Elikkä onko collie sopiva ensikoiraksi koska oon jo pitkän ajan halunnut collien mutta en tiedä onko se sopiva aloittelialle.
Onko Collie sopiva ensikoiraksi?
2
248
Vastaukset
- colliettt
Collie sopii monille ihmisille ensikoiraksi, mutta se ei ole koira jokaiselle. Se on erittäin helppo jos hyvä tuuri käy, mutta erittäin hankala jos käy huono tuuri tai itse on aivan väärä omistaja collielle. Tässä muutamia ohjeita :)
1. Tutustu hyvissä ajoin koirien käyttäytymiseen, hoitoon, kouluttamiseen ja tietysti siihen rotuun, josta olet kiinnostunut. Tee näin jo ennen kuin harkitset yhtään vakavemmin koiran ottamista.
2. Lue ainakin nämä kirjat:
Rainer Vuorinen - Elämää collien kanssa
Tuire Kaimio - Pennun kasvatus
Turid Rugaas - Rauhoittavat signaalit
Lisäksi lue ahkerasti Collieyhdistyksen foorumia (http://www.collieyhdistys.fi/forum/), nimittäin sieltä löytyy rehellisiä, henkilökohtaisia kokemuksia ja erittäin paljon informaatiota erilaisista asioista. Lukemista varten ei tarvitse rekisteröityä.
3. Ole rehellinen itsestäsi ja siitä mitä haluat koiraltasi. Oletko myös valmis hyväksymään sen, että collie on aktiivinen koira, joka tarvitsee johdonmukaisen ja lempeän mutta jämäkän tapakasvatuksen, sekä kohtuullisesti tai paljon liikuntaa ja muita aktiviitteja? Ymmärräthän, että pennut ovat pentuja, ja niiden ensimmäisten söpöilyviikkojen jälkeen sinulla voi olla käsissäsi melkoisen aktiivinen kakara, joka ei välttämättä ensimmäisen elinvuotensa aikana muistuta sitä unelmien Lassieta?
4. Jos päädyt koiran ja nimenomaan collien hankkimiseen, ole erittäin tarkka kun valitset kasvattajaa. Colliekasvattajia on paljon ja sinun tulee löytää tästä joukosta sellainen, johon luotat ja jonka kanssa tulet hyvin toimeen. Älä automaattisesti valitse sitä, joka asuu kaikista lähimpänä tai jolla on ensimmäisenä tarjolla pentuja. Sinun ei ole pakko pennun ostamisen jälkeen olla tekemisissä kasvattajan kanssa, mutta jos tarvitset tukea tai muuten apua, kannattaa muistaa että sitä on yleensä helpoin löytää oman koiransa kasvattajalta.
5. Kun olet löytänyt kasvattajan, jolta haluaisit koiran, muista edelleen olla äärimmäisen rehellinen. Mieluummin vähättele taitojasi kuin liioittele, koska hyvä kasvattaja on itsekin rehellinen, eikä myy sellaista pentua, jonka tietää olevan sinulle väärä. Älä luovuta tai harmistu jos alkuun tuntuu, ettei sinulle löydy sopivaa pentua ollenkaan, koska se ei todennäköisesti ole totta. Collieita löytyy moneen lähtöön, osa on helpompia ja osa vaikeampia. Sinun ei kannata vängätä itsellesi sitä pentueen vaikeinta vaikka se kuinka olisi suloisin, koska tulet katumaan päätöstäsi seuraavat kymmenen vuotta, ellet peräti hankkiudu pennusta eroon ja ensimmäisen vuoden aikana.
"Colliella on voimakas paimenkoiraperimä. Tämän vuoksi sille kelpaa omistajaksi vain sellainen henkilö, joka tätä perimää kunnioittaa ja on valmis antamaan sille runsaasti toimintaa. Silloin collie on onnellisin."
- Rainer Vuorinen, Elämää collien kanssa - Pk collie <3
Meidän perheen ensimmäiseksi koiraksi hankittiin pk collie. Tosi ihana rotu kaikin puolin. Tosi nopeita oppimaan. Ei sovi sohvaperunaksi kotiin, vaan vaatiii pitkiä lenkkejä, säällä kuin säällä. Meillä peloton, vahva rakenteinen ja kiltti colliepoika. Lapsiystävällisiä yleensä ja sopii perhekoiraksi, paimenvietti voimakas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282731- 1372526
- 1352134
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162123Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121834Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161601376Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951184Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291182Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891152Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381108