Kokemuksia Tibolonista

Kävin gynellä ja hän suositteli minulle Livial 2,5 mg jonka vaihtoehtona on halvempi samat aineet sisältävä Tibolon 2,5 mg. Tukanlähtöön ja naishormoonin puutteeseen, olen 64 ja vielä vaivaa unettomuus, tukan lähtö, kuumat aallot, paha olo jne.
Otin sitä n. viikon ja aloinkin ihmetellä että onpas hutera olo, no mittasin verenpaineen ja se oli noussut mahtavasti, 194/101, minulla kun sattuu olemaan verenpaine jo ennestään ja siihen lääkkeet. Mittari on aivan uusi Omrom.
Jouduin ottamaan kaksinkertaiset lääkkeet verenpaineeseen muutaman päivän että sain edes laskettua kohtuuarvoille, ja se vain pysyi aamuisin 160-170/90.
Kaiken päälle luin sitten netistä että lääke on synteettinen streoidi?? Huh, kyllä yllätyin, odotin että sain naishormoonia ja vuodottoman hoidon, no se luvattiin tällä lääkkellä mutta tämä verenpaineen nousu. Ohjeessa kiellettiin ottamasta kun tarkkaan luin selosteen jos paineet nousee.
Ja lisänä lääke muuntuu jollain lailla testoteroniksi, jota minulla onkin jo yllinkyllin omasta takaa.... nyt pyydän kyllä lääkkeeksi laastaria, sillä ei ole niin pahaa vaikutusta kun se imeytyy ihon kautta, maksaan eikä munuaisiin.
Petyin kyllä asiaan mutta kait se on korjattavissa.
Liekö muilla käynyt miten tämän lääkkeen kanssa.
Eniten ihmetyttää tuo synteettisyys, en millään ottaisi vapaaehtoisesti steroidi-pohjaista lääkettä tähän vaivaan eikä minulla ole osteoporoosiakaan.
26516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sain eilen reseptin Tiboloniin ja nyt sitten mietin sen ottamista, kun luin kirjoituksesi. Onkohan kellään muulla kokemusta ko. lääkkeestä?

Äänestä

Kokemusta ei ole juuri tuosta lääkkeestä, mutta synteettinen hormonivalmisteella minun elimistöni meni sekaisin. Turvotus oli ensimmäinen oire, sitten meni selkä jumiin ja lopulta gynekologi totesi emättimen umpeutuneen ja limakalvojen laajenneen gynekologisen toimenpiteen esteeksi. Hän meinasi jättää kierukanpoiston sikseen, kun oli sitä tunnin kaivanut kohdusta.

Kierukan poisto ei kai onnistunut, koska turvotus ei helpottanut vaan paheni jaloissa ja alapäässä tulehduksiksi ja nokkosihottumaksi. Toivon, että paranisin, mutta gynekologit aina vain suosittelevat hormonihoitoja. Nyt haluaisin tietää miten pääsen eroon rasvasta kehossani, johon synteettiset hormonit ovat sitoutuneet. Ei ole ihme, että ne jäävät vaikuttamaan ihmisen kehoon, koska vedenpuhdistamotkaan pysty synteettistä hormonijäämää hajottamaan. Ne päätyvätkin meidän suomalaisten "iloksi" vesistöihin, josta ammennetaan juomavesi moniin kaupunkeihin ja kuntiin!

Yrittäkää ihmiset välttää synteettisiä hormoneja, ainakin ne mutatoivat kaloja (ks. tutkimukset). Ihmiset saavat sitä mitä "tilaavat".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yllätystä tuli kirjoitti:

Kävin gynellä ja hän suositteli minulle Livial 2,5 mg jonka vaihtoehtona on halvempi samat aineet sisältävä Tibolon 2,5 mg. Tukanlähtöön ja naishormoonin puutteeseen, olen 64 ja vielä vaivaa unettomuus, tukan lähtö, kuumat aallot, paha olo jne.
Otin sitä n. viikon ja aloinkin ihmetellä että onpas hutera olo, no mittasin verenpaineen ja se oli noussut mahtavasti, 194/101, minulla kun sattuu olemaan verenpaine jo ennestään ja siihen lääkkeet. Mittari on aivan uusi Omrom.
Jouduin ottamaan kaksinkertaiset lääkkeet verenpaineeseen muutaman päivän että sain edes laskettua kohtuuarvoille, ja se vain pysyi aamuisin 160-170/90.
Kaiken päälle luin sitten netistä että lääke on synteettinen streoidi?? Huh, kyllä yllätyin, odotin että sain naishormoonia ja vuodottoman hoidon, no se luvattiin tällä lääkkellä mutta tämä verenpaineen nousu. Ohjeessa kiellettiin ottamasta kun tarkkaan luin selosteen jos paineet nousee.
Ja lisänä lääke muuntuu jollain lailla testoteroniksi, jota minulla onkin jo yllinkyllin omasta takaa.... nyt pyydän kyllä lääkkeeksi laastaria, sillä ei ole niin pahaa vaikutusta kun se imeytyy ihon kautta, maksaan eikä munuaisiin.
Petyin kyllä asiaan mutta kait se on korjattavissa.
Liekö muilla käynyt miten tämän lääkkeen kanssa.
Eniten ihmetyttää tuo synteettisyys, en millään ottaisi vapaaehtoisesti steroidi-pohjaista lääkettä tähän vaivaan eikä minulla ole osteoporoosiakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu