Minä taas kyselen kun edelliseen ketjuuni ei vastattu jatkokysymykseeni. :) Olen vähän lueskellut tuosta tipin antamisesta, mutta silti vähän hämmentää. Miten tuo tippikulttuuri Saksassa oikeasti toimii, missä sitä annetaan ja paljonko? Loukkaantuvatko kovasti jos sitä ei tajua antaa?
Vastaukset 5
- Tippikäytäntöä
Jos ostat katugrillistä makkaran, käyt itsepalvelulounaalla tai illalla nopeasti kumoamassa yhden tai kaksi olutta, ei tippiä tarvitse eikä ole edes tapana maksaa. Mutta jos syöt päivällisen ja sinua palvellaan, anna tippi, ellei tarjoilija möhli eikä kokki ole epäonnistunut. Anna tippi kuitenkin, jos virhe korjataan ilman pyyntöäsi ja jäät tyytyväiseksi.
Pääsääntönä Saksassa on, että henkilökohtainen hyvä palvelu ravintolassa ja hotellissa on aina tipin arvoinen, eikä moitteettomasti toiminutta tarjoilijaa ole syytä jättää ilman tippiä. Sopiva tippi on 5 - 15 % laskun summasta, esim. 13,70 pyöristetään 15:een ja 27,50 30:een. Tipin määrä laskun summaan nähden pienenee laskun kasvaessa, ja noin sadan euron laskusta ei tarvitse maksaa tippiä yli kymmentä euroa. Jos palvelu on ollut erinomaista ja ravintola tarjoaa vielä ilmaisen lähtöryypyn, saa tippi olla toki suurempikin.
Hotellipoika ja -siivooja ovat myös tippinsä ansainneet. Molemmille on fiksua kaksi euroa ohimennen tehdystä palveluksesta, viitonen vähän vaivaa vaativasta ja siivoojalle kymppi tai kaksi hyvästä siivouksesta, varsinkin jos se oli selvästi tarpeen.
Tipin antamista ei tarvitse rajoittaa vain ravintolaan ja hotelliin. Jos esimerkiksi polkupyöräsi rikkoutuu keskellä Saksaa ja saat sen nopeasti ja kohtuuhintaan kuntoon, anna silloinkin tippi.- channel-x
Kiitos kattavasta vastauksesta!
- 7+8
channel-x kirjoitti:
Kiitos kattavasta vastauksesta!
Siis tippiä ei sinäänsä anneta, mutta lasku pyöristetään siten ettei pennejä kerätä savolaisittain pois. Saat vahvistuksen kun katsot naapuripöydän sakuja.
- Anonyymi
En anna tippiä. Kyllä perkele pitään yrittäjän maksaa palkkaa työntekijöilleen niin että ei tarvitse kerjätä ”tippiä” En minäkään tippiä saa jos palvelen asiakkaita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En anna tippiä. Kyllä perkele pitään yrittäjän maksaa palkkaa työntekijöilleen niin että ei tarvitse kerjätä ”tippiä” En minäkään tippiä saa jos palvelen asiakkaita.
Minäkin 40 v palvelin asiakkaita tavalla jos toisellakin. Koskaan en saanut "tippiä". Todin kerran saksalainen turisti tarjosi autokorjaamolla (olin asentaja) "tippiä", mutta en ottanut. Oli yllättyneen näköinen.
Minähän sain työstäni palkkaa. Joskus enemmän, joskus vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 41109
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r161982Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216783- 63695
- 60693
- 67656
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21618Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?131591Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66589Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32568- 34537
- 55528
- 47475
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40473- 44470
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.40453- 30453
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?94438- 35432
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri18430