Pelkään

Mistä saisi ostettua pippuri tai vastaavaa kaasua itsepuolustukseen? Olen nuori kaunis nainen ja asun vaarallisella alueella pelkään pimeällä kävellä ulkona lähellä piti tilanteita sattunut kohdalleni jo. Kiitos etukäteen vastaajille.

8

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toin!

      Kuvaamasi kaltaiset sumutteet ovat luvanvaraisia. Eli toisin sanoen et pysty niitä noin vain pitämään.

      Olisiko muita keinoja, joilla pystyisit parantamaan turvallisuuttasi?

    • Pelkään

      En tiedä kerro sinnä tai joku muu?

    • Vartija 5

      Iso pullo hiuslakkaa ajaa jokseenkin saman asian ja se on helppo ja halpa hankkia, eikä sen mukana kuljettaminen herätä ihmettelyä. Ainahan naisilla on kauneudenhoitotuotteita mukanaan. Henkilökohtainen hälytin(sellainen mistä tempaistaan narullinen sokka irti, jonka jälkeen sireenit soivat ja lujaa =n.110db) on myös hyväksi ja samalla edulliseksi havaittu laite. Harva ahdistelija jää sen jälkeen enää paikalle. Huume- ym. hörhöt ovat tietysti oma lukunsa ja niiden käyttäytymistä on jokseenkin mahdotonta ennakoida.

    • toin!

      Olen kuullut sellaisista sumutteista, jotka värjäävät (eivät vissiin lähe ihan hetkessä pois) mutta ne tietysti eivät auta jos joku käy kimppuun, muuten kuin värjäävät tyypin. Olisiko sinulla mahdollista harjoitella jotain itsepuolustuslajia?

    • sapiens123

      loukkaamatta tunteitasi kysymykseni kuuluu miksi pelkäät?paha retorinen kysymys koska olen itse ns.mies.mutta pelossa "asuminen"tekee hallaa itsenäisyyteesi ja vapauteesi.oikeasti.hyvin harva käy yksinäisen tsori,mutta tytön kimppuun?onko sinulla aiempia kokemuksia väkivallasta?sitten ymmärrän.

    • sapiens123

      vielä lisäteksäni.minä ns.miehenä pelkään väkivaltaisia naisia enemmän kuin joitakin sällejä kadulla?itse voit miettiä freudin vastauksen pelkooni!

      • niinpäniin

        Enemmän taidankin pelätä teidän vastauksianne?


    • viisas toimii

      Osta hälytin.

      Vältä paikkoja ja aikoja missä vaarat ovat ilmeiset.

      Älä pelkää, vaan luota Jumalan johdauksen ja suojelukseen.

      Ilmoita ihmisistä, jotka käyttäyvät uhkaavasti poliisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3613
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      27
      1928
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      37
      1891
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1691
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1452
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1412
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1349
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1105
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      1079
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1073
    Aihe