Sulamis vedet valuu halkovajaan

Tietämätön

Sattui tuommoinen homma että lumien sulamis vedet tulevat sisään halkovajaan. Halkovajan lattialaatta on n.5cm maanpinnan alapuolella jonka päällä on harkko sokkeli, eli vesi tulee laatan ja harkkojen saumasta. Saumassa näytäis olevan bitumi eristys joka on kuprulla eli todennäköisesti vesi tulee nosta kupruista. Mikähän idea tämmöisessä on et lattia pinta on maan pinnan alapuolella. Ja mitenkä tämmöistä kannattais lähteä korjaamaan?

1

250

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eisheolemikhä

      Eipä siinä muuta kun perkkaat seinänvierustat ulkopuolelta sen lattia tason alle reilusti..siis kaivat niin syvän ojan että olet alempana kuin sisällä oleva lattia ja sen jälkeen salaojitat ja laitat seinään patolevyt ja soraa siihen ojaan..näin se menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      614
      1600
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      711
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      652
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      523
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe