Vieläkin... kaikkien näiden vuosien aikana ja edelleen. Ja heti selväksi, miehen ex petti ja lähti toisen miehen matkaan. Jatkuvaa kyttäämistä ja lapsilta uteluja, miten meillä menee. Kertonut aikuisten asiat lapsille aina, eikä ihme, että vanhin lapsista oireillut jo vuosia... Kaikkea on yritetty, mitä voisi vielä tehdä kun sana ei mene jakeluun, että lopeta häiriköinti ja elä omaa elämää oman perheen kanssa, älä puutu meidän elämään.
Miehen ex terrorisoi
Vieläkö jaksan..
14505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Älä anna periksi. Itsellänikin vastaavanlainen tilanne ja puolison ex häiriköi jatkuvasti. Heti jos ei hänen pillinsä mukaan tanssita niin uhkaillaan mm.sossulla, ihan sama sinne voimme kyllä lähteä, kun ei ole mitään pelättävää. Ihmettelen vaan miten jaksaa vuodesta toiseen - hankkisi oman elämän. Mutta itse itseäni olen ainakin tsempannut sillä, etten anna tuollaiselle ihmiselle periksi, sitähän ne todennäköisesti takaa-ajavat. Aurinkoista kevättä! :)
Millainen huoltajuussopimus on? Vanhin, jos on jo 12 tai yli, voinee omasta toivomuksestaan muuttaa teille jos on jokin viikko-viikko tms. Eikä kai murrosikäisen enää ole pakko juosta siinä kodissa johon ei halua mennä. Jaksaa-jaksaa! Teidän onnennehan häntä eniten ärsyttää. Lue narsistien lähipiirille tarkoitettuja tekstejä, kyllä se viisastenkivi vielä löytyy.
Voisitteko perheenä muuttaa ulkomaille joksikin aikaa toipumaan?
Kaikki yli 12. Ehän se suostu kun menettää elatustuen ja lapsilisät. Mielenvikanen narsisti voisi olla diagnoosi, sattuis aika kohilleen... :)
Kyllä tässä vielä jaksetaan, kiitos kannustuksista, jaksamiskannustukset teille myös!
Uusikothan ne on parhaita diagnoosien tekijöitä ( nauraa ääneen) omasta mielestään oikein terve oli Eerikan äitikin ja ex oli se sairas jolta lapsi piti ottaa kidutettavaksi.
Korjaan: Eerikan äitipuolikin.
Ja kun Eerikan äitipuoli oli sairas, sehän tarkoittaa että KAIKKI äitipuolet on myös, niinkö? Entäs ne biologiset äidit jotka ovat lapsensa tappaneet? Ovatko kaikki biologiset äidit myös sairaita?
Minusta on sairasta käyttää Eerikan tapausta aina esimerkkinä, siinähän on kyse sairaasta YKSILÖSTÄ, ei ryhmästä.
Ja äiti narkkis jolle ei annettu lapsen huoltajuutta....
lähestymiskieltoa hakemaan
Vaikka nyt ei kaikkia äitpuolia voikaan verrata ihan tähän Eerikan täysin kahjoon äitpuoleen, josta kutusta osa täytyy laittaa yhteiskunnan piikkiin, sillä miten kukaan monen lapsen äiti voi esiintyä väärillä tiedoilla Suomessa ja eikö silloin kun lapset otetaan äiodiltä ole myöskin syytä tehdä selväksi, että hänen kanssaan ei voi kukaan muukaan lapsia enää koskaan asua.
Mutta samalla sanon, että tuskin on äitipuolta tai isäpuoltakaan joka suorastaan vihaa uuden suhteensa ex-liiton lapsia ainkain jollakin tasolla. Yksi on välinpitämättömyys, eräs tallainen ihminen sanoikin selkeästi, että eihän niitä tunteita ole heitä kohtaan.
Tällä tavoin ajatellen pidän jonkinlaisisina elämän pilaajina näitä kaikkia, sillä useimmiten sitä syrjintää jonnekin suuntaan on.
