Edistyneempää tietoa koneistajille

Cycle start

Olen nyt opiskellut ja ollut työssä oppimassa koneistamista mooonta monta vuotta ja alan viimeinkin ymmärtämään mitä tuo vihreäksi värjätty pyöreä nappi jonka alapuolella lukee "cycle start" tekee, siis muutakin kuin sen että ENNEN kun sitä painaa täytyy muistaa asettaa kappale oikein paikoilleen (tätä en ole ihan vielä oppinut, mutta pikkuhiljaa!). Peukaloni on vuosien saatossa värjäytynyt vihreäksi kokemuksesta eli tämän napin painamisesta, joten voin pitää itseäni eräänlaisena koneistusmestarina. Joten: antakaahan minun nyt selittää tämän napin perimmäinen luonne, koska varmasti minua vähemmän kokeneemmat, aloittelevat koneistajat haluavat myös tietää mitä tuosta napista loppujen lopuksi oikein tapahtuu.

Valaistumiseni tapahtui eräänä iltana kun intouduin vapaa-ajallani tutkimaan englanti-suomi -sanakirjaa, ja sieltä löysin kohdat sekä cyclelle että startille. Startin olin kuullut joskus aikaisemminkin ja oletin sen liittyvän jotenkin starttimoottoriin, mutta sanakirja lopulta oikaisi luuloni kun ymmärsin sanan tarkoittavan käynnistystä! Eli nappi käynnistää jotain, mutta mitä? En tyhmyyksissäni (vaikka pidänkin itseäni keskimääräistä älykkäämpänä) tajunnut ensin tsekata tuota cycle-sanan merkitystä, joten iski aivan tajuton ahdistus kun lähdin hakemaan kyseistä sanaa satasivuisesta sanakirjasta tiedonjanoa uhkuen.

Lopulta löysin myös "cyclen"! Ette voi uskoa sitä tunnetta, kun ihminen on oivaltamassa jotain suurta ja merkityksellistä; no, itselläni oli silloin juuri tällainen tunne koska uskoin selvittäväni lopulta vihreän napin salaisuuden, MUTTA! Luettuani selityksen olin hetkessä aivan ymmälläni! Mitä tekemistä polkupyörällä ajamisella on cnc-koneiden kanssa?! Siis täh?

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jatkoa...

      Masennuin :( Tuntui aivan hirveältä seuraavana päivänä painaa nappia ymmärtämättä, mitä se OIKEASTI tekee. Hain saikkua viikoksi mielialani vuoksi ja sain onneksi myös cipralex-lääkityksen, ettei päivät kotona menisi aivan synkistelyksi. En tiedä johtuiko lääkkeistä vai mistä, mutta seuraavana päivänä kun olin pyöräilemässä palaset vain loksahtivat kohdalleen ja koin sensaatiomaisen heureka-ilmiön. Päättelin, että koska cnc-koneet ovat yleensä japanilaisia (tätä harva tietää!) ja japanissa on runsaasti saastetta ja liikennettä, niin cnc-konevalmistajat ovat ujuttaneet koneisiinsa piiloviestin, joka kehottaa koneistajia pyöräilemään enemmän autoilun sijasta - eli siirtymään vihreämpään vaihtoehtoon. Sitten myös hoksasin, että koska monet cnc-koneistajat ovat auttamattoman läskejä niin pyöräily on heille aivan mainio liikuntamuoto. Lopullinen johtopäätökseni on siis, että "cycle start" vastaa kehoitusta PYÖRÄILY ALOITA, ja kun tätä kehoitusta toistetaan päivästä ja viikosta toiseen, niin on aika ihme jos ei työmatkat rupea taittumaan pian pyörällä! Olettaisin myös, että cnc-valmistajilla ja polkupyörävalmistajilla on jonkin sortin salainen diili.

      En pidä itseäni vielä aivan koneistajaguruna, koska en ole vielä ehtinyt opiskella tuon vieressä olevan punaisen napin funktiota (jossa lukee "cycle halt"). Johtuu myös siitä, etten ole joutunut sitä kertaakaan painamaan. Olettaisin kuitenkin, että tämäkin pyöräilyyn liittyvä kehotus liittyy jollakin tavalla vihreää elämäntapaa suosivaan ideologiaan, ja jahka saan sen selville tulen raportoimaan asiasta lisää täällä muiden ammattikoneistajien keskuudessa.

      • Ahistaa?

        En ymmärtänyt, kärsinkö lukihäiriöstä?


      • Pyöränpumppu
        Ahistaa? kirjoitti:

        En ymmärtänyt, kärsinkö lukihäiriöstä?

        Tämän banaalin kirjoituksen voi tiivistää muutamaan sanaan: cycle start = aloita pyöräily. Heko. Ei sillä että itselläni mitään pyöräilyä vastaan olisi.


    • hölmölä koneistamo

      toivottavasti duuninne lähtee kiinaan

    • asd6

      cycle start = ohjelman aloitus

      cycle halt = ohjelman keskeytys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13158
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9611
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9103
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      19
      7740
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6724
    6. 147
      6134
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1199
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1144
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      990
    Aihe