Uuden kannettavan hankinnassa olen huomannut, ettei tahdo löytyä enää sellaisia malleja mitkä olisivat ilman näppäimistön oikeassa reunassa sijaitsevia numeronäppäimiä. Olen tottunut siihen, että numeronäppäimet eivät vie tilaa aakkosilta. Samoin kirjoitusasento pysyy sivusuunnassa keskellä näyttöä, kun taas oikealla olevat numeronäppäimet "pakottavat" istumaan vasemmalla näyttöön nähden.
Mistä voisi löytyä 15,6" kannettavia ilman oikeassa reunassa olevia numeronäppäimiä?
Kannettava ilman numeronäppäimistöä
9
274
Vastaukset 9
Ainakaan esimerkiksi Lenovo ThinkPad L530 :ssa ei ole erillistä numeronäppäimistöä.
http://shop.lenovo.com/SEUILibrary/controller/e/fiind/LenovoPortal/en_FI/catalog.workflow:category.details?page-size=10¤t-catalog-id=C8762DAC28034546B6C94C13C882AAA6¤t-category-id=2BC654CA92964DA8DCCF753224BF9C6D&tab=1&runfacets=1&altercrumb=0&initpage=seriespage- m(erkki)
Kiitos, niinpä näkyy. Varmaan hyvä kone, tosin hiukan hintava meikäläiselle. Sen huomasin, ettei Dell Vostro 2520:ssa ole erillistä numeronäppäimistöä.
- ei ole näppäimiä
Kyllä suurin osa 15 tuumasista koneista on ilman numeronäppäimiä, 17 tuumaset sitten eri asia. Mistä aloittaja on saanut tuon väärän käsityksen?
- m(erkki)
Omakohtainen kokemus kun olen marketeissa ja kodinkoneliikkeissä käydessäni todennut asian. Miten se voi olla väärä käsitys?
- ei oo numeroita
" Miten se voi olla väärä käsitys? "
Se on sentakia väärä käsitys kun suurin osa 15 tuumasista koneista on ilman erillisiä numeronäppäimiä.- Korjaaja.
Ei pidä paikkaansa. Kyllä suurimpaan osaan 15" kannettavista on tungettu numeropuoli mukaan.
Paljon kirjoittavat arvostavat nimenomaan ergonomiaa ja 15" tila on näppäimistön suhteen rajallinen. Kaikki ei ole kirjanpitäjiä.
- m(erkki)
No kerro nyt mitkä tällä hetkellä myynnissä olevat 15,6" läppärit ovat ilman oikeassa reunassa olevia numeronäppäimiä, kun sinulla tuntuu olevan tietoa. Näin olisit avuksi minulle.
- Korjaaja.
Tuossa tuollainen peruskone:
http://www.multitronic.fi/showprod.php?prod_id=C1N06EA#UUW&b=1
Hinta ei ainakaan ole paha. - m(erkki)
Korjaaja. kirjoitti:
Tuossa tuollainen peruskone:
http://www.multitronic.fi/showprod.php?prod_id=C1N06EA#UUW&b=1
Hinta ei ainakaan ole paha.Kiitos vinkistä. Tuo voisi olla sopiva, varsinkin kun on mattanäytöllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421660- 1541134
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70980Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi345977- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56743- 69701
- 38654
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7621Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33591