Mikael Niemi: Veden viemää

alvari.raappavaara

Saattaa sisältää juonipaljastuksia, jotka kirjallisuusmediaa seuraavat jo tietävät!

Pajalan Vittulanjängän populaarimusalla maailman kirjallisuuskartalle kirjoittanut Niemi iskee pöytään muutaman hieman lepsumman teoksen jälkeen tiukkaa kauhukamaa. Tai scifiä siitä, mitä voisi tapahtua ja kuin ihmiset katastrofitilanteessa toimivat.
Peruskuvio on yksinkertainen ja toimiva. Se, minkä ei pitäisi olla mahdollista, tapahtuu. Kuten faktamaailmassakin. Aalto vie tuhansia lomailijoita tai kastelee ydinvoimalan.
Ruotsin Lapin suuri ja koskirikas Luuulajanjoki on valjastettu tuottamaan halpaa ja puhdasta vesisähköä ruotsalaisille. Tai myytäväksi naapuriin. Suursateisen syksyn jälkeen patoaltaat ovat täynnä ja ylin pato pettää.

Tarinan voisi kertoa monella tavalla. Tulvineet kuutiomärät ja vahingot sekä kuolonuhrit, tilastotietoa historiankirjoihin, siinä se. Taitavana kirjoittajana Niemi lähestyy aihettaan monien kokijoiden kautta. Ei jenkkityyliin ylivoimaisiin ponnistuksiin pystyvän superäidin näkökulmasta vaan jokivarren monimuotoiset ihmiset tuntien.

Henkilögalleriaan mahtuu monenlaisia taitavasti rakennettuja hahmoja. Yksi on vaimonsa hylkäämä helikopterilentäjä. Vuosikausia turisteja ja kalastajia tuntureille kuskannut itsetuhon partaalla keikkuva mies löytäää vielä hetkeksi elämälleen tarkoituksen tulva-aallon lähestyessä. Onneksi kone on käynnissä.

Toinen avainhahmo on limusiinipalvelua Saab 9000 V-8 mallilla harjoittava autoilija, joka haikailee liiketoiminnan lopettamista ja takaisin maalle muuttamista. Miten huipputekniikka käyttäytyy veden alla, siinäpä pulmaa kerrakseen.

Edemennyttä kylän originellia ihmeteltiin aikoinaan, kun hän vasaroi mökkiään kasaan varmuuden vuoksi kuustuumaisilla nauloilla, vaikka kolmituumaisetkin olisi riittänyt. Silläkin oli tarkoituksensa viimeistään nyt, kun vesi vie mökkiä satunnaisine vieraineen.

Paitsi tekniikan toimivuutta tulvan alla tärkeintä on ihmisten käyttäytyminen. Millaisiin sankaritekoihin ja petomaisuuksiin mieli ja keho pystyvät, kun äärimmäisen rajalla liikutaan.

Herkullinen on Niemen kuvaus akvarellitätien maalausleiristä jokivarressa. Motiivi syöksyy kirjaimellisesti kimppuun. No, syntyyhän siitä uutta elämääkin.

Ja miten tämä pohjoisen suuronnettomuus näkyy pääkaupungissa? Hui sentään, kahden sekunnin sähkökatko! Pajalassa viihtyvä kirjoittaja hieman huomauttaa maan kahtiajaosta. Ei outoa meilläkään.

Rohkenen suositella.

0

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

        ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
        Maailman menoa
        189
        5109
      2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

        Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
        Kokkola
        18
        1812
      3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

        SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
        Maailman menoa
        63
        1636
      4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

        Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
        Ikävä
        127
        1527
      5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

        Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
        Tv-sarjat
        10
        1507
      6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

        Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
        Maailman menoa
        51
        1185
      7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

        Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
        Lappajärvi
        96
        1084
      8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

        Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
        Maailman menoa
        307
        980
      9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

        Keskustapuolue meni jo...
        Maailman menoa
        196
        945
      10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

        Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
        Suomalaiset julkkikset
        7
        840
      Aihe