Pureeko rasiapora rosteriin?

Ei tiedä

Meneekö tuollainen normaali rasiapora rosteriin? Kaksi D35 reikää pitäisi tehdä. Jos joku kympin terä siinä itsensä tappaa niin tappakoon mutta saako ylipäätään aikaan? Matalat kierrokset ja leikkuuöjyä, tuleeko reikää?

6

4044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hepjea

      Kyl bimetallikupil pitäs pystyä. Tosin peltejä on helpompi lävistellä ihan siihen tehdyillä työkaluilla.

    • kari789

      Eikös tuo 35 mm reikä ole juuri hanan reikä. Ne on tapana tehdä reikäleikkurilla. Sellainen maksaa ehkä parikymppiä.

      Aluksi porataan pellin läpi alkureikä, 8 - 10 mm leikkurin pulttia varten. Leikkuuterä laitetaan pellin toiselle puolelle ja vastakappale toiselle. Sitten mukana tullut pultti työnnetään leikkuuterän ja pellin läpi ja kierretään vastakappaleeseen. Vastakappaleessa on jenka ko pultille. Pulttia sitten kierretään ja leikkuuterä leikkaa pellistä 35 mm kappaleen vastakappaleen sisään.

      • tattis vaan

        Hanan reikiä joo. Hain ton lävistäjän, maksoi 15.90. Reiät on nyt ilman tuhraamista.


    • autnet

      mikset kokeile sittenpähän tiedät,typerää kysellä täältä kun itsekin voit testata

    • sunnish

      Jos haluut ostaa jotain, niin osta kartioterä. Se menee ainakin tiskialtaaseen, kuin sulaan voihin.

    • 67675

      Bi-metal (cobalt) seosteinen laadukas reikäsaha menee,kieroksia vain muutamia kymmeniä riittävän voimakas pora. (Normaali halppis rasiaterä ei mene.)

      Ja mielellään leikkuöljyä ym,säästää terää.

      Olen porannut boschin progressor sarjalla, 4mm rst levyyn,pari kymmentä reikää yhdellä terällä ja vielä on terävä.

      Ohuen rst pellin alle kannattaa laittaa vaneri/lastulevyn pala alle tueksi jos mahdollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2905
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1195
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      941
    4. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      937
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      905
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      877
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      834
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      830
    9. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      157
      811
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      764
    Aihe