Linuxilla Näkee Tulosta

tämä tulos
11216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ok jamesjennason, mikä olikaan pointtisi?

Äänestä

joskus huonoihin töihin houkutellaan sanomalla että esim siivoustyössä näkee tulosta mutta mukamas ohjelmoinnissa ei. Pointtini on että Näkeehän ohjelmoinnissa kin tuloksen joka näpäyksellä jokaisen kirjain merkin ja lähdekoodin osan ja pitää aisteja muutenkin käyttää. Parempipalkkaisissa töissä on usein matala profiili huono julkisuuskuva mutta käytäntö on toinen: Parempi työilmapiiri paremmat järjestelyt parempi palkkaus ja etuudet ja mukavammat työkaverit ja kaikki vakituisen työn edut. Kannattaa siis harkita mihin työhön menee, Linux työt on kai ihan kohtuu palkkaisia. kts. http://linux-tuki.fi/

Äänestä

Linuksin tuloksen näkee yleensä hermojen menettämisenä ja tietokoneen särkymisenä. Prossu käy kuumana, levyasema hajoaa jne.....

Ja muitakin toimimattomuuksia esiintyy valtavasti - siinä ei ilmaisuus paina mitään!

Äänestä
  • Älä Windows-kakru höpötä jonninjoutavuuksia.
    Linuxin distrot kuormittavat konetta hyvin vähän, ja toimimattomuudet keksit itse.

    "Tuotteiden laatu ja asiakkaiden tyytyväisyys olivat erinomaisella tasolla.
    Ajanjaksolle ei osunut yhtään tuotepalaututusta tai reklamaatioita."

    http://www.pohjolantietotekniikka.fi/web/ict/news.html#030413

    Äänestä

  • "Vahvahermoisille" linux-osaajille maksetaan paremmin kuin mitään osaamattomille win-pelleille, jotka on täysin MS:n valmiiksi tekemien manuaalien varassa.
    Naapurisi hieman lontoota osaava 12-vuotias rölli hoitaa windows feikit yhtä hyvin ja paljon halvemmalla, kuin windowstuki.

    Äänestä

Sittenhän Linux on juuri oikea lääke hermoiluun. Katsos pointtini on että linuxissa pääsee itse säätämään ja ohjelmoimaan eli täysautomatisoimaan hyvin palkatut työtehtävänsä. Työpäivisin voi vaikka pelata 8 tuntia golffia ja palkka juoksee ja skriptit ja ohjelmat hoitavat sillä aikaa työtehtävät virheettömästi. Voiko olla parempaa? Itse kävisin varmaan töisin uimassa.

Äänestä

skriptit tekee kuukauden työt minuutissa (oikeilla järjestelyillä) voi tienata kuukauden palkan minuutissa ja skripteissä työtehtävien suoritustoiminnot voi ajaa suoraan käynnistyskomennosta loogisena reseptinä. Voisinpa tienata joka minuutti vaikka 3200 euroa. Aletaanpa järjestää:)

Äänestä

jos suorittaa vaikka sadan kuukauden työt skripteillä linuxissa päivässä ja nostaa niistä palkan kuukauden lopussa: saa omakotitalon könttäsummalla kuukaudessa. Aika houkuttelevaa.

Äänestä
  • tt. Linux tarjoaa rahat erikoisella väylällä kts. Automatisoidut työt skripteillä idea yllä

    Äänestä

No johan on jutut ja ihan oikialla osastolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jamesjennason kirjoitti:

tämä tulos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu