Minä taas kyselen kun edelliseen ketjuuni ei vastattu jatkokysymykseeni. :) Olen vähän lueskellut tuosta tipin antamisesta, mutta silti vähän hämmentää. Miten tuo tippikulttuuri Saksassa oikeasti toimii, missä sitä annetaan ja paljonko? Loukkaantuvatko kovasti jos sitä ei tajua antaa?
Tippikulttuuri?
5
1370
Vastaukset
- Tippikäytäntöä
Jos ostat katugrillistä makkaran, käyt itsepalvelulounaalla tai illalla nopeasti kumoamassa yhden tai kaksi olutta, ei tippiä tarvitse eikä ole edes tapana maksaa. Mutta jos syöt päivällisen ja sinua palvellaan, anna tippi, ellei tarjoilija möhli eikä kokki ole epäonnistunut. Anna tippi kuitenkin, jos virhe korjataan ilman pyyntöäsi ja jäät tyytyväiseksi.
Pääsääntönä Saksassa on, että henkilökohtainen hyvä palvelu ravintolassa ja hotellissa on aina tipin arvoinen, eikä moitteettomasti toiminutta tarjoilijaa ole syytä jättää ilman tippiä. Sopiva tippi on 5 - 15 % laskun summasta, esim. 13,70 pyöristetään 15:een ja 27,50 30:een. Tipin määrä laskun summaan nähden pienenee laskun kasvaessa, ja noin sadan euron laskusta ei tarvitse maksaa tippiä yli kymmentä euroa. Jos palvelu on ollut erinomaista ja ravintola tarjoaa vielä ilmaisen lähtöryypyn, saa tippi olla toki suurempikin.
Hotellipoika ja -siivooja ovat myös tippinsä ansainneet. Molemmille on fiksua kaksi euroa ohimennen tehdystä palveluksesta, viitonen vähän vaivaa vaativasta ja siivoojalle kymppi tai kaksi hyvästä siivouksesta, varsinkin jos se oli selvästi tarpeen.
Tipin antamista ei tarvitse rajoittaa vain ravintolaan ja hotelliin. Jos esimerkiksi polkupyöräsi rikkoutuu keskellä Saksaa ja saat sen nopeasti ja kohtuuhintaan kuntoon, anna silloinkin tippi.- channel-x
Kiitos kattavasta vastauksesta!
- 7+8
channel-x kirjoitti:
Kiitos kattavasta vastauksesta!
Siis tippiä ei sinäänsä anneta, mutta lasku pyöristetään siten ettei pennejä kerätä savolaisittain pois. Saat vahvistuksen kun katsot naapuripöydän sakuja.
- Anonyymi
En anna tippiä. Kyllä perkele pitään yrittäjän maksaa palkkaa työntekijöilleen niin että ei tarvitse kerjätä ”tippiä” En minäkään tippiä saa jos palvelen asiakkaita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En anna tippiä. Kyllä perkele pitään yrittäjän maksaa palkkaa työntekijöilleen niin että ei tarvitse kerjätä ”tippiä” En minäkään tippiä saa jos palvelen asiakkaita.
Minäkin 40 v palvelin asiakkaita tavalla jos toisellakin. Koskaan en saanut "tippiä". Todin kerran saksalainen turisti tarjosi autokorjaamolla (olin asentaja) "tippiä", mutta en ottanut. Oli yllättyneen näköinen.
Minähän sain työstäni palkkaa. Joskus enemmän, joskus vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739