Suomen johtava lentoasema on saanut taas tunnustusta kansainvälisessä vertailussa
Helsinki-Vantaan lentoasema on korkealla sijalla maailman lentokenttien välisessä vertailussa. Helsinki-Vantaa valittiin Pohjois-Euroopan parhaaksi lentokentäksi.
Valinnan teki kansainvälinen matkustustutkimusyritys Skytrax. Se kyseli kaikkiaan 12,1 miljoonalta lentomatkustajalta arvioita yhteensä 395 lentokentästä. Tutkimuksessa arvioitiin lentoasemapalvelujen laatua 39 eri tekijän osalta, jotka mittasivat asiakaspalvelua ja asiakkaiden kokemuksia matkustuksen sujuvuudesta.
Koko Euroopan kattavassa kategoriassa Helsinki-Vantaa oli tänä vuonna sijalla kuusi ja maailmanlaajuisesti viidestoista.
Maailman parhaaksi lentoasemaksi valittiin tänä vuonna Singaporen Changin lentoasema ja koko Euroopan parhaaksi Amsterdamin Schiphol.
Helsinki-Vantaan lentoasema on nimetty Pohjois-Euroopan parhaaksi vuonna 2010. Kenttä on saanut tunnustusta myös aiemmissa Skytraxin tutkimuksissa maailman parhaasta turvatarkastuksesta ja matkatavaroiden käsittelystä.
Suomen johtava lentoasema on saanut taas tunnustusta kansainväli
4
173
Vastaukset
- FLY EXPENSIVE
Ja tämä kuva kertoo miksi lentäminen Suomesta on niin kallis ja esim. halpalentoyhtiöt eivät juurikaan Suomeen lennä:
http://static.whichairline.com/european_airports_infographic.png- voisitko tarkentaa
Mitä tuo kuva kertoo *lentoyhtiöiden* kustannuksista?
- Ja kategoriassa..
Helsinki, Pohjois-Euroopan paras. Mahtava suoritus (sarkasmia). Jos pysytään Euroopassa ja verrataan Euroopan parasta Amsterdamia ja Helsinkiä niin:
- matkustajia 51 miljoonaa vs 14 miljoonaa
- nousua/laskua yli 400 000 vs 172 000
niin herää kysymys, mitä Amsterdam, München tai Zürich tekevät helvetin paljon paremmin kuin Helsinki, isommilla liikennemäärillä kuin pikkuruinen Helsinki?- niin suomalaista.
Siellä ei varmaan itketä, että mitä meni taas vikaan vaan osataan olla ylpeitä kun siihen on aihetta.
Maailman 15. paras lentokenttä. Eihän sitä muuta voi kuin miettiä mitä ne 14 edellä tekee paremmin ja vetää omat ranteet auki.
Tää on niin tätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 711328
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121309Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171070- 18965
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114834Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45833- 15762
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64752- 38639
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72633