23-vuotiaana eläkkeelle

Kuinka pääsen mielenterveyssyistä työkyvyttömyyseläkkeelle? Ikää on 23 enkä ole koskaan tehnyt töitä tai opiskellut mitään ja nyt olisi työkyvyttömyyseläkkeen aika.
En nyt sen kummemmin ala tilittämään mistä syystä en kykene työntekoon, jätetään se psykiatrin huoleksi.
Paljonko kaltaiseni saisi eläkettä?
18835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kovin helposti ei nykyään pääse työkyvyttömyyseläkkeelle ja saa olla aika painavat mielenterveydellisetkin syyt että pelkästään niistä pääsee.

Äänestä

Ennen eläkkeelle pääsyä täytyy olla sairautesi asianmukaisesti hoidettu lääkkeillä, terapialla, Kelan kuntoutus käytynä ja ammatillinen kuntoutus esim. työkokeiluna tehtynä kirjallisen palautteen kera. Takuu varmaa ei ole eläkkeen myöntäminen näidenkään toimenpiteiden jälkeen, mutta eläke tulee melko taatusti hylättynä, mikäli em. ei ole tehtynä.

Äänestä
  • Ei siihen noita kaikkia tarvi. Tiedän, koska olen 13vuotta, vuoden pätkissä kuntoutustuella ollut, mielenterveyssyistä. Sama asia kuin työkyvyttömyyseläke, mutta määräaikainen. Avohoidossa oleminen pitäisi riittää.

    Äänestä

  • Ei nyt aivan... kirjoitti:

    Ei siihen noita kaikkia tarvi. Tiedän, koska olen 13vuotta, vuoden pätkissä kuntoutustuella ollut, mielenterveyssyistä. Sama asia kuin työkyvyttömyyseläke, mutta määräaikainen. Avohoidossa oleminen pitäisi riittää.

    En kylläkään suosittele enkä tykkää, että sitä yritetään kusettaa. Toiset oikeasti tarvii sitä. Ei se ole vaihtoehto sille kun mikään ei kiinnosta...

    Äänestä

  • Ei nyt aivan... kirjoitti:

    Ei siihen noita kaikkia tarvi. Tiedän, koska olen 13vuotta, vuoden pätkissä kuntoutustuella ollut, mielenterveyssyistä. Sama asia kuin työkyvyttömyyseläke, mutta määräaikainen. Avohoidossa oleminen pitäisi riittää.

    Aikanaan olen kyllä osastolla ollut, en sitte tiedä onko sillä niin isoa merkitystä.

    Äänestä

  • "Kelan kuntoutus käytynä ja ammatillinen kuntoutus esim. työkokeiluna tehtynä kirjallisen palautteen kera. "

    Mites työkyvytön hoitaa tämän?

    Äänestä

  • työykvytön kirjoitti:

    "Kelan kuntoutus käytynä ja ammatillinen kuntoutus esim. työkokeiluna tehtynä kirjallisen palautteen kera. "

    Mites työkyvytön hoitaa tämän?

    Vajaakuntoiset pakotetaan näihin kelan tai typin työkokeiluihin vaikka olisit ns.työkyvytön.

    Kunnallisella puolella niin p..askat lausunnot ettei mene läpi kelan vak.lääkäreiden syynäyksessä.

    Äänestä

Aloittajalle: ymmärrän oikein hyvin mielenterveysongelmia, itse kärsin myös hyvinkin vakavasta oirehdinnasta. Nyt oli ensimmäistä kertaa elämässä pakko jäädä saikulle ( nyt 24-vuotiaana) vaikean psykoottisen oirehdinnan ja vaikeiden mielialan vaihtelujen vuoksi, hyvin todennäköisesti kärsin asiantuntijoidenkin mukaan kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä, joka ei milloinkaan parane. Toivoa ei siis paljon ole ainakaan häiriön muuttumisesta parempaan suuntaan, lääkityksellä voidaan pahimpia oireita hoitaa ja neuroleptien elinikäisestä popsimisestakaan ei varmaan kovin hyvää seuraa :(

Silti on sanottava, että en kertakaikkiaan ymmärrä 23-vuotiasta ihmistä, joka ei ole edes yrittänyt koskaan mitään ja haluaa kovasti eläkkeelle. Et voi edes tietää, ovatko ongelmasi niin vakavia, ettet pystyisi tekemään mitään, kokeilematta? Siinä tapauksessa ymmärtäisin, että olisit monet kerrat koittanut ja kaikki olisi jäänyt kesken ongelmiesi takia, lannistuuhan siinä ajan mittaan, jos huomaa ettei vain kykene. Mikä estää sinua ensin yrittämästä tässä elämässä?

