Mitä mieltä te muut olette siitä, että S-ryhmä siirtyy pois S-sirkukorttien myötä kokonaan käteisestä rahaliikenteestä? Myymälä avaa uudet tilansa touko-kesäkuun vaihteessa ja se on hieno asia muuten paitsi että S-market jää ainoaksi ruokakaupaksi ja kilpailun puuttumisen myötä hintataso tulee nousemaan. S-ryhmä myös pakottaa asiakkaansa hankkimaan sirullisen S-kortin, koska vuoden loppuun mennessä siirrytään kokonaan pois käteisestä maksuliikenteestä. Nyt joku tietysti älähtää ja sanoo, että tee ostoksesi muualla. Niinhän tässä on joutunut osittain muutenkin toimimaan. Kyllä minä ihmettelen Keskon välinpitämättömyyttä. En halua sitoutua mihinkään kauppaketjuun, en ainakaan pakosta. Nyt se on tehtävä.
Ja yksi kysymys; tuoko S-marketin laajentaminen lisää työpaikkoja Hartolaan? Palkataanko lisää työvoimaa uudenuutukaiseen liikkeeseen. Valtaosa myyjistä alkaa olla eläkeikäisiä, joten sitä kautta uusiutuminen henkilökunnassa tapahtuu. Onko mitään muuta uutta "auringn alla" kuin se, että käteinen raha ei ensi vuonna enää kelpaa S-marketiin? Onko tämä yleinen suuntaus? Kertokaa te, jotka olette käyneet lähiseutujen kaupoissa tekemässä ostoksenne.
Vaikea boikotoida kun muitakaan ruokakauppoja ei kylällä ole.
Ja yksi kysymys; tuoko S-marketin laajentaminen lisää työpaikkoja Hartolaan? Palkataanko lisää työvoimaa uudenuutukaiseen liikkeeseen. Valtaosa myyjistä alkaa olla eläkeikäisiä, joten sitä kautta uusiutuminen henkilökunnassa tapahtuu. Onko mitään muuta uutta "auringn alla" kuin se, että käteinen raha ei ensi vuonna enää kelpaa S-marketiin? Onko tämä yleinen suuntaus? Kertokaa te, jotka olette käyneet lähiseutujen kaupoissa tekemässä ostoksenne.
Vaikea boikotoida kun muitakaan ruokakauppoja ei kylällä ole.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lähtekää porukalla vaikka linja-autolla Heinolaan, sieltä löytyy pieniä ja isoja kauppoja, joille cash kelpaa - ja lähtekää ajoissa ennen vuoden loppua, S-marketissa tulee silloin hiljaista.
Tähän ollaan menossa ,käteinen raha poistuu muutamassa vuodessa ja kaikki maksetaan kortilla. Sisiliassa kävin Marketissa jossa oli automaatti kassat joten ei tarvita kassa henkilöitäkään hetken päästä. Ostokset hihnalle ja kone lukee koodit
ja kun olet maksanut kortilla portti aukeaa ja pääset tavaroittesi kanssa ulos kaupasta. Tämä suunta on Suomessakin pian edessä ja ei voi mitään. Jotain olis aika tehdä.
Monissa paikoissa ei bensaakaan saa automaateista enää kuin maksukorteilla maksamalla . Siitäkin on tullut ongelma kun kaikilla ei ole maksukortteja vielä tänäkään päivänä ja vanhemmat ihmiset ei niitä osaa etes käyttää .
Se kauppa, joka viimeksi ilmoittaa "täällä kelpaa käteinen" , nostaa voitot.
Täh? Olen kyllä mielestäni maksanut Hartolan S-marketissa tämänkin vuoden puolella käteisellä, eikä mitään ongelmaa ole ollut. Mistä tuo tieto on tullut?
Eilen 4.8.2014, kelpasi ainakin käteinen raha, eikä mitään ongelmia ollut. Josko aloittaja lie ollut TROLLI?
Joo, kirjoittaja oli tuolloin viikon myöhässä, jotta aprillipila olisi täysin onnistunut. Kukaan tervejärkinen ei tuollaista pilaa usko vaikka kuinka vääntelisi puukkoa haavassa. Tosi tietenkin on että KESKO päätti lakkauttaa K-Marketin Hartolasta ja siten jättää Hartolan vakkariasukkaat ja loma-asukkaat K-kaupan palveluita paitsi ! Niin ja Jari-Pekastahan saa K-kaupan tuoteita niin halvalla että...
kuka halusi levittää "valeuutisen" Hartolan Smarketista ... hyvä kauppa
... kotimainen lähde eikä venäjän trulli tai USAn tulli.