Makro-objektiivia EOS550d:lle

Makroa

Olen harkinnut laadukkaan, mutta kohtuhintaisen (mielellään 300-600e) makron ostamista Canon EOS550d:ni kaveriksi. Harkinnassa Tamronin 60mm / 2,0 putki sekä Tamronin 100 mm / 2,8 (ilman kuvanvakainta), lisäksi olen miettinyt Canonin omia 60mm ja 100mm putkia. Olisi mukavaa kuulla kokemuksia ko. objektiiveista. Minulla ei ole ylipäätään kokemusta Tamronista merkkinä, joten laatu hieman mietityttää.

Omien selvitysten mukaan Canonin AF on hiljaisempi ja nopeampi, mutta tuo ei ole itselleni olennainen seikka, koska tarkoitus olisi opetella makroilemaan käsitarkennuksella. Lähinnä pohdin tuota polttoväliä sekä eri objektiivien tarkennustyyppejä (esim. Tamronin 60mm putki ei piteni tarkennettaessa, kun taas 100mm pitenee). Mietin myös sitä, kuinka hankala Tamronin AF/MF -säätö on käytännössä. Canoneissa (joita aiemmat putkeni ovat) tarkennustapa vaihdetaan kytkimestä, Tamronilla tarkennusrengasta edestakaisin liikuttamalla. Kuinka herkästi tarkennustapa vaihtuu vahingossa?

Pohdin myös Tamronin 60mm lasista löytyvien LD-linssien käytännön merkitystä. Miten merkittävä ero on ja missä olosuhteissa siitä oikeasti olisi hyötyä?

Kuvauskohteina lähinnä liikkumattomat kohteet sekä sisä- että ulkotiloissa, mutta toki monipuolisuus ei ole haitaksi -eihän sitä ikinä tiedä, vaikka innostuisi kuvailemaan öttiäisiä pihalta.

3

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sigma 70 2.8

      Tätä pidetään yleisesti yhtenä parhaimpana makrona:

      Sigma EX 70/2,8 DG Macro 1:1 Canon AF (n 450 €)
      Kameralehti ja monet muut käyttävät tätä referenssiobjektiivinään.

    • lkgkjG

      Lähikuvauksessa AF:llä ei ole kovin suurta merkitystä. Pieleen se menee kuitenkin. Jos näkö ei ole kovin huono on manuaalitarkennus varmin, eikä se arvo kontrastikkaimpiin kohtiin, kuten AF. AF ottaa myös yleensä etummaiseen kohtaan, jolloin puolet terävyysalueesta menetetään.

      Tuossa yleisemmät Canonille saatavat macrot yhtenä listana:
      http://www.cyberphoto.fi/index_fi.php?/pri_objektiivit_fi.php?ArticleIDGroup=&MF=3&subMONTH=999&subMF=999&objtype=43&prislistan=0&showmoms=0

      Polttoväli riippuu kohteista. kiinteät kohteet voi helposti kuvata lyhyellä polttovälillä, usein käsivaralta (35-60 mm) Aroissa hyönteisissä on pitkä polttoväli parempi (100-200 mm), mutta silloin tarvitaan jalusta, tai salama.
      Macro vaatii aina runsaan himmennyksen, jotta kuvaan tulisi edes hivenen syväterävyyttä.

      Kaikissa objektiiveissa on AF/M kytkin, ei niitä tarkennusrenkaasta remplata, mutta parhaissa objektiiveissa on jatkuva manuaalitarkennus, mikä sallii tarkennuksen korjauksen myös AF-asennossa.

      Toisin, kuin halpazoomit on kaikki uutena myytävät macrot hyviä, tai erittäin hyviä. Erot löytyy suurimmilla aukoilla reunapiirrosta ja mekaanisesta toteutuksesta.
      Tamronin 2,8/90 oli aikoinaan kuuluisuus, mutta siihen aikaan oli noin satamilliset harvinaisia.

      "Pohdin myös Tamronin 60mm lasista löytyvien LD-linssien käytännön merkitystä. Miten merkittävä ero on ja missä olosuhteissa siitä oikeasti olisi hyötyä?"
      Onhan niistä hyötyä, mutta se ei ole Tamronin yksinoikeus. Canonilla ne on UD ja Nikonilla ED. fluoriitti olisi vielä parempaa.

    • J©B

      Ehkä
      Tamron 90mm f/2.8 AF SP Di (1:1 maro)
      Samalla hyvä muotokuvaobjektiivi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2206
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      350
      1478
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1473
    4. 202
      1405
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1121
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      988
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      960
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      949
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      28
      885
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      859
    Aihe