Moikka!
Suunnitelmissa olisi matka Tunisiaan, mutta sitä ennen olisi mukava kuulla muiden matkaajien viimeaikaisia kokemuksia Tunisiasta. Minne päin Tunisiaa matkustitte, miten viihdyitte, ihmiset, nähtävyydet, yleinen tunnelma, yms! :)
Suunnitelmissa olisi matka Tunisiaan, mutta sitä ennen olisi mukava kuulla muiden matkaajien viimeaikaisia kokemuksia Tunisiasta. Minne päin Tunisiaa matkustitte, miten viihdyitte, ihmiset, nähtävyydet, yleinen tunnelma, yms! :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oli kolmas kerta Soussessa 25 v. aikana. Oli käsittämätöntä ympäristön roskaisuus. Voin vain kuvitella kesähellettä ja sitä hauisevaa törkyä, kuolleita koiria aivan keskustan tuntumassa. Kauppiaiktten ainainen kusetus. All inclusive hotelleissa tipin kinuaminen. Voi olla , ettei neljättä kertaa Tunisiaan tule. Toki matkan hinta oli taas se joka ratkaisi.
Kerro minulle missä maassa eivät kauppiaat yritä kusettaa turisteja?
Tarkoitin lähinnä köyhiä maita ,joihin kohdistuu massaturismia.
Tottakai AI hotelleisakin tulee jättää tippiä, ihan saman työn ne tarjoilijat tekevätr kun ennekin ja siitä palvelustahan tippiä annetaan.
Mikähän siinä on, että monet eivät todellakaan anna tippiä jos ovat all inclusive hotellissa, ei kuulemma tule edes mieleen, että siellä pitäisi tippiä antaa. Puhun nyt suomalaisista, muun maalaisista en tiedä.
Djerbassa käynyt ja se riitti Tunisian näkemiseen. Kaveri kävi Sousse eikä sinne aio toista kertaa mennä. Molemmissa paikoissa likaista ja roskaista. Egpyti on siistimpi paikka ja etenkin paremi paikka.