Onko meidän koira liian painava?

koirulili

Eli sekarotuinen koira kyseessä, puoliks mäyräkoira ja puoliks cavalierkingcharles spaniel. Koira siis näyttää lähinnä mustalta cavalierilta eli säkäkorkeus on noin 34cm ja muistuttaa paaaaljon enemmän cavalieria ku mäyräkoiraa, ihmiset on jopa luullu sitä puhtaaks cavalieriks. Punnitsin tänään siis tän meidän hauvan ja painoks tuli huimat 11-12kiloo, en saanu tarkkaa kuvaa mut jossain noiden välimaastossa. Luin netistä et cavalierit painaa yleensä 5-8 kiloo et onko tää sit ylipainonen, pitäskö alkaa dieetille?

5

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koirulili

      Vastatkaa nyt joku :DDdd

    • envious97

      Jo koiran kylkiluut eivät tunnu, on koira liian lihava. Samoin jos kylkiluut näkyvät, liian laiha. Ei kannata sitä vaakaa niin katsoa, kunhan koira tuntuu ja näyttää sopivalta

      • pysy asiassa

        Mitäs sekarotuista vertailet rotukoirien painoon?


    • cavalier kotona

      Harva cavalier enää mahtuu tuohon 5-8 kg, paremminkin 8-10 kg olisi parempi määritelmä. Jos koiran kylkiluita ei meinaa tuntea, koira on lihava, aivan kuten envious97 kertoikin. Huomaa myös että kilonkin ylipaino on todella iso rasvamäärä pienelle koiralle.

    • Lihaisaa menoa

      Varovasti alat liikuttamaan enemmän ja vaihdat vaikka 50/50 eli puolet lihaa sekä puolet kuivanappulaa menetelmällä tai puhtaalle lihalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3473
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2084
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1440
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1247
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1185
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe