Olen elänyt heterona koko elämäni, mutta nyt viime vuosina olen huomannut ajattelevani joistain kohtaamistani naisista että jos menisin naisen kanssa sänkyyn niin tuo olisi minun valintani. Nyt olen sinkku ja alkanut uudelleen miettiä tätä vaihtoehtoa. Mietin:
-Enhän edes tietäisi mitä minun pitäisi tehdä tai sanoa...?
-Ehkä olisin tyytyväisempi naisen kanssa yhteiseloon, ehkä olenkin oikesti lesbo..?
-Arki sujuisi varmaan nin kuin missä tahansa parisuhteessa, mutta entä seksi..tuntuisiko se minusta täyteliäämmältä/tyhjemmältä?
-Osaisinko riittävästi asioita,tekoja, sanoja pitääkseni toisen naisen tyytyväisenä?
-Mitä jos huomaisinkin että olenkin enemmän hetero ja en haluaisi loukata hänen tunteitaan...?
Ja paljon muuta.......
Mutta mistä aloittaa?
-Enhän edes tietäisi mitä minun pitäisi tehdä tai sanoa...?
-Ehkä olisin tyytyväisempi naisen kanssa yhteiseloon, ehkä olenkin oikesti lesbo..?
-Arki sujuisi varmaan nin kuin missä tahansa parisuhteessa, mutta entä seksi..tuntuisiko se minusta täyteliäämmältä/tyhjemmältä?
-Osaisinko riittävästi asioita,tekoja, sanoja pitääkseni toisen naisen tyytyväisenä?
-Mitä jos huomaisinkin että olenkin enemmän hetero ja en haluaisi loukata hänen tunteitaan...?
Ja paljon muuta.......
Mutta mistä aloittaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vain sinä voit löytää oikeat vastaukset kysymyksiisi. Seksuaalisuus voi vaihdella useampaan otteeseen elämän aikana, mutta koska pidät mahdollisuutena sitä että olisit lesbo, voin aika varmasti todeta, ettet ihan 100% hetero ainakaan ole. ;)
Ehdotan, että menet tunteiden mukana: kun tapaat kiinnostavan naisen/miehen (ja tunne on molemminpuoleinen), anna mennä! Älä katso sukupuoleen, vaan tutustu ja ihastu ihmiseen. Mikäli päädyt naisen kanssa tiivimpään kanssakäymiseen, kerro hänelle ajoissa mikä tilanteesi on, jotta hänkin osaa varautua siihen, että sinulla vie kauemmin aikaa tottua uusiin asioihin.
Mitä seksiin tulee, noh... ihmist tykkäävät eri asioista makkarin puolella, mutta voisitko ylipäätään kuvitella itsesi naisen kanssa? Tuntuuko asia vastenmieliseltä vai kutkuttavalta? Jos et ole varma, kokeileminen saattaa olla hyvä vaihtoehto.
Turha noita asioita etukäteen liikaa miettiä. Se millaista yhteiselo, arki ja seksi tulee olemaan riippuu paljolti toisesta osapuolesta. Ei kaikkien naisten kanssa ole samanlaista:D
Mieti sitten siinä vaiheessa jos satut naiseen rakastumaan.
Yleensä heterosta lesboksi alkanut nainen on tyytyväisempi lesbo-elämään.
Perustan väitteeni omakohtaisiin kokemuksiini ja vaikka tähän viestiketjuun
http://lepakkolaakso.net/keskustelu.php?act=rthrd&grpid=24&thrdid=8456
Toiset naiset puhuu ja toiset naiset ei.
Toiset naiset tekee ja toiset ei...
Toiset naiset osaa rakastella ja toiset ei...
Löytääksesi oman lesbosi sinun täytyy altistua lesboille...
Käyt vaikka bileissä, setan jutuissa, teet profiilin tänne treffeihin ( en ole koskaan sieltä kyllä löytänyt)
Elämä tulee eläen, eikä turhia tuumamalla.
Nyt on lepakoiden parveiluaika, joten voit hyvinkin bongata varteenotettavan yksilön keväthangilta...;P
Kiitti vastauksista :) asiaa puhutte.
134 tuohon kysymykseen voisinko kuvitella itseäni naisen kanssa sänkyyn vastaan kyllä voisin ja ei tunnu vastenmieliseltä. Ja se olikin hyvä kysymys se sai minut ajattelemaan ja huomaamaan että "niin - en tosiaan koe siinä mitään vastenmielistä".
Joskus jossain kun kohtaan naisen josta voisin kiinnostua minusta tuntuu että haluaisin kuljettaa käsiäni koko hänen vartalollaan ja että hän tekisi saman minulle (siis vaatteet päällä) ihan vain siinä paikassa heti.
Romantiikka kohoaa naisten kesken parhaimmillaan ihan toisiin sfääreihin...pieni on suurta ja lez is more joka tasolla: aistillisuus, herkkyys, hellyys...siinä muutama laatusana kuvaamaan naisten välistä kanssakäymistä.
Vaikuttaa siltä, että takerrut sukupuoleen, etkä ajattele ihmistä ihmisenä. Et voi esimerkiksi tehdä päätelmiä arjesta tai siitä, mitä sinun pitäisi puhua tai sanoa sen perusteella, että kumppanisi olisi tiettyä sukupuolta.
Mikäli me lesbot aina tietäisimme, mitä meidän pitää tehdä tai sanoa tai miten meidän tulee toimia pitääksemme toisemme tyytyväisinä, emme eroaisi koskaan. Täydellistä ihmistä ei ole olemassakaan, ja naisetkin ovat vain ihmisiä. Emmekä mekään voi ajatella olevamme yhdessä kenen tahansa naisen kanssa: kysymys on kaiketi yleensä ihastumisesta, rakkaudesta ja kahden ihmisen välisistä tunteista. Tavallaan siis ajattelen, että omien ajatusten tai seksuaalisuutensa testaaminen satunnaisotannalla valittuun henkilöön ei välttämättä kerro yhtään mitään.
Tutkimus antaa viitteitä siitä, että arki kahden naisen perheessä sujuu usein mutkattomammin kuin heterosuhteessa. Naisten välisissä parisuhteissa kotityöt jakaantuvat usein tasaisemmin. Tämäkään ei silti välttämättä pidä aina paikkaansa. Naistenkin välisessä suhteessa toinen voi olla läpilaiska, haluton tai osaamaton tekemään kotitöitä tai vaikkapa työnarkomaani, jolla ei ole koskaan aikaa millekään.
Seksi voi puolestaan olla sekin mitä tahansa. Upeaa, täydellisyyttä hipovaa tai kertakaikkisen surkeaa. Kysymys on jälleen kerran henkilökohtaisista mieltymyksistä, toisen kohtaamisesta ja monista muista asioista. Useamman naisen kanssa seurustelleena ymmärtää, että seksi eri naisen kanssa on aina erilaista.
Siinä suhteessa ymmärrän ajatuksiasi, että tunnistan kyllä mielestäni usein heterotaustaisissa naisissa ja heidän kanssaan olemisessaan ja seurustelemisessaan samanlaisia piirteitä. Pidemmän aikaa heterosuhteissa eläneet naiset ovat oman kokemukseni perusteella yllättävän usein omaksuneet tietynlaiset roolit parisuhteessa ja saattavat siirtää tätä dynamiikkaa tiedostamattaan osaksi lesbosuhdetta. Väittäisin, että heterotaustainen nainen olettaa lesbosuhteissa elänyttä useammin suhteen toisen osapuolen vaihtavan autonrenkaat tai ottavan seksissä ohjat. Näin vain oman kokemukseni perusteella.