En keksi ideoita minkälaisen suvun tarinan tekisin. Nyt olen juuri tänään aloittanut pelin, jossa on siskokset. Toinen haluaa perheen, ja toinen ei voi sietää lapsia jne. :D mutta se alkaa käydä tylsäksi jo kun pelasin tunnin...olisiko ehdotuksia?
Puhtia peliin :)
Ideaa etsimässä
5105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tee perhe jossa on sisko veli isä ja äiti. Poista vanhemmat ja ala tekemään lapsia sisarusten välillä. Sitten kun lapsia on tullut, niin seuraavaksi "isä ja äiti" alkavat tekemään lapsia lastensa lasten kanssa.
Mukava tarina mutta voin uskoa ettei tosiaan hirveän pitkään työllistä pelkkä tuo tarina. Tylsistyn itse kanssa nopeasti ja vaihtelen taloutta joskus hyvinkin nopeasti kun tympii. Tässä muutama idea jotka ovat pitäneet mielenkiintoa yllä tavallista pidempään:
Loin muumion kiroukseen kuolleen Kleopatran aaveen joka on ammatiltaan valokuvaaja mutta saa suurimmat rahansa tutkimusmatkailusta. Siinä kun kaikkien kolmen matkakohteen seikkailuja selvittelee ja aarrekokoelmia keräilee saa kyllä aikaa kulumaan vaikka tuo entisen hallitsijan kosto nyt ei sinänsä maailmaa suurempi tarina taida olla :) Miinuspuolena aaveen hidas eteneminen etenkin Kiinan ja Egyptin erämaissa...
Toinen aikaa vievä juttu on puutarhan hoito... Loin keijun ja valitsin ammatiksi maanviljelijän. Tavoitteena kasvattaa jokaista kasvia täydellinen yksilö... Siinä kun kaikkien perus tomaattien ja salaattien lisäksi kasvattaa täydellisisksi kaikki rypäleet, yrtit, sienet, juusot, pihvit, elon- ja liekkihedelmät, hurmemarjan, pavut ja kaikkikasvin yms. niin kyllähän siinä aikaa menee. Tarvitsin myös lisää työvoimaa kitkemään ja kastelemaan (kunnes keksin sadettajat eliminoimaan tuon kastelemisen tarpeen pois), mutta kasvatin silti itselleni kasvisimin auttamaan (jolla sivubusineksenä nektarin valmistus). Kun kaikki kasvit olivat täydellisiä muutin talouden muualle ja muutin tuon täydellisen puutarhan yleiseksi puistoksi jonne kaikki voivat mennä keräilemään täydellisiä kasveja ja erikoistuin itse kasvattamaan uudella tilallani vain niitä kaikkein eniten rahaa tuottavia yksilöitä (täydellisestä elonhedelmästä saa 100 simoleonia kpl, ukonhatusta ei saa paljoa kappaleelta mutta tuottaa niin paljon ja usein joten kannattaa, haamuchili on hyvä kanssa, sekä tummansiniset ja tummanpunaiset rypäleet... yhdestä niistä uusista pavuista saa jopa 200 simoleonia kpl!!! jne.) Juu tykkään maanviljelystä :D
Alienit on tietty kivoja kuten vamppyrit (eritysesti itsesynnytetyt supernerokkuudet). Samoin jos tykkäät siminluonnista tai sisustamisesta kannattaa kokeilla stylistin tai sisustussuunnittelijan uraa. Tein kaupunkiini vähän aikaa sitten poliisiakatemian jossa kolme simiä: erittäin hentoinen mieskeiju (pinkillä siivillä), Massiivinen ja karvainen ihmissusi sekä moraalisesti hieman arveluttaja vampyyri (kleptomaani). Talossa tarvittavat puitteet polisiuralla etenemiseen kuten kuntosalia ja kellarissa tietokoneluokkaa ja sitten seuraamaan miten urat lähtevät käyntiin :D
Simöverit: Hyviä ideoita, mutta omassa pelissäni on käytössä vain Pihaparatiisi ja Unelmaduuni xD
Jos on ideat lopussa, niin MTS2 foorumista löytyy Haaste -sivusto. Tuolla on paljon erillaisia peli ideaoita ja haasteita, joista voi kokeilla. Jotkut ovat helppoja ja jotkut vaikeampia. Useimpia voi pelata muutamallakin lisäosalla. Esim. haaksirikkohaaste ym. ovat aika kivoja. :)
http://www.modthesims.info/forumdisplay.php?f=564
Must1kka: No sittenhän mulla on sulle hyvä ohje :D Osta uusi lisäosa niin johan tulee lisää tekemistä taas hetkeksi.. Ne vanhemmat lisäosat ei edes maksa paljoa enää