Sijaislapsi siirtynyt laitokseen.

Entinen sijaisäiti

Vajaa vuosi sitten sijaislapseni siirrettiin laitoshoitoon,koska viranomaiset ja lastenpsykiatri katsoi että yksinhuoltajana taakka on liian suuri. Lasta kuljetetaan usein elokuvissa, hampurilaisilla ym...mikä tuo julkisuutta. Nyt hän kulkee toisten vahoissa vaatteissa. Vaipat on laitettu housuihin ja pakko pitää. Mutta hammasrautoja ei tarvitse pitää. Ei kuulemma ole tarpeeksi sitoutunut asiaan. (Hm...moniko kysyy lapselta haluatko pitää hammasrautoja) Koulua kävi normaalin peruskoulun opetusohjelman mukaan. Nyt on kevennetty e-kirjoiksi. Kas kun kukaan ei auta läksyissä. Läksyt tehdään itsenäisesti omissa huoneissaan. Jalkapohjassa on känsä. Vein sinne jäädytysaineen joka loppu. No kun se loppu niin antaa olla. Olen pyytänyt bioäitiä puuttumaan asiaan. Hän ei vastaa. Toki hän ei käy tapaamassakaan lasta eikä soita. Olen ainut joka laitoksen ulkopuolelta ottaa lapsen luokseen. Minulla vain ei ole oikeuksia puolustaa häntä. Monta vuotta hoitaneena ei sossu enää kutsunut edes palaveriin. No minähän olin niin huono yksin. Toki lapsi kulki aina uusissa vaatteissa hänelle ostetuissa, puhtaissa. Hänen vierellään istuin ja opetin läksyjä jos hän ei ymmärtänyt. Vein erilaisiin terapia/tukitoimiin. Hoidin terveyttä ja ennenkaikkea opetin kehittymään. Hän pyöräili itsenäisesti kauppoihin ja kotiin takasin. Olemaan hetken yksin kotona ilman pelon vaaraa. Jne...Nyt ei uloskaan jollei aikuinen ole veirellä vahtimassa. Hmm....näinhän sitä oppii elämän siiville. Olin mielestäni huono sijaisäiti, mutta nyt tiedän että olin todella hyvä ja rakastava. No laitos on ihan varmaan myös hyvä. Heidän tapansa toimia poikkeaa vain niin minun toiveistani kasvattaa lapselle hyvä aikuisuus. Tähän loppuun vielä lisään, ettei tule väärinkäsitystä. Kun haen lapsen luokseni. Minulle maksetaan 13€ vuorokausi. Joten saattei itse päätellä pidänkö häntä rahasta vai rakkaudesta luonani.

14

1181

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kurjaa lapselle

      Mikä dg lapsella on? Miksi hän käyttää vaippoja? Ymmärään, että sinulla on hirveä huoli lapsen kasvatuksesta ja hoidosta. Laitoksissa tehdään mitä sattuu, ja erityistuen tarpeessa olevat lapset jäävät tuetta.

    • entinen sijari

      Meillä kanssa kokemusta sijaislapsen sijoituksesta laitokseen . lapset olivat meillä useita vuosia mutta yht äkkiä biologinen äiti päätti et heidän parempi laitoksessa.
      lasten koulut sujui hyvin ,heillä oli tykätyt harrastukset ja paljon kavereita sit yht äkkiä kaikki pois ja laitos. emme saaneet edes heihin pitää aluksi yhteyttä. (kortinkin lähetin mut sitäkään ei saaneetposti hukkas). kahden vuoden laitos asumisen jälkeen lapset itse saaneet tahtonsa läpi ja saavat viettä lomiaan meidän luonaan.Tämä kaikki sairaan äidin syytäja mikä hämmästytt'ävintä et lastensuojeluviranomaiset menivät tähän mukaan!!!! koulumenestys ei tällä hetkellä mielestämme kovinkaa hurmaava ole mut kukapa ehtii katsoa perään.

      • YKSKAKS

        Meille maksetaan 7€ vuorokausi, kun nuori tulee lomille perhekodista, olemme siis entinen sijaiskoti!


      • 2+5
        YKSKAKS kirjoitti:

        Meille maksetaan 7€ vuorokausi, kun nuori tulee lomille perhekodista, olemme siis entinen sijaiskoti!

        Meillä sen verran laitoksen auvoisuudesta kokemusta, että kolme lasta on tullut kahdesta eri laitoksesta : 3-vuotiaalle oli laitettu vaipat, vaikka oli jo ollut kuiva, hampaiden harjauksesta ei oltu huolehdittu kenelläkään - koululaisilla oli hammaskiveä ja reikiä. Koulu alkoi sujua heti paremmin, koska meillä aikuinen ohjaa, valvoo ja kyselee kouluasioista. Laitoksessa on laitoksen tavat ja vaihtuva henkilökunta, ei siellä kukaan ota sellaista vastuuta lapsesta, sijaisvanhempi - se ainoakin tekee.
        Itsekin olen aikoinani työskennellyt kahdessa ja ollut harjoittelijan kolmannessa lastensuojelulaitoksessa, osittain näiden kokemusten takia perheemme on sijaisperheeksi ryhtynytkin, että edes joku tarvitseva lapsi saisi oikean kodin laitoksen sijaan. Eikä näillä meille sijoitetuilla lapsilla ole ollut ikävä laitokseen, vaikka harva se päivä valittavatkin kodin säännöistä.


    • niinpä1

      Minä saan 8 e ruoka rahaa vuorokaudesta kun oma biologinen lapsi kyläilee joten toi 13 e on paljon sillähän ruokitaan sinutkin.

      • entinen sijaisäiti

        Arvasin että joku tarttuu tuohon 13 € . Mutta en kertonutkaan että ostan vaatteita, lahjoja, kirjoja, jne....annan käyttörahaa jne...Joten .....Mikä asia oli tärkein tässäkin. Se raha. ..Ei lapsi.


      • Sijari

        Sinulle ei kuuluisi maksaa mitään, koska olet elatusvelvollinen.


    • oletko tavannut

      Entä lapsen isovanhemmat; eivätkö hekään välitä?

    • oletko tavannut

      Tai bioisä; eikö välitä?

    • veronmaksaja1

      Niinpä1: miksi sinulle maksetaan? Kyseessä on oma lapsesi? Käsittämätöntä.

      • perustulo sentään

        Kyllä se ruoka maksaa kaikille. Sijaisperhe kun on vienyt lapsilisätkin.


      • Veronmaksaja 2
        perustulo sentään kirjoitti:

        Kyllä se ruoka maksaa kaikille. Sijaisperhe kun on vienyt lapsilisätkin.

        Eikös lapsilisä ole tarkoittu lähinnä vaatteisiin ja muihin hankintoihin. Sinäkö ne hankit vai sijaisperhe? Kyllä jokaisella pitää olla varaa ruoka lapsilleen ostaa ilman lapsilisääkin!


    • näin vaan on

      Kyllä vaan ne lapsilisät köyhimmillä menee ihan perus elämiseen.

      Mutta sen sanon, että en ole pahempia moralisteja tavannut elämässä, kuin katkerat sijaisvanhemmat.

      Alkavat uikuttaa 8 euron maksusta. Käykö kateeksi?

    • Anonyymi

      Roskis
      Tuli taas pyyntö puhelin.
      Sisaislapsi perheet ulkomaan matkat,he haluaa itse päättää3 minne mennään, ryhmällä,heille ei tahdo käydä muiden ehdotus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      3113
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1091
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      903
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      54
      884
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      819
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      48
      709
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      80
      679
    8. 54
      664
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      624
    Aihe