Uudet Halltexit vanhojen päälle?

Tumpelo mummeli

Hei! Voiko vanhojen, kulahtaneiden Halltex-paperipintaisten seinälevyjen päälle tällätä suoraan uudet Halltex-seinälevyt? kyselee tumpelo mummeli.

5

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaa4

      Voi varmaan niinkin tehdä. Myös maalaaminen tai tapetointi on mahdollista, riippuen, millaista halltexia mummolla on. Vaa4:lla on tapetit halltexin päällä.

      • Tumpelo mummeli

        Kiitos, Vaa 4, kertoisitko, miten Halltex-seinä tapetoidaan? meinaan, onnistuisiko tumpelolta mummeliltakin. Etsin helppoa mutta siistiä ratkaisua.


    • Tapiseeraaja.

      Luultavasti samoin, kuin mikä tahansa seinä, eli tapeettivuodat liisteröidään, ja levitellään seinään..niin minä ainakin homman tekisin ;)

    • minäv

      Mitens eikös halteksin/mitä mikäs se nykyinen levyn nimi olikaan, mutta eikös noiden saumojen kanssa täydy olla tarkkana ettei tapetit repee.. mitäs noille saumoille pitäis tehdä? jotain nauhaa?

      Ite ruuvailin uusia halteksit vaakalaudan päälle, mutta mietin, että pitäisköhän paklata noi ruuvit, ettei tule tapetin takaa esiin?

      • Mummeli

        Kiitos vastaajille. Revin entiset levyt pois ja laitan uudet Halltexit tilalle. Sen osaan, kun olen tehnyt ennenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      130
      6292
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      578
      2271
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      40
      1532
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      112
      1308
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      88
      1175
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      66
      1038
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1035
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      64
      1000
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      958
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      946
    Aihe