Adelina

4-16

Pian syntyvälle tytölle on nimi hakusessa, mutta tänään tuli erään ystävän vinkistä sain väläyksen! Lapsemme siis ei ole täysi suomalainen, isänsä Bulgariasta. Ystävämme ehdotti Adrianaa, minusta kaunis nimi, mutta jotenkin kuitenkin tuntuu liian vieraalta supisuomalaiseen suunhun, kuten äitini suuhun...Mutta siitä tuli mieleeni nyt Adelina! Kuulostaako Adelina yhtä kauniilta myös muiden korviin, kuin omiini?

Adelina Alma Amanda (ja ulkosuomalainen sukunimemme).....nuo toiset nimet kulkee suvussa ja minusta käy hyvin tuohon nimeen.

Kertokaa mielipidettänne. Mieheni jo painui nukkumaan, joten en ehtinyt, kuin huikata hänelle vasta nimiehdotusta :)

9

3958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      Ei millään pahalla, mutta tuo Adelina kuulostaa lähinnä jonkun barbie-nuken nimeltä... ja siltä, ettei se ole oikea nimi lainkaan. Tai enintään lempinimi...

      Miksette vain anna nimeksi Alma Amanda? Siinä kaunis ja luonnollisen kuuloinen yhdistelmä, joka taipuu niin ulkomaalaisten kuin suomalaistenkin suuhun. Miksi pitää olla kolme etunimeä? Alma on esim USAssa suosittu vanhanaikainen nimi.

      Tai sitten jos Adelinan sijaan laittaisitte etunimeksi ARIANA, jos välttämättä kolme nimeä haluatte. Se taipuu suomalaiseen suuhun helpommin, kuin ystäväsi ehdottama Adriana, mutta on myös ulkomaillakin tunnettu nimi.

    • 820824248

      Adelina tulee satavarmasti lyhentymään Adeksi, joten miksi vaivautua antamaan tuollaista nimeä, jota ei tulla käyttämään koskaan kokonaisuudessaan.

      Edellisen ehdottoma Alma on hyvä tai sitten Ada, joka on sekin kansainvälinen nimi.

    • -ada-

      Pöh! Adelina on tosi kaunis nimi! Adrianassa menee suomalaisella kieli solmuun. Ja lyhentyy ne muutkin nimet aina joksikin, Helena on hellu ja Marianne on marre tms. Adelina on pehmeä naisellinen nimi ja sopii suomalaiselle eikä haittaa vaikka lempinimeks tulis ade tm. Tykkään myös että kirjoitusmuoto on suunnilleen sama mitä lausuttaessa.

    • ...

      Adele ehdotan ennemminkin

    • Balttia

      Bulgarialaistaustaiselle Adelina sopii kyllä vaikka se onkin Latvian nimipäiväkalenterissa.

    • adelia??

      Adelina on kyllä kaunis nimi! Toisin kuin jo ehdotetut almat ja adelet. jos itse olisin lastani nimeämässä, taivuttaisin kyllä nimen muotoon Adelia, mikä on minusta vielä kauniimpi :) mutta jos nimenomaan pidät juuri tuosta Adelinasta, anna vain se tyttäresi nimeksi!

      • Estelle ps

        Minusta aikalailla kaikki nämä Adelet ja Adeliinat jms ovat todella kauniita nimiä. Itselläni etunimi on Olivia ja toinen nimi Ava kolmas on Adeliina. Minusta se on ok! Että kyllä varmasti lapsellesi tulee kaunis nimi jos käytät jotain Adelinaa tai Adelieta! Pikkusiskoni etunimi on Estelle. Myös hyvin kaunis nimi. Toinen on Isa Alexandra


    • 14+8

      Alma on hyvä, muut uusroskaa.

    • Anonyymi

      Oon itse adelina ja tykänny tosi paljon ja suomalaiset osaa kyllä hyvin sanoa nimeni ja tykkään enemmän Adelina kuin Ade -lempinimestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3240
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1962
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1930
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      83
      1827
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1532
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1438
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1366
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1329
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1232
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe