Valamoon vaikea mennä toukokuussa ?

Saimme nyt Piipusta hotellihuoneen Saimaa Travelin kautta. Vaikka oli vähän kalliimpi, niin viisumit jne samasta paikasta. (Soitin hotelliin suoraan ja kertoivat kaikki huoneet olevan varatut)
MUTTA nyt ei taida päästäkään Valamoon. Otin yhteyden Piippuun. Sanoivat , että matkat tehdään kantosiivellä eikä 25.5. ole tarpeeksi lähtijöitä. Sanoin , että tarkoitus onkin mennä su 26.5. Kuulemma silloin ei lainkaan ole matkoja. Erilaisilta nettisivuilta löytyy aina retket kantosiipeä käyttäen.
Jossain kuitenkin vilahti jokin 2,5 tunnin reittilaiva (ikäänkuin yhteysalus).
Voiko joku auttaa. Mitä muita mahdollisuuksia on kuin kantosiipi . Onko jotain paikallisia biznezmiehiä tarjoamassa jotain moottorilotkua tai miten ne hitaammat laivat kulkevat ja miten niihin pääsee???

7

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • robertina

      Arvoisa Matkailija. Ensiksikin,Laatokalla kaikenlaiset satunnaiset laivurit eivät ole mahdollisuus, vaan uhka. Saarten joukossa puikkelehtimen rannikollakaan ei ole äkkituulen tai yllätyssumun sattuessa ollenkaan turvallista, saati sitten reissulla Valamoon asti, jonne seilataan selkävesillä.
      Olen kuullut muutamista ikävistä ja surullisistakin tapauksista moottoriveneilykeikoista takavuosilta. Viime kesänä viimeksi jopa itse kantosiipialuskin (joka on turvallinen) Valamoon mennessään joutui kääntymään takaisin (ja koska on turvallinen, kääntyi ja tuli rantaan onnellisesti).
      Kaikki toivohan ei läheskään ole vielä menetetty, onhan jo huoneet järjestyneet, ja saattaa hyvinkin olla että mainitsemallesi päivälle vielä ryhmiä kertyy, kevättä on pitkälti edessä. Laatokalle kulki kesäisin ihan rautalaivakin, kenen varustamana, en tiedä, mutta matkailijoita varten se liikennöi.
      Hyvää kesää Karjalassa!

    • Voe tokkiinsa
      • Valamo 3 pv

    • Valamoon....

      En ole käyttänyt mitään hotellien palveluja matkatessa Valamoon. Olen lähtenyt Sortavalan satamasta alukseen ja ostanut liput suoraan satamasta.

      Kaikki Valamoon liikennöivät alukset ovat aivan tasokkaita kantosiipialuksia ja on siellä ainakin yksi pienempi alus. Yhteysalus on juuri vähän pienempi alus, mutta sekin on aivan kelpo alus.
      Ei siellä taida olla muita firmoja kuin tämä luostarin oma. Tai onko sekin firma tällainen sopimusfirma. Luostarilla on oma satama ja se voi rajoittaa muilta sataman käyttöä.
      Jotenkin ihmettelen tuota, ettei 26.5. olisi matkoja. Vai onko niin, että Piipun Pihan satamasta ei olisi silloin matkoja?

    • cever

      Katoppas oheisesta nettiosoitteesta; www.ticrk.ru/en/rests.php - saattaa olla apua!

    • Marmeladova

      Olen ollut siinä käsityksessä, ettei Valamon laivalta voi ostaa lippuja. Eka kertaa takavuosina käydessä en tiennyt ettei laivalle voi noin vaan mennä. Kaverini kanssa päästiin kuitenkin "armosta" mukaan, ja maksu käytiin suorittamassa Valamossa sitten, siellä olevassa laivan toimistossa. Seuraava yritys ei sitten onnistunutkaan. vaan oli käytävä lippu ostamassa Sortavalassa matkatoimistossa. Laiturilla oli kova tungos ja sai olla virkeänä että pääsi mukaan. Siitä toimistosta olen sittemin aina hankkinut lipun. Risteilyä valittavissa on joko lyhyempi, n. 4 tuntia, ja halvempi, tai pitkä, 6 tuntia, sisältäen pikku musiikkiesityksen ja ruokailun veljestön trapezassa.
      Valamossa käy kesäisin valtavasti matkailijoita, eikä ihme, vuosi vuodelta luostari ja skiitat maisemineen kaunistuvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      188
      5153
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3676
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      8
      3413
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      62
      3132
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      36
      3101
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2285
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2142
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2110
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe