Japaninpystykorvien omistajat

Japsit

Olen jo pitkään hankkinut japaninpystykorvan hankkimasta. Tarvitsisinkin apua.. Olen lukenut kaikki mahdolliset oppaat ja artikkelit.. Haluaisin kuulla siis teiltä millainen rotu japaninpystykorva oikeasti on ja muutenkin teidän kokemuksia.

Isot Isot kiitokset !

3

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iiidauu

      erittäin seurallinen, lempeä, helposti koulutettavissa. ihana rotu kertakaikkiaan :) meidän japsi ei hauku laisinkaan ja rotumääritelmässä sanotaan, että äänekkyys ei ole sallittua, mutta jotkut yksilöt silti ilmoittavat haukkumalla esim. ovikellon. kodeissa missä on useampi japsi niin olen kohdannut tällaista käytöstä.

      jossain japaninpystykorvakirjassa tai jutussa sanottiin, että japaninpystykorva vaatii omistajaltaan huumorintajua, en ymmärtänyt tätä ennen oman japsini hankintaa mutta nyt ymmärrän. osaa kyllä naruttaa omistajaansa jos siihen saa mahdollisuuden ja osaa olla hieman "ilkikurinenkin". itselleni tämä on ensimmäinen koira ja ihan hieno tyttö siitä on tullut lempeällä kasvatuksella! :)

      turkki ei ole vaikeasti hoidettava, kerran viikossa harjataan kunnolla. nyt kevään kunniaksi karvaa lähtee melkolailla harjatessa.

      omalla japsillani on hieman saalisviettiä, ja tästä syystä jahtasi autoja pienenpänä mutta se saatiin koulutettua pois. voi pitää metsässä ihan huoletta irti, pysyy omistajan lähellä. mutta tämä on tietysti ihan koulutuskysymys eikä rotukohtainen.

      on aina valmis toimintaan ja nauttii pitkistä lenkeistä, mutta kotioloissa tykkää myös rauhoittua kainaloon sohvalle. suosittelen rotua! :)

      • Japsit

        Voi kiitos ! Näin minäkin olen Japseista kuullut :)


    • Maailmanparaskoira

      Paras ja suloisin koira mikä minulla koskaan oli. Narttu kun oli, pysyi pihassa ilman vahtia ja aitoja, vain 2 kertaa elinaikanaan täytyi hakea kauempaa.

      Meidän japsi oli oravanmetsästäjä. Haukkui kaikki näkemänsä oravat ja vanhempana kun ei enää nähnyt haukkui kaikki puut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      215
      1439
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1276
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      3
      1077
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      17
      1066
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      928
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      900
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      59
      838
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      830
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      768
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      754
    Aihe