Niitä harmaapapukaijan kasvattajia

jakoja

Hei!

Haluaisin tietää harmaapapukaijojen kasvattajia. Mielellään pääkaupunkiseudulta. Häkki hankitaan kohtapuoliin, eli ei siis heti hankita jakoa.
En mielellään haluaisi, että tänne tultaisiin pätemään siitä, olenko valmis kasvattamaan jakoa. Nyt vaan niitä kasvattajien nimiä/nettisivuja.

8

2135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaijulit

      Suomessa on kasvattajia melko harvassa, ja he ovat varsin valikoivia siitä kenelle kasvattinsa antavat. Kokemattoman ostajan tulee todella olla valmis osoittamaan, että pystyy pitämään linnusta huolta sen eliniän, elu usean kymmenen vuoden ajan, tarjoamaan sille sen tarvitseman tilat ja aktiviteetit, ja pystyvänsä käsittelemään sitä. Jako on haastava, elinikäinen ystävä.
      Voit tavoittaa kasvattajan tai jo aikuisen jakon myyjän lukemalla ahkerasti Kaijuleiden foorumia. Sieltä löytyy myös tietoa, jota tarvitset mikäli toivot jonakin päivänä omistavasi jakon. Suosittelen myös vaikka käymään harmaapapukaijan omistajan luona katsomassa lajia livenä, esim. Kaijuleiden foorumilla pyörii tutustumisrinki, johon osallistuneet käyttäjät ottavat mieluusti vieraita kotiinsa tapaamaan lintujaan.
      Onnea linnunhankintaan!
      PS. Ethän kannata käsinruokintaa.

      • Jorma-Juhani

        Miksei? Emojen kasvattamako parempi?
        Tietysti,jos haluaa villin,ihmisiä pelkäävän yksilön. Minulla on käsin kasvatettu ja sekin puolikesy.


    • riuttala76

      Huh! Siinäpä onkin harvinaisuus. Kuinka moni Jakon omistaja voi olla edes varma että elää yhtä pitkään kuin Jako. Voi olla vaikea löytää ja vielä vaikeampi hyvällä omalla tunnolla myydä eteenpäin.

    • slver

      Hei!

      Suomessa ei kyllä taida olla kuin pari jakojen kasvattajaa tällä hetkellä ja kumpaakaan näistä ei löydy Kaijuleitten kasvattajalistalta.
      On olemassa toinenkin yhdistys eli Suomen Papukaijayhdistys (SPY) jonka foorumilla voit käydä kyselemässä ja muutenkin lukemassa juttuja. Kaijuleitten foorumi ei ole ainoa paikka mistä tietoa saat.

      Mitä tulee tuohon ensimmäiseen vastaukseen sinulle niin kukaan ei voi tietää kun isomman papukaijan hankkii että onko elossa sen linnun koko iän...sillä perusteella jos lintujen kasvattajat valikoivat uudet omistajat niin kenelläkään ei olisi lintuja.

      Onnea linnun etsintään ja hankintaan.

      • "eka vastaaja"

        Kuinka niin? Kyllä kasvattaja aivan varmasti pitää oletusajatuksena, että lintu saisi mahdollisimman pysyvän kodin. Jos menee ostaja hakemaan lintua "no kyllä minä ainakin pari vuotta voin hoitaa sitä", ei suurella todennäköisyydellä saa lintua.
        Onnettomuuksia, sairauskuolenia ja muita voi sattua, mutta jakon hankkijan tulisi mielestäni olla sitoutunut ajatukseen, että tämän kaverin mahdollinen, potentiaalinen elinikä on se 50-70 vuotta. Hyvällä hoidolla ja yksilöominaisuudet sekä monet muut muuttujat mukaanlukien.


      • "eka vastaaja"
        "eka vastaaja" kirjoitti:

        Kuinka niin? Kyllä kasvattaja aivan varmasti pitää oletusajatuksena, että lintu saisi mahdollisimman pysyvän kodin. Jos menee ostaja hakemaan lintua "no kyllä minä ainakin pari vuotta voin hoitaa sitä", ei suurella todennäköisyydellä saa lintua.
        Onnettomuuksia, sairauskuolenia ja muita voi sattua, mutta jakon hankkijan tulisi mielestäni olla sitoutunut ajatukseen, että tämän kaverin mahdollinen, potentiaalinen elinikä on se 50-70 vuotta. Hyvällä hoidolla ja yksilöominaisuudet sekä monet muut muuttujat mukaanlukien.

        Toki myönnän sen, että olisi epäreilua, jos kasvattaja eväisi hyvältä ja motivoituneelta ostajalta esim. jo 40 vuotiaalta harmaan hankkimisen sillä verukkeella, että "et välttämättä elä yhtä pitkään kuin tämä lintu. Se olisi moraalitonta. Mutta muuten, ymmärrät varmaankin mitä ajoin takaa.


      • Jorma-Juhani

        Totta. Suomalaiset jako-kasvattajat ovat joko lopettaneet tai muuten hävinneet.
        Onneksi sain ostettua toiselta vielä poikasen ennen sitä. Olivatkin varmaan hänen viimeisimpiä poikasia,taisi vielä yksi parvi tulla minun lintuni jälkeen.


    • 8798789798

      ”En mielellään haluaisi, että tänne tultaisiin pätemään siitä, olenko valmis kasvattamaan jakoa.”

      Kai nyt ymmärrät että ne ”pätemiset” ovat ihan aiheellisia? Paljon vastuuta vaativa lintu, ei todellakaan sovi kaikille, pätemiset todellakin paikallaan. Sori, kai nyt vähän sellasta sun täytyy kestää jos jakon olet ottamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      203
      13388
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      168
      6363
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      93
      4671
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      69
      4273
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4161
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe