Mitä tekemistä Helsingissä 24h?

KmP3

Eli siis minulla olisi 24h vaihto Helsinki-Vantaalla, Meinaisin käydä kaupungilla ja tapaamassa kavereitani, mutta mitä tekemistä Helsingin ja Vantaan seuduilla on noin vuorokauden ajaksi?

Minulla ei ole yöpaikkaa. missä on halvimmat hostellit tai retkeilymajat jossa voisi mahdollisesti nukkua? Miten lentokentällä nukkuminen?

Mieluusti en käyttäisi rahojani siellä paljoakaan. Missä on edulliset ruokapaikat? Ja mikä on halvin tie lentokentälle?

Olen lähdössä tyttöystäväni kanssa matkaan, ja tulemme Helsinkiin noin 300km päästä.

11

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap. aloittaja

      Lisäyksenä vielä, että lähdetään reissuun Huhtikuun lopussa. Mitä halpoja aktiviteettejä Helsingistä toisin sanoen löytyy?

    • uskomatonta?

      miten voi olla?????en nyt ymmärrä koko hommasta mitään?

      • ihmettelen1

        jos et ymmärrä niin mikä hinku oli kommentoida?


    • 1+15

      Vantaalla on Flamingo. Siellä on kylpylä, keilailua, sisä minigolffia yms..Kannattaa GOOGLETTAA, niin saat lisätietoa. Hki-Vantaalla on useita hotelleja, mutta niissä on normi hotelli hinnat. Ainakin Hotel Glo Airportissa on myös päivähuoneita. Helsingissä on tietty hostelleja edullisestikin. Käytä vaikka Trivago hakua. Kentällä monet nukkuu ihan penkeilläkin (jos pystyvät) ja kentällä on myös Alepa ruokakauppa, josta saa suht edullisesti evästä.Helsingissä voi käydä vaikka leffassa tai jos museot kiinnostaa, niin niitähän löytyy. Pikaruokapaikoissahan syö yleensä edullisesti.

    • 1+14

      Kyllä nyt normaaliyhtiöillä menee lento vähintään 23 h 59 minuutin välein.

    • Simppeliä

      Mikset nukkuisi kunnollsiat yöunta niiden kavareittesi luona, jos sinulla on vuorokausi aikaa lentosi lähtöön?
      Senkin lisäksi ennätät tehdä vaikka mitä.

    • nimimerkki erkki

      Oikohan tämä aihe passeli jonnekin muualle, kuin lentolikennettä käsittelevälle forumille?

    • travelbag

      Helsingisssa on hostelleja, googlaa niin loydat. Ne ovat halpoja. Ruokailussa voit kayda hampurilaispaikoissa, kuten Hesberger.
      Halvin tapa on matkustaa bussilla, katso aikataulut, silla nama halvemmat bussit eivat kulje 24 t vuorokaudessa. Lahtevat Rautatien asemalta.
      Mihin aikaan lentonne lahtee ?

    • 8+17

      Mitä minä olen katsonut, niin hostellit Helsingissä on yleensä varattu ainakin kuukaudeksi eteenpäin.

    • I have heard

      Korso on kuulemma mainio paikka!

      • vantaarulez

        Korson lisäksi ehdit varmasti käydä myös Keravalla! Mainioita paikkoja! Löytyy K-market ja taksitolppa, unohtamatta laadukasta kebab-ravintolaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      612
      2256
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1108
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      26
      1096
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      5
      954
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      865
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      855
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe