Hyvä ruokapaikka Tallinnassa?

NHL

Mitäs hyviä ravintoloita(ruoka) Tallinnan sataman/keskustan läheltä löytyisi, kun ei ole ennen tullut Tallinnassa käytyä.

*kiitos*

17

4667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pippuri

      Vanhakaupunki on pullollaan hyviä paikkoja, mm. Raatihuoneentorin varrella ja ympärillä, mm. Peppersack, Olde Hansa, Oliver jne... Hintataso on jo lähes Suomen luokkaa joissain paikoissa. Laitakaupungilta löytyy halvempia paikkoja, mutta ne täytyy etsiä esitteistä tai The Baltic Guide-lehdestä

      • NHL

        Olisiko kyseisen paikan sijaintia kartalla tai muuten, näytti ihan OK paikalta ainakin kotisivujensa perusteella!


      • Jellu
        NHL kirjoitti:

        Olisiko kyseisen paikan sijaintia kartalla tai muuten, näytti ihan OK paikalta ainakin kotisivujensa perusteella!

        Se sijaitsee Raatihuoneen torilla melkeinpä (raatihuoneen takana). Olde hansaa vastap.


    • käynyt

      Olde Hansa on vanhankaupungin keskellä sijaitseva keskiaikainen ravintola. Sen tunnistaa tarjoilijoiden puvuista ja ulkoterassista kesällä, siellä soi keskiaikainen musiikki. Sisustus jäljittelee huolellisesti vanhaa tyyliä, kynttilöineen ja seinämaalauksineen.

      Ruoka siellä on mielestäni älyttömän hyvää.
      Annokset isoja ja liharuokien yhteydessä vihanneskehitelmät ja kastikkeet ovat kiinnostavia. Annoksiin kuuluu hauska "viljapussukka", pieni taikinasäkki joka on täytetty jollain en tiedä millä mutta se sopii hyvin muihin ruokiin.

      Se ravintola on kuuluisakin siitä että pyrkii noudattamaan keskiaikaisia perinteitä.

      Hinnat ovat virolaisittain korkeita kuten muutkin vanhankaupungin ravintoloiden hinnat. Laatuun nähden kyllä edulliset, mielestäni. Esimerkiksi 20 eurolla syö ja juo jo tosi hyvin. Talon viiniä kannattaa kokeilla. Ja tarjoilijoille pitää jättää tippiä...

      Muuten kyllä kaikki hinnat halpenevat suorassa suhteessa siitä miten kaukana ollaan vanhastakaupungista. En ole juuri syönyt muualla, mutta kahvilahinnat putoavat puoleen jo muutaman kilsan päässä turistialueesta.

      Tallinankävijänä suosittelen myös jälkiruokana PIRTELÖITÄ. Niitä ei saa Olde Hansasta, mutta melkein kaikista muista (terassi)ravintoloista ja kahviloista. Virolainen maito on paksumpaa kuin meidän ja siitä tehdyt jäätelöt ym. ovat herkullisia. Viime käynnillä meikäläiseen upposi kolme mansikkapirtelöä... jotain 25 kroonia kpl.

      • NHL

        Näin Tallinnaan kun olen menossa niin esitetäänpä pari kysymystä:
        voiko ravintoloissa/sataman liikkeissä maksaa euroilla?
        paljonko on yksi viron krooni ja kannattaako vaihtaa esim. laivalla vai Virossa vai Suomessa?


      • Tepi
        NHL kirjoitti:

        Näin Tallinnaan kun olen menossa niin esitetäänpä pari kysymystä:
        voiko ravintoloissa/sataman liikkeissä maksaa euroilla?
        paljonko on yksi viron krooni ja kannattaako vaihtaa esim. laivalla vai Virossa vai Suomessa?

        Eurot käy yhtä hyvin kuin ruplat Suomessa, eli kannattaa maan rahaksi. Joissain käy eurot, mutta kurssi huono. Kannattaa vaihtaa jo Suomessa (n15.3), joissainpaikoissa Tallinnassa parempi kurssi (15.6), jossain ja laivoilla huonompi (14.5).


      • käynyt
        NHL kirjoitti:

        Näin Tallinnaan kun olen menossa niin esitetäänpä pari kysymystä:
        voiko ravintoloissa/sataman liikkeissä maksaa euroilla?
        paljonko on yksi viron krooni ja kannattaako vaihtaa esim. laivalla vai Virossa vai Suomessa?

