edes osa ketjuista.
Toki viihdyn täällä myös tuoreiden näkökulmien takia ja siksi, että pysyn kärryillä maailman menosta. - Patu
Tällä palstalla harvoin menettää täysin hermonsa. Olen aina pitänyt keskustelufoorumeista, mutta tuntuu, että moni asiallinen kaatuu niihin ainaisiin pösilöihin, jotka tulevat palstalle vaan mesoamaan ja pilaamaan hyviä keskustelun alkuja. Teinipojat ja suvaitsemattomat juntit puuttuvat meiltä? hahah.
Käykääpä vaikka katsomassa maailman menoa-palstaa...voi voi voi.. Siellä asiallinen keskustelu väkisin päätetään vähintään kolmanteen kommenttiin kaavalla "USA on kaiken pahan alku". - n25
Luen tätä palstaa, koska se on suomi24:n foorumeista ainoa tietämäni, jossa on jotain järjellistä keskustelua ja vieläpä "vaikeasta" aiheesta.
Terveys- ja Autot&liikenne -osioissa on mukana ihan mainiota ja asiansa osaavaa porukkaa, samoin matkailupuolelle on tullut vuosien saatossa monta kanssaihmisiä hyödyttävää postausta. Mutta... näin erilaisia puheenaiheita ei oikein voi verrata toisiinsa. Useimmista ryhmistä kuitenkin puuttuu juuri se olennainen eli Keskustelu isolla K:lla. Seuraan tätä palstaa enemmän kuin mielelläni. Mukana on riittävästi vakavaa pohdintaa ja sopivasti hömppää, sopivan fiksua väkeä, tarpeeksi aktiivisia keskustelijoita ja - yllätys - vieläpä ne Jenniferiä vihaavat vakiotrollarit ;) - Cooler
Yhteenkuuluvaisuuden tunnehan se.
- martsa
Minusta täällä on upeita tyyppejä ja upeita keskusteluja. Sain todellista apua esim siitä lesbous ja kristinusko-teemasta jossa oli hirveän hyviäkin kommentteja.
Täällä on loppujen lopuksi hyvä yhteishenki, riidatkaan ei vaikuta kovin vakavilta.
Onko kukaan käynyt SETAN keskusteluryhmässä?
- Fanny
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000019&conference=705&posting=22000000004325239
Sulla on edelleen hommat sekaisin. - Cookie
Olen seurannut tätä palstaa jo pitkään vaikka en ole kirjoittanut tänne. Tänne on jotenkin niin "kotoista" tulla yhä uudelleen. Keskusteluaiheita löytyy laidasta laitaan.
Kun vertaa tätä palstaa muutamiin muihin areenoihin, niin täällä tuntuu yleislinja olevan melko asiallista niin kuin mielestäni keskustelupalstoilla kuuluu ollakin. No, Jennifer on joutunut joidenkin silmätikuksi ja näitä tällaisia kyttääjiähän on varmasti joka palstalla. Mukavaa Jennifer, että olet jättänyt heidät omaan arvoonsa ja edelleen jaksat ahkerasti kirjoitella tänne. :)- Jennifer
..sanoistasi, vaikka ei tota "perässä hiihtäjää" aina meinaa jaksaa, mutta periksihän ei voi antaa. Sitähän se toivoo. Ego kasvaisi yhden pykälän ja kohta sillä olisi uusi kohde..:(
Näistäkin sanoistani nousee taas meteli! No ei tarvitse enää edes lukea, osaan sen kuviot jo ulkoa..;D
- Jassu
..keskustelua on kiva seurata. Olen usein tällä palstalla lukemassa erilaisia tarinoita. Mukaan mahtuu kaikenlaista hömppää ja elämän arkisia ja joskus myös kovin kipeitäkin asioita.
Usein tulee pohdiskeltua myös omaa elämäänsa täällä kotona ja miten monet asiat koskettavat itseäni.
