Noin 3-vuotias marsumme sai takajalkoihinsa halvauksen - huolimatta C-vitamiinin annostelusta iltapaloilla. Nyt yritämme epätoivoisesti kuntouttaa sitä. Osaako kukaan sanoa, mitkä ovat mahdollisuudet saada se kuntoon tai vinkkejä kuntoutukseen?
Marsuhalvaus
8
2973
Vastaukset
- Sari
Halvaus on vakava asia pienelle ystävälle, suosittelen että otatte yhteyttä välittömästi marsuihin erikoistuneeseen eläinlääkäriin, jos ei muuta, niin soittakaa vaikka eläinlääkäriasema HauMau:hun. Eläinlääkäri osaa arvioida marsun tämän hetkisen tilan ja tietää mikä pikkuiselle ystävälle on parasta!
- Petu
Kävimme marsun kanssa jo eläinlääkärissä, mutta eipä siellä juurikaan voitu mitään tehdä. Todettiin vain, että tukevista hoidoista on huolehdittava ja että jotkut marsut voivat toipua jotkut taas eivät. Marsumme kun on elänyt syntymästä asti hermeliinikanin kanssa, epäilemme myös että kani on voinut vahingossa hypätä marsun päälle, jolloin selkäranka olisi vaurioitunut.
- Sari
Petu kirjoitti:
Kävimme marsun kanssa jo eläinlääkärissä, mutta eipä siellä juurikaan voitu mitään tehdä. Todettiin vain, että tukevista hoidoista on huolehdittava ja että jotkut marsut voivat toipua jotkut taas eivät. Marsumme kun on elänyt syntymästä asti hermeliinikanin kanssa, epäilemme myös että kani on voinut vahingossa hypätä marsun päälle, jolloin selkäranka olisi vaurioitunut.
Suosittelen että soitat vielä HauMauhun tai sinne eläinlääkäriin missä kävitte, se ei riitä että eläinlääkäri sanoo että "tukevista hoidosta on huolehdittava". Pitää saada selkeämmät ohjeet mitä ne tukevat hoidot ovat! Ja kannattaa miettiä onko puoliksi halvaantuneen marsun elämä enää marsun arvoista elämää...Toivottavasti saatte marsun kuntoon!
- Minni
Minullakin oli joskus marsu joka halvaantui C-vitamiinista huolimatta.. Mutta yritä nyt vaan antaa Vaikka C-rakeet merkkistä vitamiinia ja paljon tuore ruokaa... Toivottavasti marsusi saadaan kuntoon..
- Marru
meillä käiv kerran niin että marsu halvaantui takapäästään, kun pääsi hyppäämään sylistä pois... Käytiin eläinlääkärillä ja mahdollisuudet paranemiseen oli 50prosenttia...
Lääkäri määräsi meille b-vitamiinia annettavaksi kolme kertaa päivässä.. Sitä saa ihan apteekista,ihan sitä mitä ihmisillekkin annetaan tavallista b-vitamiinia.. Määrää en kyllä muista kun tapahtuneesta on n. 10-vuotta...
Mutta kokeile sitä ihmeessä...
Meidän marsu selvisi tästä, toivottavasti teidänkin=)
Onnea ja toivottavasti paranee!!
Ilmottele meille miten kävi?!!- Petu
Pikkukaverimme toipuu halvauksesta hyvää vauhtia. Toinen jalka on jo lähes normaali ja kävely näyttää päivä päivältä paremmalta. Olemme antaneet C-vitamiinia ruiskulla aamuin illoin sekä lisänneet kalsiumin saantia, ja hyvältä näyttää toistaiseksi.
- Petu
Hain Internetistä asiasta mahdollisimman paljon tietoa. Löysin marsuasiantuntija Peter Gurneyn sivuilta asiaan liittyvän artikkelin:
http://www.oginet.com/pgurney/paral.htm
Samoin täältä löytyi erittäin mielenkiintoinen keskustelu marsuhalvauksesta:
http://www.petshub.com/forums/archive/index.php/t-12963
Peter Gurneyn mukaan erään halvaustyypin hoitokeinona on kalsiumin runsas annostelu marsulle noin viiden päivän ajan Osteocare-nimisellä liuoksella, jota ei tiettävästi Suomesta saa. Mielestäni eläinkaupasta saatava bioglucomin-jauhe voisi olla hyvin lähellä tuota. Ajattelin lisätä sitä hieman marsun ruokavalioon muutaman päivän ajan (n. 1-2 ml/pvä). Voikukan lehdissä on tiettävästi myös paljon kalsiumia. Samoin C-vitamiinin runsas annostelu saattaa auttaa asiaan, joten sitä annamme marsulle myös reilusti. Tämän lisäksi fysikaalista hoitoa eli lähinnä kävelyttämistä takajalkoja tukien. - Petu
Niinhän siinä lopulta kävi, että marsumme toipui halvauksesta täydellisesti. Eli mikäli vastaavaa lemmikillenne tapahtuu, ei pidä luopua toivosta ja heti lopettaa sitä. Hyvällä hoidolla toiveet parantumisesta ovat erinomaiset - ainakin tällaisen halvaustyypin ollessa kyseessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2755781Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki373356Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1432607"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2202092Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol741614- 641037
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77971Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9835Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123833Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui10778