SE HIIHTÄÄ VAIKKA HEINÄSEIPÄILLÄ SUOMELLE OLYMPIAKULTAA!
JUHA MIETO TAKAS!
HURJA
4779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Juhahan ei kultaa olympialaisista hiihtänyt muta kuin viestistä.
kaksi hopeaa 1980 muistaakseni samoissa kisoissa viestipronssin ja tuo 1976 viestivoitto ratkiesi pitkälti juuri Juhan osuudella. voitti maailmancupin kahdesti ja oli kahdesti toinen. Kyllä Juha oli todellinen suurhiihtäjä muutenkin kuin kooltaan. Näin häntä kuvataan Great Olympians sivustolla:
One of the most unlucky competitors in Olympic history. In 1972, he missed a bronze on 0.06 seconds, but in 1980 he did even better : 0.01 sec behind the gold medal position, after 42 minutes ! (in 1984, he needed 20 seconds for bronze - a more comfortable defeat)
Ei Juha Miedon kaltaista menestystä olis voinu saavuttaa ilman vähän kaurapuuroa vahvempia aineita.
Mutta Mieto on sankari. Silloin doping oli sallittua (ts. siitä ei jäänyt kiinni) ja sitä käytettiin kaikissa kovissa hiihtomaissa.
Lahdessa suomalaisilla kävi huono tuuri. Norjalaiset on suomalaisia parempia, kun ne ei oo jääny vielä kiinni.
Suomen Olympiakulta ratkesi 1976 Venäjän Beljajevin Adidas monon nokan katkeamiseen.Venäjä menetti selvän johtonsa tapahtuman johdosta.Joten Mietaallakin on käynyt tuurin tynkää,minkä meinaamme usein unohtaa.
Eli Mietaasta tuli olympia voittaja tuurilla,mutta hopealle hän jäi hitaamman hiihtonsa ansiosta.