Mystinen Olavi?

SatunnainenOhikulkia

Kuka on tuo mystinen Olavi?
Olavintori, Olavintoimintakeskus...?
Kuka tämä henkilö on?
Kaikkea Olavia kyllä löytyy...

13

1418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uolamo

      Pyhä Olavi (muistaakseni norjalainen pyhimys), onhan sysmässä Pyhän Olavin Kirkko. Niin ja siitä Olavista on väännetty suomalaisversio Uoti, siksi on Uotinpäivät ja Uotintie.

    • Olli

      Myöskin Olavi Virta oli sysmästä lähtöisin.
      Ravintola uoti on myöskin, josta päästään sanaan olvi, jolla ei tosin yhteyttä Sysmään, vaan parasta Iisalmesta:D

    • grön

      Täällä Sysmässä, monenlaisia "kuuluisuuksia" kertokaapa kuka on mystinen "tapio grön" monenlaisia ilmoituksia eri foorumeilla, vaikuttaa muillakin paikkakunnilla.

      • sysmän mies

        Paikallinen kauppias ja mökin vuokraaja, joka on nyt piilottanut puhelin numeronsakkin, pitää ottaa yhteyttä netin kautta ensin, soittaa sitten annettuun numeroon??


    • kjkjpo

      Pyhä Olavi oli viikinki ja Norjan kuningas 1015–1030.
      Norjan kansallispyhimys ja kaikkien ritareiden ja sotilaiden suojeluspyhimys.
      Vakiinnutti kristinuskon Norjassa, jonka vuoksi hänet julistettiin pyhimukseksi.
      Sysmän kirkko nimetty myös hänen mukaansa, kuten tusinan verran muitakin keskiaikaisia kirkkoja.

    • Olavi oli viikinki, häijy rosvo joka tuli Ruotsin ja Saarenmaan rosvousreissultaan ryöstämään Suomen rannikkoalueita v. 1008 ollessaan 17 v. ja lähti myös ryöstöretkelle Etelä-Suomen sisäosiin, josta suomalaiset ajoivat hänet taistellen takaisin merelle. Pääsi pakenemaan vaikka useita hänen miehiään kuoli. Palasi Norjaan sopivasti kun kuningas Eerik Jaarli oli Englannissa sotimassa. Olavi oli kääntynyt kristinuskoon ja ankaralla pakkokeinoilla ja tappamalla yritti käännyttää Norjalaisia. Tästä hyvästä hänet myöhemmin julistettiin pyhimykseksi. Syntyi 993 ja kuoli 1030 ollessaan vasta 37 vuotias. Häijy tyyppi pyhimykseksi. Suomalaiset aikalaiset eivät tykänneet, vaan ajoivat pois. Tuskin ikinä kävi Savonlinnassa tai kirkkopitäjissä hyvissä aikeissa, jos ollenkaan.

    • Anonyymi

      Miksi Sysmässä osallistuvat voimat lähde Uotiin iltakupille. Saisimme asiat kuntoon. Meillä on jo resepti "Olavin paukulle", kannattaisi yhtyä ja tulla maistamaan.

    • Anonyymi

      Keitä sitten on Marketta ja Järvinen? Heidätkin mainitaan täälä kovin usein.

      • Anonyymi

        Samanlaisia kun Olavi, mutta heistä tehdään pyhimyksiä vasta myöhemmin?


      • Anonyymi

        Nehän on tunnettuja siitä, että päristelevät mopoilla yökaudet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samanlaisia kun Olavi, mutta heistä tehdään pyhimyksiä vasta myöhemmin?

        :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))


    • Anonyymi

      fisting porukkaa

    • Anonyymi

      Pyhä Olavi, eli Olavi Perkiönmäki oikealta nimeltään.Sai sysmässä pyhimyksen roolin kun löysi perävintturista hyvia vinttureita, harrastuksiin kuului käsipainoilla bodaaminen, suihkussa käyminen ja musiikin kuuntelu.

      Pyhälle Olaville ei ollut ulkonäöllä niin väliä kunhan omisti hyvät vintturit ja appelsiinin kokoiset imekkeet.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      260
      14443
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      150
      3940
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      129
      3775
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      1631
    5. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1599
    6. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      392
      1577
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1306
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1091
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      47
      977
    10. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      100
      946
    Aihe