Ei ole mithän meänkansaa olemassakaan vaan suomalaiset jotka lähtivät näläkää pakhon ruijan rannoille ja ruottiin....keksitty kansa koko meän-kansa !
Nälkäsuomalaiset
4
1056
Vastaukset
- Ei kun kveenejä
Ne oli kveenejä, ku Ruijan ja Alattion rannoille lähti. Ja metsäsuomalaisia, jotka Norjan-Ruotsin rajan suomalaismetsiin pakeni nälkää.
- vendi krp
ne oli vendejä ,mutta norjaksi kveenejä -- lähinnä torniojokilaaksosta ja perämeren kaaren alueelta. -- sotaväen pakko-ottoja ja mahdolisesti verottajaa eli pirkkalaisia verikoiria paossa.
- dfghcvb
vendi krp kirjoitti:
ne oli vendejä ,mutta norjaksi kveenejä -- lähinnä torniojokilaaksosta ja perämeren kaaren alueelta. -- sotaväen pakko-ottoja ja mahdolisesti verottajaa eli pirkkalaisia verikoiria paossa.
Vendit eli sorbit ovat pieni slaavilainen kansa (nykyisin n. 60 000) itäisen Saksan alueella.
- Wikipedia
Wikipediassa lukee että tornionlaakson väki on lähtöisin saamesta.Vuosi 1000 vuona he tulivat tänne tornijonjokivarteen. Ja sitten on vähäsen tullut saksan sukua.sota aikoon.Kun saksalaiset asuivat monta vuotta täälä.Ja heillä tuhansia naisia.Wikipediassa on tää historiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405655
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2244611Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️424562Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264352Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?734340Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1603815- 963212
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233075Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273072Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill102170