Mikä on sijaisperheen rooli yleensä, kun huostaanotto puretaan ja lapsi/lapset siirtyvät vanhemmalleen? Kuinka kauan sijaisperhettä "roikotetaan" mukana uudessa kuviossa? Meillä purku tapahtuu kesällä ja sijaisperheen kanssa on sovittuna 4 tapaamista lasten kanssa kesän-syksyn aikana. Ymmärrän, että on lapselle hyvä, ettei suhteita katkaista kokonaan, mutta kyllä normaalia elämääkin pitäisi päästä elämään ja siihen ei välttämättä kyllä kuulu sijaisperhe joka toisen vanhemman kanssa vastustaa huostaanoton purkua ja näin ollen ei ole myöskään mielestäni lapselle hyväksi olla tilanteessa jossa on näin ristiriitaiset tunnelmat. Mitä mieltä olette?
Sijaisperheen rooli huostaanoton purkauduttua
4
276
Vastaukset
- aikaa on
Jokaisen pitää ymmärtää oma roolinsa tilanteessa. Voihan sitä lähtöä tehdä jo nyt, niin ei tule kesällä yhtäkkistä katkeamista. Ikään kuin ne neljä tapaamista olisi jo tässä keväällä.
Vai?- 2+5
Sijaisperheen rooli joko loppuu siihen, kun sijoitus purkautuu ja lapsi palaa kotiinsa tai jatkuu toisenlaisena, kuten tukiperheenä, lomaperheenä tai epävirallisesti "tuttavaperheenä".
Ikävä kuulla, että sijaisvanhemmat vastustavat huostaanoton purkua ja kotiutusta ja ovat ilmeisesti paremmissa väleissä lapsen toisen vanhemman kanssa, joka on heidän kanssaan samaa mieltä. - rauhaa tarvitaan
2+5 kirjoitti:
Sijaisperheen rooli joko loppuu siihen, kun sijoitus purkautuu ja lapsi palaa kotiinsa tai jatkuu toisenlaisena, kuten tukiperheenä, lomaperheenä tai epävirallisesti "tuttavaperheenä".
Ikävä kuulla, että sijaisvanhemmat vastustavat huostaanoton purkua ja kotiutusta ja ovat ilmeisesti paremmissa väleissä lapsen toisen vanhemman kanssa, joka on heidän kanssaan samaa mieltä.Aina ei tuo jatko ole hyväksi. Olen kuullut, että joillekin lapsille on ollut kovin traumaattista esim. jatkaa tukiperheessä. Sossut ovat saattaneet vaatia, että jotta huosta puretaan, pitää suostua siihen, että tukiperheyhteys säilyy.
Tällaisessa suhteessa - siis tukiperheenä - kypsymätön sijaisperhe on toiminut lapsen edun vastaisesti; haukkunut vanhempia yms. Terapiakäynneillä muutaman vuoden kuluttua kävi ilmi, että tukiperheyhteys oli ollut todella vahingollinen lapselle.
Liian monimutkaista.
- ei jatkoja
Kukahan näitä miinustelee. Esimerkki yllä on elävästä elämästä.
Joskus vahingollinen sijaisperheyhteys on kertakaikkiaan hyvä lopettaa. Ajkatelkaa nyt vaikka lasten kaltoinkohtelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262486- 1142106
- 1221779
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?911732Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91527Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161271086Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891001Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959