Matkaoppaat ei tiedä mitään Turkista tai sitten ovat ihan urpoja, kun ovat innoissaan jostain Tauskista, Matti Eskosta ja muista jo vuosikymmenet sitten Suomessa unohdetuista esiintyjistä ja hirveästä Mainingista ja Heikin baarista. Turkin Alanya on täynnä hienoja musiikkiravintoloita ja -baareja, joissa huippuesiintyjiä Turkista. Siellä on myös oikeasti hienoja ruokapaikkoja. Turkkilainen ruokahan on tunnetusti ihan maailman parasta tunisialaisen ja marokkolaisen keittiön ohella. Matkaoppaat taitavat itse viihtyä niissä nakit ja muusi suomibaareissa. Ne on vaan räkälöitä! Hyi hitto. Pilaavat Alanyan maineen suomalaisten silmissä, kun täällä katsotaan sitä ohjelmaa!
Matkaurpo-oppaat
Matkaurpot
12830
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ihme jos matkaoppaiden Terhi ei ole vielä buukannut Johanna Tukiaista keikalle Heikin baariin tai Maininkiin!
Eikös sen Tuksun pitänyt olla siellä viime kesänä Tauskin kanssa keikoilla muutama viikko, mutta ne sitten peruttiin jostain syystä....
Matkaoppaiden Erja on huonoa mainosta Deturille. Hän ilmentää jatkuvasti ivallista asennetta asiakkaitaan kohtaan, ja vaikuttaa siltä, että Erjalle asiakkaat ovat pelkäksi rasitteeksi. Lisäksi hän vaikuttaa kovin ylimieliseltä näkemyksineen. Erja on hyvä kielteinen esimerkki itselleen sopimattomalla alalla työskentelemisestä.
Erjalta saa hyvää palvelua, kokemusta on, mutta kuinka muuten noihin ääliömatkailijoihin voi suhtautua kuin hurtilla huumorilla ja leikin laskulla. Hyvä tyyppi ja ei Terhi ole se joka buukkaa esiintyjiä, kyllä ne ovat ravintolat itse. Sitäpaitsi, eihän ns tavallisissa matkailijoissa ole mitään mielenkiintoista katsottavaa, eihän? Ja kanavan voi aina vaihtaa.
Matkaoppaat on käsikirjoitettu ohjelma. Matkaoppaat joutuvat hehkuttamaan sitä mitä pyydetään. Sehän sisältää myös tuotesijoittelua, mikä mainitaankin ohjelmassa. Oikein hyvin ovatkin esillä tietyt asiat, joista sitten mainostaja maksaa. Ei pidä luulla, että oppaat saavat olla ihan oma itsensä, draamaa pitää olla. Mutta totta, Erjan silmien pyöritys jokaisen soittajan kohdalla on ikävää. Enkä usko, että Terhi pyörtyy Hunkseja ajatellessaan, hänen vain täytyy näyttää siltä.
Ei todellakaan ole käsikirjoitettu! Siihen vain otetaan ns melkein pahimmat mokat. Toki sisältää tuotesijottelua esim. Detur kyltit, mutta nehän on toimiston ovilla muutenkin.. ei siis ohjelmaa varten lavastettuina. Oppaat varmaan saisivat olla ommia itsejään. Uskon, että suurinosa onkin. Erja kommentoi Matkaoppaat. kirjassa, että Terhi ja Tamer (entinen opas) muuttuu kun ovat kameroiden edessä. Ei kirjoitettu enempää miten. Draama leikataan ohjelmaan, koska sitähän on, vaikka 98% lomalaisista on ns taviksia. Ja taviksillekin sattuu ja tapahtuu. Ei Erja varmaan jokaisen soittajan kohdalla silmiä pyörittele. Ja saa siinä vähän pyöritelläkin.. Kohdepäällikkönä hän kun saa vain valitusta ja valitusta.. opas-aikoine sai ns hankalimmat asiakkaat käsiteltäväkseen.. Terhi ei varmaankaan pyörry ajatellessaan Hunkseja, mutta miksi ei voisi pitää heistä?
Erja on paras ja Terhi on kaunein!
Huh kun puumamummot kuolasi Hunksejen äärellä, tarkoitan nyt niitä matkalaisia, keski-ikä 80 v.
kovinkaan kuolanneet.
Kyllä karvaranteet saa suomimummon mehut enemmän liikkeelle,
Kivaa on ollut sarjaa seurata niin mutta onko se nyt jo loppumassa koko sarja ja uutta materiaalia ei ehkä enää tulossa? katsoin ohlelmatietoja viikon päästä ja ei ollut enää matkaoppaita
Eiköhän totuus ole se, että matkaoppaat tietävät kohteestaan vain sen mitä heille annetaan tiedoksi; perusasiat kohdekaupungista ja sit oman matkatoimiston retkikohteet. Näinhän se menee. Jos turistit on niin tyhmiä, että jättäytyy vain ja ainoastaan tuon tiedon varaan, ni oma on valinta ja paljon jää näkemättä ja kokematta.
Mitä tulee Matkaoppaat sarjaan, ni ihmettelin minäkin aikoinani sarjan alkaessa, että mitä ihmettä - tositeeveenä näytetään mitä asiakaspalvelussa OIKEASTI ajatellaan asiakkaista ja miten heistä puhutaan kollegoiden kanssa. Detur otti melkoisen riskin näyttäessään tollaista...., mielestäni se oli erittäin huono veto. Olihan se erikoista nähdä miten palvelutyössä olevat ihmiset arvostelevat ja haukkuvat asiakkaitaan. Mutta mutta....taisipa kääntyä koko homma Deturin voitoksi - matkaoppaan homma on oikeasti tuollaista ja asiakkaat ovat oikeasti semmoisia kuin kuvatuissa jaksoissa. Nyt monet haluavat nähdä ko.oppaat työssään ja kokea sitä kautta "tuntevansa julkkiksen".
Enpä tiedä mihin suuntaan oppaat ovat hajaantuneet talven tullen mutta Emman ainakin bongasin etelä-teneriffalla ja firma on vaihtunut..ainakin väliaikaisesti
Terhi on ärsyttävän teennäinen. Uskon, että hän fanittaa täysillä Tauskia, Matti Eskoa, Hunkseja ja Johanna Tukiaista.
Laura on nätti, ei vaan päässyt paljonkaan kameran eteen.