Valamoon vaikea mennä toukokuussa ?

Saimme nyt Piipusta hotellihuoneen Saimaa Travelin kautta. Vaikka oli vähän kalliimpi, niin viisumit jne samasta paikasta. (Soitin hotelliin suoraan ja kertoivat kaikki huoneet olevan varatut)
MUTTA nyt ei taida päästäkään Valamoon. Otin yhteyden Piippuun. Sanoivat , että matkat tehdään kantosiivellä eikä 25.5. ole tarpeeksi lähtijöitä. Sanoin , että tarkoitus onkin mennä su 26.5. Kuulemma silloin ei lainkaan ole matkoja. Erilaisilta nettisivuilta löytyy aina retket kantosiipeä käyttäen.
Jossain kuitenkin vilahti jokin 2,5 tunnin reittilaiva (ikäänkuin yhteysalus).
Voiko joku auttaa. Mitä muita mahdollisuuksia on kuin kantosiipi . Onko jotain paikallisia biznezmiehiä tarjoamassa jotain moottorilotkua tai miten ne hitaammat laivat kulkevat ja miten niihin pääsee???

7

231

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • robertina

      Arvoisa Matkailija. Ensiksikin,Laatokalla kaikenlaiset satunnaiset laivurit eivät ole mahdollisuus, vaan uhka. Saarten joukossa puikkelehtimen rannikollakaan ei ole äkkituulen tai yllätyssumun sattuessa ollenkaan turvallista, saati sitten reissulla Valamoon asti, jonne seilataan selkävesillä.
      Olen kuullut muutamista ikävistä ja surullisistakin tapauksista moottoriveneilykeikoista takavuosilta. Viime kesänä viimeksi jopa itse kantosiipialuskin (joka on turvallinen) Valamoon mennessään joutui kääntymään takaisin (ja koska on turvallinen, kääntyi ja tuli rantaan onnellisesti).
      Kaikki toivohan ei läheskään ole vielä menetetty, onhan jo huoneet järjestyneet, ja saattaa hyvinkin olla että mainitsemallesi päivälle vielä ryhmiä kertyy, kevättä on pitkälti edessä. Laatokalle kulki kesäisin ihan rautalaivakin, kenen varustamana, en tiedä, mutta matkailijoita varten se liikennöi.
      Hyvää kesää Karjalassa!

    • Voe tokkiinsa
      • Valamo 3 pv

    • Valamoon....

      En ole käyttänyt mitään hotellien palveluja matkatessa Valamoon. Olen lähtenyt Sortavalan satamasta alukseen ja ostanut liput suoraan satamasta.

      Kaikki Valamoon liikennöivät alukset ovat aivan tasokkaita kantosiipialuksia ja on siellä ainakin yksi pienempi alus. Yhteysalus on juuri vähän pienempi alus, mutta sekin on aivan kelpo alus.
      Ei siellä taida olla muita firmoja kuin tämä luostarin oma. Tai onko sekin firma tällainen sopimusfirma. Luostarilla on oma satama ja se voi rajoittaa muilta sataman käyttöä.
      Jotenkin ihmettelen tuota, ettei 26.5. olisi matkoja. Vai onko niin, että Piipun Pihan satamasta ei olisi silloin matkoja?

    • cever

      Katoppas oheisesta nettiosoitteesta; www.ticrk.ru/en/rests.php - saattaa olla apua!

    • Marmeladova

      Olen ollut siinä käsityksessä, ettei Valamon laivalta voi ostaa lippuja. Eka kertaa takavuosina käydessä en tiennyt ettei laivalle voi noin vaan mennä. Kaverini kanssa päästiin kuitenkin "armosta" mukaan, ja maksu käytiin suorittamassa Valamossa sitten, siellä olevassa laivan toimistossa. Seuraava yritys ei sitten onnistunutkaan. vaan oli käytävä lippu ostamassa Sortavalassa matkatoimistossa. Laiturilla oli kova tungos ja sai olla virkeänä että pääsi mukaan. Siitä toimistosta olen sittemin aina hankkinut lipun. Risteilyä valittavissa on joko lyhyempi, n. 4 tuntia, ja halvempi, tai pitkä, 6 tuntia, sisältäen pikku musiikkiesityksen ja ruokailun veljestön trapezassa.
      Valamossa käy kesäisin valtavasti matkailijoita, eikä ihme, vuosi vuodelta luostari ja skiitat maisemineen kaunistuvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      93
      845
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      148
      797
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      60
      682
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      664
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      663
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      29
      532
    9. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      523
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      516
    12. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      479
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    14. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      404
      470
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      446
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      441
    17. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      29
      431
    18. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    19. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      414
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      4
      401
    Aihe