Meri Oravisto näytteli

pääosaa

elokuvassa Pilvilinna (1970). Elokuva tuli Teemalta 11.4.2013. Meri oli näyttelijöiden Matti Oraviston (1921-2001) ja Ritva Arvelon (1921-) tytär.

Meri Oravisto (1949-1981) kuoli kovin nuorena, vain 3-kymppisenä.

Tietääkö joku, mikä tragedia liittyy kovin isänsä näköisen näyttelijättären varhaiseen poismenoon?

23

27726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitettava tapaus

      Hyvä ja roolissaan uskottava näyttelijä oli. Paljasti rohkeasti "kaiken".

      Katse hieman utuinen, ajoittain harhaileva. Huumeita, oma käsi...?

      En tiedä, mutta oletan...

    • pääosaa

      Maisteri Arvelo luonnollisesti osaisi parhaiten vastata kysymykseen, mutta ei todellakaan ole sopivaa mennä kysymään näyttämötaiteen arvostetulta grand old ladylta noin surullista ja ehkä jo unohtuneet haavat avaavaa asiaa...

      Ja on kysymys jo vastikään 92 vuotta täyttäneestä henkilöstä.

      Olen kyllä varma, että teatteripiireissä ja niitä lähellä on valtava joukko ihmisiä, jotka myös tietävät tasan tarkkaan ko. asian.

      • Asian tietävä

        Sairastui skitsofreniaan ja kuoli voimakkaan lääkityksen seurauksiin v. 1980, asuessaan Kööpenhaminassa.


      • pääosaa
        Asian tietävä kirjoitti:

        Sairastui skitsofreniaan ja kuoli voimakkaan lääkityksen seurauksiin v. 1980, asuessaan Kööpenhaminassa.

        Kiitos tiedosta.

        Ritva Arvelon (11.3.1921-26.10.2013) muistoa kunnioittaen.


      • Anonyymi
        Asian tietävä kirjoitti:

        Sairastui skitsofreniaan ja kuoli voimakkaan lääkityksen seurauksiin v. 1980, asuessaan Kööpenhaminassa.

        Kuka hyvänsä voi selittää vaikka mitä?kuka voisi tietää ihmisten sairauksista ja lääkityksistä niin tarkkaan että kirjoittaa tämmöistä??Antakaa omaisten surra rauhassa!


      • Anonyymi
        pääosaa kirjoitti:

        Kiitos tiedosta.

        Ritva Arvelon (11.3.1921-26.10.2013) muistoa kunnioittaen.

        Oli kaunis nainen tuo ritva arvelo.


    • ei ei ja ei

      Hyvä ja roolissaan uskottava näyttelijä tekee roolissa jotain muutakin kuin toistuvaa paljastelua mikä oli suurinpiirtein ainoa mitä tämä Pilivilinnassa teki.
      Hyvä että kyseinen tekele jäi Sakari "pehmoporno" Rimmisen ainoaksi pitkäksi. A. Louhimies lienee saanut tästä vaikutteita.

    • <<<

      MERI ORAVISTO 1949-1981
      OLI SAMAN IKÄNEN KU MUN RAKAS TÄTINI

    • Shame on you

      No huhuh mitä skeidaa.Meri kuoli leukemiaan Meilahden sairaalassa.Hävetkää!

    • Yyyuu

      Mikä oli oikea syy??

    • nylonpöksyt

      hieno elokuva - saisi olla lisää tällaista nailopöksyfantasiaa sitä on niin vähän suomikuvissa, pöksyt olivat 60-70 -l tosi hyviä!, ei ole anttilaa mistä niitä saisi aitoja tuotteita, niin monesti nää ns suomijulkkujen lapset sairastuu jo nuorena tähän ns suomijulkisuuteen joka on erikoinen ilmiö sekin, näin pienessä maassa himoitaan olla julkkiksia päästään ikäänkuin jetsettiin täällä, , pienet piirit, pieni julkisuus ja päät sekoaa kun ollaan niin in.

    • Jaa-a
      • Anonyymi

        Omituinen juttu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Omituinen juttu

        On elokuvassa hellyys Donnerin tytär


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Omituinen juttu

        Mitä omituista siinä on, kun nuori nainen kuolee leukemiaan? Traagista se kyllä on.
        On hirveää, että jotkut "kusipäät" valehtelevat näillä palstoilla noin herkistä asioista - tai ylipäätään mistään.


    • Anonyymi

      Onko tullut selvyyttä, mihin oikeasti kuoli?

    • Anonyymi

      Kuoli lääkkeiden yliannostukseen;skitsofrenialääkkeet.Kööpenhaminassa

      • Anonyymi

        Ritva arvelosta olisi tullut miss suomi halutessaan.

        Oli viisas, eikä halunnut.


      • Anonyymi00024

        Huumeisiin kuoli.


    • Anonyymi00023

      Tiedän olen siis kuullut mutta rauha hänelle ja suvulle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe