Tre-Tukholma.Bryssel (SAS), vaihtoaika 35min

minttuuu

Hei,

nyt kun näitä juttuja luin, niin alkoi jännittämään tuo vaihto. En ole paljoa vaihtoja tehnyt ja silloinkin aikaa ollut aina reilu tunti tai enempi. Arlandan kentältä saisi tilattua portin numeron lennolle, mutta palvelu vain ruotsin gsm-liittymille.

Eli onko joku käyttänyt tätä lentoa? miten ehtii ja mitkä portit kyseessä (eikös ne suurin piirtein oo samat). Tämä lento menee ma-pe, että kai tuo aika on riittävä, kun ovat sen valimoimaan ottaneet. Vuosi sitten ko.reitin lennonvaihto oli kööpenhaminassa ja siellä vaihto oli helppoa.

Aamulähtö 6.20

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+13

      Tukholmassa 30 min riittää hyvin koneenvaihtoon, edellyttäen että koneesi Tampereelta on ajoissa. Ja koska kone yöpyy Tampereella, niin yleensä se aina on.

      • minttuuu

        Hyvä! Kiitos vastauksesta. Luulis että on yötä, kun yölento on 1,05 treella ja aamulento 6,20, että ois kyseessä sama kone.


      • Vaikka lähtisi ajois
        minttuuu kirjoitti:

        Hyvä! Kiitos vastauksesta. Luulis että on yötä, kun yölento on 1,05 treella ja aamulento 6,20, että ois kyseessä sama kone.

        Kuten Sas puolelle laiton ja nyt kun kerroit lennonajan, niin kone näyttäisi olevan ATR72, millä melko varmasti bussikuljetus terminaaliin, väh. 10 min ylimääräistä aikaa menee putkeen tulevaan nähden.
        http://www.swedavia.com/PageFiles/116/T5_web_ENG.pdf
        http://www.swedavia.com/arlanda/at-the-airport/find-at-the-airport/

        Joihinkin puhelinmalleihin on saatavissa Arlanda App:s, josta voi olla jotain hyötyä portin etukäteen tietämisen kannalta, muutoin näkee vasta kentän näytöistä.


    • Heja Tre

      Tuota yhteyttä käyttävät kollegani ihan säännöllisesti, ja kyllä ehtii hyvin jatkolennolle. Ainoastaan esim. sankka sumu tai vastaava force majeure voi aiheuttaa viivästystä. Käytännössä kone jopa yleensä on Arlandassa vähän etuajassa.

      Ja jos käy huonosti, niin on SAS:n ongelma hoitaa sinut eteenpäin.

    • minttuuu

      Ihanaa, kiitos! Tulostan tuon kartan ja sitte sujuvasti juoksen siellä portilta toiselle. Viimeksi paluulento oli juurikin niin et tulin F63 ja lähtö treelle oli portilta 16, että sai mennä päästä päähän. Mutta nyt kun on jo edes vähän tuttu kenttä ja tuo kartta selvensi lisää, niin enköhän mä selviä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      111
      952
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe