Tonava-näkymät hotellista?

Reissu edessä

Pitäisi löytää hotelli Budapestista kahdeksi yöksi. Ensimmäinen ja luultavasti ainoa reissu sinne päin joten voi sijoittaa myös yöpymiseen hieman enemmän. Vaikeaa vaan kun ei tunne koko kaupunkia yhtään, eikä tiedä missä mitäkin on. Google ja matkaoppaat auttavat tietysti, mutta vaan rajallisesti.

Haluaisin hotellin jonka huoneista näkyisi Tonava mahdollisimman hyvin. Olen katsellut paljon eri vaihtoehtoja ja Sofitel Chain Bridge vaikuttaa hyvältä. Vieressä on myös InterContinental mutta Sofitel on saanut paremmat arviot.

Ketjusilta on ihan vieressä, ja katsoin että myös esim. Parlamenttitalo on lyhyen joenrantakävelyn päässä.

Voisiko joku Budapestia paremmin tunteva vilkaista tätä karttaa ja kertoa mielipiteensä hotellin sijainnista:

http://maps.google.com/maps?hl=en&gs_rn=8&gs_ri=psy-ab&cp=12&gs_id=8p&xhr=t&q=sofitel chain bridge&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44770516,d.d2k&biw=1920&bih=976&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wl

Kiitos etukäteen!

10

352

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervetuloa Budaan

      Marriott , on yksi vaihtoehto toinen olisi Hilton. Tai tule meille asumaan

      • Reissu edessä

        Hilton Budapest West End näyttää olevan aika kaukana joesta, Hilton Budapest samoin.. Näkyyköhän joki kunnolla kumpaankaan? Budapest Marriott on todellakin yksi vaihtoehto.

        Olen katsellut kaiholla Four Seasons Gresham Palacea mutta se menee kyllä budjetin yli; kaksi yötä yli 800 euroa ja sekin hotellin pienimmästä huoneesta. Sofitelista saisi sviitin korkealta kahdeksi yöksi 580 eurolla.


    • Hotell Gellert

      Hilton on myös Budapuolella . Mathiaksenkirkon vieressä.
      Hotell Gellert on kanssa hyvä vaihtoehto. Hieno kylpylä hotellin yhteydessä ja kuuluisa.
      Minä menisin Gellertiin

    • noniinjoo

      Olen asunut tuossa hotellissa muinoin. Omasta huoneestani ei näkynyt kyllä Tonavasta vilaustakaan, mutta kyllähän se hyvin näkyy jos huone sattuu olemaan joelle päin ja riittävän korkealla. Sama on tilanne jokseenkin kaikissa Tonavan rannan tuntumassa sijaitsevissa hotelleissa. Niistä ainoastaan Marriott lupaa, että joka ainoasta huoneesta on näkymä joelle. Kaikissa muissa se on vain huoneen sijainnista kiinni.

      • Tonavalle päin

        Eiks ole mahdollista huonetta tilattaessa , vaatia huonetta Tonavalle päin.
        Luulen , että rahalla siitä selviää.


      • ed.
        Tonavalle päin kirjoitti:

        Eiks ole mahdollista huonetta tilattaessa , vaatia huonetta Tonavalle päin.
        Luulen , että rahalla siitä selviää.

        On toki. Se pitää vain huomata tehdä ja toivoa että toive noteerataan. Itse en kaivannut mitään jokinäkymää enkä sellaista toivonut, koska olin käynyt Budapestissä jo niin usein, että Tonava oli kyllä tullut tutuksi.


    • Gresham
      • Reissu edessä

        Kuten sanoin edellisessä viestissäni:

        "Olen katsellut kaiholla Four Seasons Gresham Palacea mutta se menee kyllä budjetin yli; kaksi yötä yli 800 euroa ja sekin hotellin pienimmästä huoneesta. "

        Budjetti on ikävä kyllä oltava ja se on max. 350 euroa per yö ja sillä hinnalla haluaisin jo vähän "extraa" eli isomman huoneen ja näköalalla.

        Muutenhan tuo Gresham Palace on aivan ihanan näköinen, ja TripAdvisorin käyttäjien mielestä Budapestin paras hotelli.


    • Why not ?

      Sorry, en huomannut että olit jo noteerannut tuon hotellin.

      Marriot on ulkoa kauhean näköinen -70 luvun betonihässäkkä mutta huoneet toki remontoitu ja sisätilat ok. Siellä on ylimmässä kerroksessa kaupungin upeimmalla näköalalla varustettu kuntosali ja erinomainen sunnuntaibrunssi.

    • mene sinne

      Hiltonista näkyy Tonavalle !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1742
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      107
      734
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      664
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      585
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      19
      558
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe