Ilmaista ja ammattimaista ravintoneuvontaa!

Ravintoneuvoja

Kutiseeko koirasi? Onko koirallasi toistuvia ihotulehduksia tai karvanlähtöä? Eikö koirasi lihoa vai pitäisikö paino saada hallintaan? Epäiletkö, että koirallasi on AD/HD? Entä onko koirallasi todettu sairaus, joka vaatii erityisruokavaliota?

Ammattimaista ravintoneuvontaa teille tarjoaa koiran ravintoneuvojaopiskelija, jonka taustatukena ovat koiran ravitsemuksen ammattilaisina pitkään
toimineet kouluttajat.

Opiskeluaikana tapahtuva neuvonta on asiakkaalle maksutonta.
Yhteydenotot arkisin klo. 15-18 p. 045-1224415 tai pii.honkaniemi(at)koirapaivakoti.fi / Pii Honkaniemi, Espoo/Helsinki

Lisätietoja myös osoitteesta: http://www.koirapaivakoti.fi

5

226

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adhdvdbluerayhd

      koiralla on adhd vain jos sitä ei liikuteta tarpeeksi.

    • Neuvonnan tarpeessa

      Vieläkö teet ilmaiseksi ravintoneuvontaa?
      Minä olen ajatellut siirtää koirani teollisestaruuasta kotiruokintaan tai jopa barffiin. Mutta tuntuu ettei mistään saa mitään tietoa irti. Joka paikassa kerrotaan vain, että pitää laskea ja varmistua, että koira saa kaiken tarpeellisen. Mutta missään ei kerrota tarkalleen miten....

      Suunnitteletko siis ihan tällaisia ruokintojakin?

    • yksi esimerkki...

      Meillä teen koirille toisinaan Yrjölän puuroa, ovat syöneet tätä jo pikkupennusta kasvattajalta lähtien. tässä oma versioni puurosta:

      2dl tummaa riisiä
      1dl ohrasuurimoita
      1dl tattari suurimoita
      3 rkl pellavansiemenrouhetta
      2 raastettua porkkanaa
      3 kananmunaa
      1 tl merisuolaa
      n. 2l vettä

      Laita ainekset isoon uunivuokaan sekoita ja anna kypsyä n. 2 tuntia (175 astetta). Helppoa :)

      Sekaan aina n. puolet raakaa jauhelihaa/kalaa/naudanmahaa, rypsiöljyä ja merileväjauhetta. Jos haluat lisätä jauhelihan puuron sekaan uuniin vähennä vesimäärää hieman ja laita lihaa joukkoon 1,5-2kg. Jäähdytä ja annostele ruoka pakastuspusseihin.

      Helppo tapa on myös antaa koiralle valmiita barf pötköjä, meillä suositaan mm. murremixejä.

      • tämmöisiä

        ja me laiskat ostetaan marketista yrjölänpuuro ainekset, prismassa koiranpuuro nimellä ja ei maksa paljoa. Samoin muschin pakasteita.


      • yksi esimerkki...
        tämmöisiä kirjoitti:

        ja me laiskat ostetaan marketista yrjölänpuuro ainekset, prismassa koiranpuuro nimellä ja ei maksa paljoa. Samoin muschin pakasteita.

        Kyllä, tuo oscar puuroaines on oikein hyvä vastine yrjölälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      229
      1964
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1154
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      985
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      686
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      669
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      658
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    9. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      412
    Aihe