Eletty elämä, ihmissuhdesotkut,mitä itse joskus on käynyt läpi ja työstänyt niistä tulleet ahdistukset ja itsesyytökset pitkän prosessin kautta.
Vaimoni usein ihmettelee "miksi sä pyörit sillä palstalla"? Minusta tämä on kiva muoto keskustella kaltaisteni kanssa.
Jenniferille vaan tsemppiä. Eipä noista lapsellisista haukkumisista kannata välittää. On mukava että on nuoria ihmisiä, joilla on paljon mielipiteitä ja ajatuksia ja taitoa myös syvällisempään pohdintaan.
Terveisin Jassu- Einari
on kreikkaa ja suomeksi "Terve"!
"Jassu filos!" = Terve kaveri!
"Jassas fili!" = Terve kaverit! (mon.) - heta
Einari kirjoitti:
on kreikkaa ja suomeksi "Terve"!
"Jassu filos!" = Terve kaveri!
"Jassas fili!" = Terve kaverit! (mon.)myös "jassoo" kreikkaa ?
Jos, niin mitä mahtanee tarkoittaa.
- Zora
ihana skriivaaja...
- Ninni-Liini
Se saa minut palstalle. Täällä on paljon hyviä tyyppejä. Ja sitten on noita vedättäjiä, jotka ilkeilyjen päätteeksi kokoontuvat ihmettelemään, että onko heillä kirjoittajana suomi24:n suojaa. Tosi ärsyttävää porukkaa. Tiedän, ettei tämä auta, mutta sympatiat ovat puolellasi :) Ja ovat monen muunkin, mutta ihmiset eivät uskalla pistää päätään ampiaispesään :(
- Lopes
Viitannet tuonne toiseen keskusteleen, joten totean, että minusta kysymys yksityisyyden suojasta oli esitetty varsin asiallisesti. Aikomukseni ei ollut ilkeillä.
Seuraavaksi taidan vastata kysymykseen, että mitä minä täällä oikein teen. En oikein tiedä. Syynä tuskin voidaan pitää keskustelun korkeaa tasoa.
Mutta olen huomannut, kuinka tämä palsta heijastaa täysin stereotypistä lesbosuhdetta:
1)Täällä on (melkein) aina puhuttava siitä, miltä minusta tuntuu.
2)Sitten on vastattava, että miltä tuntuu nyt kuin sinä teit/vastasit tuolla tavalla.
3)Kolmanneksi täytyy selvittää väärinymmärrettyjä sanomisia pitkissä "keskusteluissa".
4)Täytyy jatkuvasti epäillä toista osapuolta.
5)Toisen osapuolen sanomisia täytyy käyttää sopivassa tilaisuudessa toista vastaan.
Nyt keksin. Minusta täällä on hauskaa. - Zora
Lopes kirjoitti:
Viitannet tuonne toiseen keskusteleen, joten totean, että minusta kysymys yksityisyyden suojasta oli esitetty varsin asiallisesti. Aikomukseni ei ollut ilkeillä.
Seuraavaksi taidan vastata kysymykseen, että mitä minä täällä oikein teen. En oikein tiedä. Syynä tuskin voidaan pitää keskustelun korkeaa tasoa.
Mutta olen huomannut, kuinka tämä palsta heijastaa täysin stereotypistä lesbosuhdetta:
1)Täällä on (melkein) aina puhuttava siitä, miltä minusta tuntuu.
2)Sitten on vastattava, että miltä tuntuu nyt kuin sinä teit/vastasit tuolla tavalla.
3)Kolmanneksi täytyy selvittää väärinymmärrettyjä sanomisia pitkissä "keskusteluissa".
4)Täytyy jatkuvasti epäillä toista osapuolta.
5)Toisen osapuolen sanomisia täytyy käyttää sopivassa tilaisuudessa toista vastaan.
Nyt keksin. Minusta täällä on hauskaa.Lopes,oli erittäin totuuden mukaisesti vastattu.
Tajusin juuri saman asian kirjaimellisesti luettuani kirjoituksesi.On niin totta kuin vaan voi olla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648