        Yksi euro on vähän yli 15 kroonia.

        Laivalla kannattaa vaihtaa mennen tullen, eivät peri vaihtopalkkiota.

        Ja pirtelö on viroksi JÄÄTISEKOKTEIL.


      • Toinenkin

        Samaa mieltä,ruoka Olde Hansassa todella hyvää ja sitä on yllin kyllin.Useamman kerran on tullut testattua.Mitä siihen "nyyttiin" tulee,luullakseni se on ohraa,voin kyllä olla väärässäkin.Suosittelen paikkaa lämmöllä.


    • Jussi

      Tallinnassa on hyviä ravintoloita paljon. Yksi suosikkini on Controvento, italialainen ravintola vanhassa kaupungissa, aina varma valinta eikä ryöstöhinnat, kokeile ihmeessä. Lisäksi hyvä valinta on ravintola Ö, Mere puisteellä satamasta tultaessa ja vieressä on sitten hyvä pubi jatkoa varten, Scotland Yard. Bocca vanhassa kaupungissa on myös hyvä, mutta vähän hintavampi, paikallisten isokenkäisten näyttöpaikka, mutta ruoka on hyvää. Kalaravintola Möökkala myös ok. Head isu!

      • käynyt

        Se Scotland Yard on kyllä kiva pubi, siellä on hieno puinen sisustus ja (aito?) keskiaikainen haarniska ikkunassa. Mutta siellä kyllä huomaa sen hinnoittelun, että turisteja ja paikallisia kroisoksia varten... Viime reissullani pysähdyin sinne heti satamasta tultuani. Kahvi ja kakkupala maksoivat tasan sen mitä Suomen kalleimmissa kahviloissa Helsingin Esplanadilla ja kun ostin kivennäisvettä lisäksi niin köyhdyin kaiken kaikkiaan 7 euroa.

        Pari kilsaa satamasta vasemmalle, kohti kaunista Kadriorgin puistoa jossa on myös palatsimuseo, tulee vastaan kahviloita joissa sama satsi olisi maksanut ehkä 2 euroa.

        Mutta eihän matkoille kannata aina lähteä säästömielessä... ;) Ja kyllä ainakin Tallinan vanhankaupungin ravintoloihin kannattaa satsata.

        "Tavallista" Viroa voi nähdä esimerkiksi Keskturgilla, joka on samassa suunnassa kuin Kadriorgin puisto. Vajaa kilometri esim. Viru-hotellilta. Siellä on halvat hinnat ja mm. erinomaisia venäläisiä konvehteja vaikka tuliaisiksi.

        Tallinnassa muuten kannattaa jättää tippiä tarjoilijoille paitsi ruokaravintoloissa, myös kahviloissa ja terasseilla, jos niissä on pöytiintarjoilu. Tarjoilijoilla on siellä kamalan huono palkka, koska ravintoloitsijat laskevat tippien varaan. Suomalaiset eivät kuitenkaan ole tottuneet jättämään niitä kuin ruokailun yhteydessä eikä aina silloinkaan.


    • Kantapaikka

      italialainen osoitteessa Vene 12. Viihtyisä ja hyvä. Balttian parhaat pizzat, jos niistä tykkää.

      • Parempi

        Controvento on paikkana ihan tyylikäs, mutta ruoat ovat aika tavallisia. Pitsatkin ovat aika mauttomia.

        Tallinnan parhaimmat pitsat löytyvät mielestäni Pizza Americanasta


    • arska
    • Matkailija

      http://www.mtv3.fi/matkailu/
      valitse kohta Matkakohteet siitä Viro ja pääset Tallinnasta kertovaan "infoon". Katso kohdasta Tallinnan ravintolat. Siinä on toimittajan suosittelemia ravintoloita. Olen itse käyttänyt sitä usein ja se on aika hyvä.

    • XLX
    • Buffalo

      Arizona Country Club on aivan kävelykadulla. Siis vanhassa kaupungissa, menevällä Viru kadulla.

      Todella hyvä palvelu, ja todella hyvät näkymät ohikulkeviin ihmisiin.

      Olen monasti tavannut tuttuja, joiden en ole tiennyt edes käyvän Tallinnassa.

    • Mimoosa

      Vanaema Juures.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe