Mikä pätevyys äikän lisäksi?

ET, HI, YH...?

Hei!

Olen pari vuotta sitten valmistunut äikän opettaja. Töitä - sijaisuuksia kylläkin - on riittänyt, mutta haluaisin kuitenkin äidinkielen ja kirjallisuuden lisäksi opiskella itselleni jonkin toisen muodollisen pätevyyden.

Oppiaineet, jotka minua kiinnostavat, ovat elämänkatsomustieto, historia ja yhteiskuntaoppi. Mikäköhän näistä olisi työllistymisen kannalta järkevin vaihtoehto? Äikkä-hissa-virkoja näkyy olevan jonkin verran, mutta toisaalta myös hissan opettajista valta ylitarjonta. Onko mitään tietoa elämänkatsomustiedon opettajien työtilanteesta? Tuskin kovin moni tosin pelkkää elämänkatsomustietoa opettaa, vaan et:n tunteja lienee vain vähän muiden aineiden ohessa...?

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opex

      Useimmissa kouluissa ei ole riittävästi ussantunteja ussanopelle. Siksi hän yleensä opettaa elämänkatsomustiedon. Hissanopettajiksi on pilvin pimein päteviä opettajia ja he yleensä opettavat yhteiskuntaopit. Saman koulun hissanope tuskin mielellään luopuu ysiluokistaan, joille on opettanut hissaa kaksi vuotta vaan nauttii itse työnsä hedelmistä eli valmiiksi hioutuneista ryhmistä ja hieman jo kypsyneistä oppilaista.

      Opiskelussa voi olla kova homma suhteessa mahdolliseen hyötyyn. Mikään ei takaa, että pääset opettamaan, mitä olet opiskellut.

      Sinuna opiskelisin draamaa sekä s2-opintoja. Niiden perään kysellään kyllä. Myös atk-taitoja kannattaa päivittää, esim. perehtyä älytauluihin tai vaikkapa kuvaamiseen ja editointiin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe