Konesaumakatto kiinni puulaudoissa

mitäs nyt?

Hei, kävin käyttöullakolla ihmittelemässä. Ullakolla on kattokolmio, jonka päällä puut vierivieressä ja näiden päällä konesaumakatto. Joissakin puissa on sinistäjäsientä/ hometta. Mitä ihmettä, missä muovi, missä tuuletusväli. Entäs jos katto rupeaa vuotamaan, huomaamme sen sitten vasta kun se tulee makuuhuoneeseemme villojen läpi. Talo on rakennettu vuonna 2000, kaippa sen on joku joskus hyväksynytkin. Onko tämä jokin vanha tapa toteuttaa katto?

7

1429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä mielestäni tuon ikäiseen taloon olisi pitänyt laittaa aluskate. Katon alustan tuuletus on tosi tärkeä. Jos räystään aluset ovat tiiviit niin ainakin silloin pitäisi olla tuuletusaukkot ylhäällä harjakolmiossa, siis seinässä. Vaikka katto ei vuotaisikaan niin peltikatto hikoaa helposti ja tiputtaa vettä täytteisiin. Peltikatto kestää kymmeniä vuosia hoidettuna. Katto ei saa ottaa kiinni eristeisiin.

    • RIL sen kertoo

      Mikä on katon kaltevuus?

      Kerroit, että talo on rakennettu vuonna 2000? Ilmeisesti lupa on saatu ennen vuotta 2000, joten vuonna 2000 annettu RIL 107-2000 - joka sisältää suosituksia ns. hyvän rakentamistavan mukaisista ratkaisuista ei taida päteä...

      Siinä tapauksessa pätee vanhempi RIL 107-1989, joka on tietysti sallivampi.

      Aluskate ei taida olla edes vuonna 2012 annetussa RIL 107-2012 suosituksessa aivan kaikille kattokaltevuuksille pakollinen silloin kun puhutaan "saumattomasta, yhtenäisestä" katteesta.

      Minä kyllä laittaisin aluskatteen ja vaikka pienenkin (30-50 mm) tuuletusraon sinne peltikaton alle. Pelti kun kondensoi tietyissä oloissa aina.

      Luultavsti pieni sinistymä on kuitenkin varsin harmitonta ja kestää pitkään (vuosikymmeniä), ennenkuin puu sen vuoksi vaihtokuntoon happanee. Tämä nyt vain tämmöisenä yleisenä kokemuksena, näkemättä sitä teidän kohdetta.

      Onhan ullakon tuuletus muuten kunnossa? Eikä alhaalla olevista sisätiloista pääse sinne ylimääräistä vesihöyryä? (ts. höyrynsulku sisäkatossa olemassa ja kunnossa?)

    • pekka1345

      Konesauma katto tulee suoraan laudan päälle .Se on paras katto ei vuoda.
      Tuuletus on alhaalta . Sinisyytttä tulee ei ole hometta.
      Tutki se että on tuuletus vintti osassa hyvä.
      Konesauma kattoa ei voida rakentaa harvojen rimojen päällle.
      Suosittelen et kummassakin vintti osan päädyissä on tuuletus venttiilin n. 250mm

    • #pp+ww#@w*0

      toden näköisesti täysin oikein tehty sekä hyvän rakennus tavan mukainen.

    • jjjj2

      Täysin oikein tehty ratkaisu.

    • Mun mielestäni

      Kyllä sielä pitäisi olla jonkin näköinen tuuletusrako.. Näin keväisin kun päivällä on plussaa ja yöllä pakkasta niin pellin alle tulee kosteutta ja kun ei ole tuuletusta niin se jää sinne muhimaan. Noh sinulla on siis kylmä vintti ja sielä tuuletus pelaa niin ongelmia ei tule ainakaan kovin nopeasti jos olleenkaan. Mutta tuo tuuletus /aluskate on minun mielestäni varmistus. Mielipiteitä on tietty monenlaisia joku sanoo että pitää olla ja toinen ei....eipä noin oikeat "ammattilaiset" osaa olla yhtä mieltä.. Mutta rakenne on toiminut jo 12 vuotta niin tod.näk se toimii jatkossakin.

    • helpotus0413

      Kiitos hyvistä vastauksista.
      Kyselisin vielä, että kuinka sitä tuuletusta voi vielä lisätä. Katto on auki molemmilta puolilta räytään alusista. Kärkikolmiossa on reikä. Tämä on rivitalo, niin toista kärkikolmiota ei ole, mutta tilalla on putki katolle. Luulisi tuollaisen tuulettuvan hyvinkin, kesällä tosin on kyllä kuuma paikka. Kuinka sen höyrysulun olemassa olon voi varmistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      763
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      700
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      607
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      540
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      539
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      529
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    Aihe