ELi koitti koiralle äkillinen ripuli ja mietin tässä että voiko koiralle antaa ihmisen ripulilääkettä(Imodium) ja kuinka paljon/usein?
Keitetystä riisivedestä on ennen mennyt enemmän sekaisin..
Onko normaalia että koira käyttäytyy riehakkaasti lenkillä kun on vatta sekasin? Siis poukkoilee ja juoksee.. ei oo ennen ollu tollanen.
ripulin hoito
3
3628
Vastaukset
- susu
Imodiumia voi antaa varovasti. 2mg/kg vrkssa.
Lisäksi tehobacktia ta inutriplussaa tms apteekista saatavaa.
Rajua ripulia ei kannata pitää kolmea pvää kauemmin, vaan mentävä elääkääriin.
Koira menettää ripulissa n.200ml nestettä/vrk, joten juomista seurattava. Veteen voi laittaa mauksi esim.tomusokeria että koira joisi enemmän.
Paastota aluksi niin että eka pvänä vain vettä, toka pvä riisin keitinlientä useita kertoja pvässä ja kolmantena pvänä varovasti riisiä, aj esim kauravelliä, raejuustoa, keitettyä kalaa tms pieninä annoksine!- aloittaja
Joo, keitettyä riisiä ei voi tolle kyllä antaa, mutta olen sitten laittanut kauravelliä..
Tais olla taas vaan tollanen tilapäine ripuli, ilmeisesti ruuasta, tai siis tässä tapauksessa namista johtuva. Annoin namia eilen ja tänään ja sitten katsoin että se sisältääkin vehnää.. Meijän koirulla ei oikeen kestä vatsa muuta kuin kauraa ja ohraaa.
Kiitos lääkintäohjeesta, vaikka en sitä nyt sittenkään tarvinnu.. täytyy laittaa korvan taa. - älä syötä koirallesi mittää..
aloittaja kirjoitti:
Joo, keitettyä riisiä ei voi tolle kyllä antaa, mutta olen sitten laittanut kauravelliä..
Tais olla taas vaan tollanen tilapäine ripuli, ilmeisesti ruuasta, tai siis tässä tapauksessa namista johtuva. Annoin namia eilen ja tänään ja sitten katsoin että se sisältääkin vehnää.. Meijän koirulla ei oikeen kestä vatsa muuta kuin kauraa ja ohraaa.
Kiitos lääkintäohjeesta, vaikka en sitä nyt sittenkään tarvinnu.. täytyy laittaa korvan taa.Eli jos koirasi on noin herkkä eri ruoka aineille, niin ei kyllä kannata alkaa ripulin jälkeen syöttämään mitään epätavallista. Jos koiran vatsa ei kestä, niin ripuli vaan pitkittyy..
Vettä pitää juoda, ja siihen voi laittaa ihan pienen ripauksen suolaa, ja tomusokeria.
Attapekt tabletteja saa apteekista, ne auttavat hyvin. Maksavat n.10e 30 tabl.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3126088Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483596Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1462780"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2242151Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol1001718- 661160
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua811045Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni142947Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10918Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11874