Kun täällä sitten lukee näiden kirjoituksia, ovat ne ivaa ja pilkaa täynnään, ex:in moittimista ja itsensä korokkeelle asettamista.
Kertoo tosi hyvin täysin olemattomasta itsetunnosta sekä toisten ihmisten kunnioittamisesta.
Miksi tulette lapsiperheen rikkomaan.
Mutta samalla sanon, että tuskin on äitipuolta tai isäpuoltakaan joka suorastaan vihaa uuden suhteensa ex-liiton lapsia ainkain jollakin tasolla = Mitä v i t t u a tämä sepostus tarkoittaa?
Älä sitten vertaa yhtä kiduttajaa/murhaajaa koko ryhmään.
Kun täällä sitten lukee näiden kirjoituksia, ovat ne ivaa ja pilkaa täynnään, ex:in moittimista ja itsensä korokkeelle asettamista. = Suurin osa näistä kirjoituksista on vajukki-lissun (veikkaan sinun) tehtailemia juttuja, saadakseen kaikki uudet puolisot näyttämään hirviöiltä.
Kertoo tosi hyvin täysin olemattomasta itsetunnosta sekä toisten ihmisten kunnioittamisesta. = tästä olen samaa mieltä, nämä kertoo hyvin vajukki-lissun olemattomasta itsetunnosta
Miksi tulette lapsiperheen rikkomaan. = aloituksessa kerrottiin selvästi että äiti lähti huoraamaan, joten hänon sen lapsiperheen rikkonut.
Kyllä oli perhe jo rikottu, kun minä tulin kuvioon. Nyt minun pitäisi vissiin ottaa syyt siitäkin niskoille. Ei ole helppoa.. Täällä on välillä ihan kahjoa porukkaa..
Näinhän se menee.
Miehesi exä meni levittelemään haarojaan ja pettämään, ja se on täysin sinun syysi, vaikka et edes olisi tavannut koko miestä vielä noihin aikoihin, ja elelit omaa elämääsi autuaan tietämättömänä kyseisen perheen hajoamisesta, tai koko perheestä ylipäätään.
Se nyt vain sattuu olemaan sinun vikasi, koska olet uusi puoliso. Kaikki mitä miehen ex on koskaan tehnyt väärin tai tulee koskaan tekemään, on sinun vikasi. Kaikki, mitä miehesi lapset tekevät väärin, on sinun vikasi.
Samaa mieltä siinä, että hyvin usein ex-vaimot tulevat jostain syystä täysin kaistapäisiksi kun eroavat lastensa isänsä. VAIKKA ovat itse pettäneet tai laittaneet avioeron vireille. Jotenkin heidän mielestään ex-mies ei saa olla onnellinen keneenkään muunkaan kanssa kuin hänen kanssaan epäonnistui. Kummallista. Saatikka, että uusi nainen näkee/hoitaa/asuu yhdessä HÄNEN lapsiensa kanssa...
Mä tapasin mun nykyisen aviomieheni 3 vuotta sitten. Kun ex-vaimo (olivat eronneet 7 vuotta sitten) kuuli asiasta, hän laittoi miehelleni viestin, että "Älä sitten tua sitä huoraa mun silmieni eteen ainakaan kahteen vuoteen". Siis näkemättä mua tai tuntematta...
SIIS MITÄ VITTUA?? MISTÄ TUOMMOINEN VIHA KUMPUAA? Miten voi haukkua huoraksi tuntematta ihmistä tai haukkua miksikään muuksikaan.
Kuullostaapa tutulle.
Meillä tehtiin selväksi ettei äidille meidän asioista puhuta, ja lapset ilmoitti äidilleen etteivät saa puhua, lopulta se iänikuinen utelukin loppui tai jos ei saanut heti vastausta tajusi lopettaa.
Ja isästä on iän kaiken puhuttu lapsille pahaa ja valehdeltu jos vaikka mitä. Onneksi on kyseessä fiksut lapset jotka osaavat käyttää omia aivojaan ja ovat isin tyttöjä.