Äänestä

Juuri tuollaisen asenneongelman takia jota diidiikin hokee nuoret mielenterveysongelmaiset eivät pääse kuntoutukseen!

Työkokeilut pitää järjestää lääkärin määräyksestä ja kuulua ns.kuntoutussuunnitelmaan eikä mennä noihin ilmaisorjatöihin joita niin innokkaasti vajaakuntoisillle tyrkytetään.

Äänestä

vaiheessa viestiäni maininnut sanaakaan työharjoitteluista jne. Tarkoitin nyt esimerkiksi "oikean" opiskelun kokeilemista. Tai mitä ikinä tahansa. Jollei ole työ- tai opiskelukykyinen, niin pitäisi koittaa kuntouttaa itseään vaikkapa sitä varten, että pääsisi terapiaan käsittelemään asioita.

Äänestä

ensimmäisessä viestissäni sanoin, niin eri asia, jos aloittaja olisi ilmaissut tehneensä jo kaiken voitavansa tilanteen parantamiseksi. Hän vain heti ensimmäiseksi kertoi, ettei ole koskaan opiskellut eikä tehnyt mitään työtä, joten siitä päättelin. Ei silloin ensimmäinen vaihtoehto ole siirtyä eläkkeelle.

Äänestä

Oletko ajatellut että se tarkoittaa sitä ettei ole pystynyt päänvaivojen takia tekemään näitä asioita?

Äänestä

päänvaivojen kanssakin pystyy tekemään jotakin, eikä ole täysi invalidi. Sen sijaan se on pidemmän päälle hyvin invalidisoivaa, jos kaksikymppisenä on jo täysin ulkona kaikesta, ei ole koskaan esimerkiksi rahaa edes peruselämiseen tarvittaviin asioihin jne. Jää kaikesta ulkopuolelle, eikä ne ongelmat ainakaan yksinäisyydessä parane.

Äänestä

päässyttä useimmiten mielitä edes kuntouttaa, vaikka itse haluaisi. Silloin se on jo yhteiskunnan silmissä päätetty toivottomaksi tapaukseksi, niin ikävältä kuin kuulostaakin, mutta mitä näitä joitakin tarinoita seurannut.

Äänestä

Moni jotunut käymään terapiat ja koonnut itsensä pienistä palasista, Terapia, lääkkeet ja työssäkäyminen, ne on olleet hoitokeinot ennen vanhaa.

Ongelmat ei korjaannu kotisohvalla, kun monesti on kyse juuri vuorovaikutukseen ja itsetuntoon liittyvistä asoista. Mistä sitä itsetuntemusta saa jos ei ole ihmisten kanssa tekemissä. Se, että putoaa lopullisesti yhteiskunnan kelkasta ei kenenkään mielenterveyttä paranna.

Äänestä
  • eipä nin.mullakin oli työkykyä.psykiatri lemppas eläkkeen.lehdenjako,puistotyöt siivous ei ollut työtä hänen mielestään.ja mt sontaa!psyykesyyt.täyssontaa.en sit tee mitäån.makaan kotisohvalla.p psykiari.ottakoon vastuunsa tekosestaan jo!

    Äänestä

Kun pääsisikin kuntoutustyöhön joka on ilmaista. Itse käyn kuntouttavassta työtoiminnassa josta maksan 65€ kuusta, ja se on vähimmäinen hinta. Se on pois eläkkeestä josta maksan myös opintolainaa takaisin, vuokrat ja elämiset päälle. Muuta tukea ei myönnetä, ei edes bussimatkoja työpaikkaan. Vaan jotain työtä on kuulemma tehtävä, muuten Kela ei usko työkyvyttömäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


3647a kirjoitti:

Kuinka pääsen mielenterveyssyistä työkyvyttömyyseläkkeelle? Ikää on 23 enkä ole koskaan tehnyt töitä tai opiskellut mitään ja nyt olisi työkyvyttömyyseläkkeen aika.
En nyt sen kummemmin ala tilittämään mistä syystä en kykene työntekoon, jätetään se psykiatrin huoleksi.
Paljonko kaltaiseni saisi eläkettä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu