Pelkään

Mistä saisi ostettua pippuri tai vastaavaa kaasua itsepuolustukseen? Olen nuori kaunis nainen ja asun vaarallisella alueella pelkään pimeällä kävellä ulkona lähellä piti tilanteita sattunut kohdalleni jo. Kiitos etukäteen vastaajille.

8

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toin!

      Kuvaamasi kaltaiset sumutteet ovat luvanvaraisia. Eli toisin sanoen et pysty niitä noin vain pitämään.

      Olisiko muita keinoja, joilla pystyisit parantamaan turvallisuuttasi?

    • Pelkään

      En tiedä kerro sinnä tai joku muu?

    • Vartija 5

      Iso pullo hiuslakkaa ajaa jokseenkin saman asian ja se on helppo ja halpa hankkia, eikä sen mukana kuljettaminen herätä ihmettelyä. Ainahan naisilla on kauneudenhoitotuotteita mukanaan. Henkilökohtainen hälytin(sellainen mistä tempaistaan narullinen sokka irti, jonka jälkeen sireenit soivat ja lujaa =n.110db) on myös hyväksi ja samalla edulliseksi havaittu laite. Harva ahdistelija jää sen jälkeen enää paikalle. Huume- ym. hörhöt ovat tietysti oma lukunsa ja niiden käyttäytymistä on jokseenkin mahdotonta ennakoida.

    • toin!

      Olen kuullut sellaisista sumutteista, jotka värjäävät (eivät vissiin lähe ihan hetkessä pois) mutta ne tietysti eivät auta jos joku käy kimppuun, muuten kuin värjäävät tyypin. Olisiko sinulla mahdollista harjoitella jotain itsepuolustuslajia?

    • sapiens123

      loukkaamatta tunteitasi kysymykseni kuuluu miksi pelkäät?paha retorinen kysymys koska olen itse ns.mies.mutta pelossa "asuminen"tekee hallaa itsenäisyyteesi ja vapauteesi.oikeasti.hyvin harva käy yksinäisen tsori,mutta tytön kimppuun?onko sinulla aiempia kokemuksia väkivallasta?sitten ymmärrän.

    • sapiens123

      vielä lisäteksäni.minä ns.miehenä pelkään väkivaltaisia naisia enemmän kuin joitakin sällejä kadulla?itse voit miettiä freudin vastauksen pelkooni!

      • niinpäniin

        Enemmän taidankin pelätä teidän vastauksianne?


    • viisas toimii

      Osta hälytin.

      Vältä paikkoja ja aikoja missä vaarat ovat ilmeiset.

      Älä pelkää, vaan luota Jumalan johdauksen ja suojelukseen.

      Ilmoita ihmisistä, jotka käyttäyvät uhkaavasti poliisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      410
      5348
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      1835
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      356
      1808
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      117
      1049
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      994
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      897
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      54
      778
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      65
      735
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      54
      708
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      35
      668
    Aihe