Soussen musiikkibaarit/yökerhot

Johnny Rocker

Syksyllä menossa neljättä kertaa Sousseen. Paikallisilta kannattaa kysyä ravintoloissa niitä hyviä musapaikkoja, joissa kuulee hienoa tunisialaista musiikkia ja muusikkoja. Monissa ravintoloissakin on esiintyjiä. Hienoja musakokemuksia, kun taitavat muusikot soittavat ja improvisoivat.
Tej Marhabassa oli kolmisen vuotta sitten todella kova bändi yökerhossa soittamassa tunisialaista folk/rock/jazzia. Olimme kuuntelemassa parina viimeisenä iltana. Huh mitä loistomuusikoita. Sinne meidät ohjasi muistaakseni Albatrossin nuori tarjoilija kun satuimme hänen kanssaan juttelemaan ja kyselemään tunisialaisista musiikkibaareista.
Sen ajan matkaoppaat eivät tienneet moisista musajutuista yhtikäs mitään.
Sama pätee kyllä nykyisiinkin oppaisiin.

6

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alli Babas

      Matkaoppaat ohjelmista saa niin olemattoman kuvan kohteista. Ohjelmat eivät tee oikeutta matkakohteille.

    • kokemus

      matka opaat on huorat ei osa neuvo mitään katulta tunisassa saat paremmin ohjaaja,

    • Yli Baba

      Harmi oppaiden tietämättömyys. Mutta jos ei itse ole kiinnostunut kulttuurista ja paikallisesta musiikista...
      Olisko siellä Tej Marhabassa yhä sitä musameininkiä yökerhossa?

      Matkaoppaat ohjelma antaa todella yksipuolisen haljun kuvan kaikista kohteista.

    • Tanelius!!!!!!!!!!!!

      Kannattaa kysyä paikallisilta.

    • Mana Mana

      Mana Mana

    • Matkaepäoppaat

      Matkaoppaiden yliolkainen välinpitämättömyys ja tietämättömyys kaikesta paistoi varsinkin muutamaan kertaan Soussessa käyneen silmään räikeästi.
      Oman tyhmyytensä he kuitenkin toivat esiin. Miten voi olla matkaopas kun ei tunne mitään koko paikasta. Eikä ole ilmeisesti edes kiinnostunut ottamaan selvää!
      Kannattaa antaamatkaoppaiden pyöriä omissa marinaadeissaan ja ottaa itse selvää asioista. Kaikkialla tuntuu olevan sama meininki. Matkaoppaat turhakkeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2644
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      831
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      780
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      730
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      718
    Aihe